Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Bóg jest trans”. Bluźniercza wystawa w katolickim kościele w Nowym Jorku

W katolickim Kościele pw. Świętego Pawła Apostoła na Manhattanie w Nowym Jorku urządzono bluźnierczą wystawę, która wywołała oburzenie wiernych. Tytuł ekspozycji to „Bóg jest trans: Duchowa podróż queer” (God is Trans: A Queer Spirtiutal Journey). Parafia prowadzona jest przez założone w 1858 przez Isaaca Heckera Towarzystwo Misyjne św. Pawła Apostoła, które znane jest z tego, że promuje liberalne idee, w tym agendę LGBT.

Według Emily Mangiaracina z „Life Site News” obrazy, których autorką jest artystka Adah Unachukwu, „przyjmują bałwochwalcze i heretyckie idee, że możemy stworzyć boga na własne podobieństwo i że nie ma diabła”. Jak z kolei pisze sama artystka o swoich pracach: Przedstawiają one „duchową podróż queer złożoną z trzech znaczących punktów: Ofiarowanie, Tożsamość i Komunia”. Wyjaśniając Ofiarowanie, Unachukwu stwierdza, że mówi ono „o konieczności zrzucenia starego życia i osobowości po to, by móc skupić się na duchowych potrzebach. Nie ma diabła; tylko minione ja”.


Z kolei Tożsamość ma być według artystki „najbardziej wpływową częścią wystawy. Jak wygląda świętość? Jak wygląda twój bóg? Czy te przedstawienia można połączyć?” – pisze Unachukwu o swoich pracach. Dopełnieniem całej „podróży queer” ma być Komunia „poprzez umieszczenie Boga i śmiertelników na tej samej płaszczyźnie, by ze sobą rozmawiali. Ta część instalacji jest o naszym domu duchowym i sposobach, na jakie możemy osiągnąć ten dom w codziennym życiu”.

„Jako katoliczka z Nowego Jorku jestem w szoku – stwierdziła Theresa Rivezzo w rozmowie z „Life Site News”. – To przerażające. Sztuka, którą tworzy się po to, by szokować czy przerażać, czy gloryfikować lub wywoływać grzech nie może być nazywana piękną”. Oburzona Rivezzo dodała, że „Jezus polecił nam głosić Ewangelię i szerzyć ją po całej ziemi, a nie perwersję”. Jej zdaniem fakt milczenia duchowieństwa w obliczu „tak niemoralnej sztuki” oznacza, że „głos Boga, którego reprezentują, został ukrzyżowany”. Zapowiedziała również modlitewny protest wiernych na środę wieczorem przed świątynią.

Parafia na Manhattanie znana jest z promowania agendy LGBT. „Kościół reklamuje przyjazną gejom Mszę niedzielną o 17.00 i duszpasterstwo LGBT Out at St. Paul” – informuje Jules Gomes z „Church Militant”. Jak z kolei podaje „Life Site News”, promując homoseksualny styl życia i ideologię transpłciową duszpasterstwo w parafii św. Pawła Apostoła było m.in. „gospodarzem dyskusji o książce LGBTQ Catholic Ministry (Katolickie Duszpasterstwo LGBTQ) moderowanej przez heretyckiego o. Jamesa Martina”.

„Kościół nie powinien tego promować – powiedział „New York Times” jeden z parafian. – Rozumiem, że istnieją osoby transpłciowe. Modlę się za wszystkich ludzi, ale miarka się przebrała”.

Pojawiły się też charakterystyczne głosy przychylne wystawie. „New York Times” cytuje Cherri Ghosh: “Nie rozumiem sztuki, ale ten kościół jest bardzo liberalny i dlatego uwielbiam ten kościół. Są naprawdę w teraźniejszości, kiedy inni nie są”. Z kolei Bill O’Connor stwierdził: „Społeczność queer jest tutaj akceptowana od dłuższego czasu. To cudowne mieć to tutaj i to cudowny kościół”.

Archidiecezja Nowego Jorku stwierdziła, że nie miała „z wyprzedzeniem” wiedzy o wystawie i że „bada” sprawę i zamierza porozmawiać z proboszczem parafii.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.