Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wolność prasy w Niemczech coraz gorzej oceniana. "Bezprecedensowy poziom" przemocy wobec dziennikarzy

Reporterzy bez Granic (RSF) dostrzegają pogorszenie się sytuacji w zakresie wolności prasy w Niemczech. "Musieliśmy obniżyć ocenę z dobrej na jedynie zadowalającą" - poinformowała RSF. W 2020 roku przemoc wobec dziennikarzy w Niemczech "osiągnęła bezprecedensowy poziom".

W światowym rankingu wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic Niemcy po raz pierwszy wypadły z czołówki. Z powodu licznych napaści na dziennikarzy podczas demonstracji koronasceptyków "musieliśmy obniżyć ocenę sytuacji w zakresie wolności prasy w Niemczech z dobrej na jedynie zadowalającą", poinformował rzecznik zarządu RSF Michael Rediske w bilansie organizacji.

W porównaniu z 180 krajami Niemcy zajmują 13 miejsce. W ubiegłym roku Niemcy uplasowały się o dwa miejsca wyżej ponieważ liczba ataków wcześniej znacznie spadła - pisze we wtorek portal ZEIT.

W 2020 roku przemoc wobec pracowników mediów w Niemczech "osiągnęła bezprecedensowy poziom" - uzasadniła obniżenie oceny organizacja RSF. I jak dodała naliczyła co najmniej 65 brutalnych ataków, czyli pięć razy więcej niż w 2019 r. Dodatkowo zakłada się większą niż w poprzednich latach liczbę niezgłoszonych przypadków.

Do ponad trzech czwartych wszystkich ataków fizycznych doszło podczas demonstracji lub na ich obrzeżach. Oprócz protestów przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią, gdzie dochodziło do największej liczby ataków, Reporterzy bez Granic wymienili również demonstracje przeciwko zakazowi działalności lewicowej platformy internetowej linksunten.indymedia.org oraz demonstracje z okazji 1 maja. "Dziennikarze byli bici, kopani i popychani na ziemię, byli opluwani i nękani, obrażani, grożono im i uniemożliwiano pracę" - napisano w raporcie RSF.

"Nigdy od czasu wprowadzenia nowej metodologii w tym zestawieniu Reporterzy bez Granic nie ocenili wolności prasy jako dobrej w tak niewielu krajach. Liczba ta spadła z 13 do 12. Z niewielkimi przesunięciami, Chiny, Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea pozostają na dole światowego rankingu" - pisze ZEIT.

W 73 z badanych krajów niezależne dziennikarstwo jest w znacznym stopniu lub całkowicie zablokowane, a w 59 innych jest poważnie utrudnione - dodano w raporcie. Oznacza to, że w prawie trzech czwartych krajów świata wolność prasy jest co najmniej znacznie ograniczona.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie: Norwegia jest na szczycie po raz piąty z rzędu. Za Finlandią, Szwecją i Danią plasuje się Kostaryka.

Na potrzeby obecnego rankingu Reporterzy bez Granic przeprowadzili ankiety wśród dziennikarzy, naukowców, prawników i działaczy na rzecz praw człowieka w poszczególnych krajach między połową grudnia 2020 r. a końcem stycznia 2021 r.

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.