Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Czerwony kat, ale kochający ojciec. I szlachcic

Jak „Znak” reklamuje książkę o Dzierżyńskim ?

W księgarniach niedługo pojawi się książka o Feliksie Dierżyńskim, oprawcy winnym śmierci tysięcy osób. Wydawnictwo „Znak” musiało jakoś zareklamować biografię twórcy Czeka, ale demitologizowanie postaci czerwonego kata, budzi ogromny niesmak. A Polska Agencja Prasowa zapowiadając książkę pisze o tym samym mordercy: "„burżujów” i „kontrrewolucjonistów” posyłał przed plutony egzekucyjne z posępnym wewnętrznym przymusem".

„Czerwony kat. Dobroczyńca osieroconych dzieci. Polski szlachcic. Tarcza i miecz klasy robotniczej. Wierny sługa Lenina i Stalina. Krewny Piłsudskiego. Cyniczny politruk. Zaślepiony fanatyk. Ateista, który pisał o sobie: „Wierzę w tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię”. Kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek” – tak pisze o Feliksie Dzierżyńskim na swojej stronie wydawnictwo "Znak".

Autorka książki „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” Sylwia Frołow opowiada „historię życia Feliksa, rozprawiając się z narosłymi wokół niego mitami. Próbuje wniknąć w jego sposób myślenia, nie popadając w nieuzasadnione usprawiedliwianie zbrodni” – zachęca wydawnictwo, które wywodzi się ze Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, który – jak czytamy również na jego stronie internetowej - powstał w 1959 roku dzięki odpowiedzi na apel, aby w postaci książek utrwalić dorobek środowiska związanego z „Tygodnikiem Powszechnym” i wydawanym od 1946 roku miesięcznikiem „Znak”.

To nie koniec specyficznej reklamy książki o Dierżyńskim. Polska Agencja Prasowa w dzisiejszej depeszy pisze równie zaskakująco: „Twórca sowieckiej policji politycznej CzeKa, człowiek odpowiadający za śmierć milionów ludzi, miał też oblicze wrażliwego idealisty”.

Mocno zastanawiają inne słowa: "Jako człowiek stanowi wielką zagadkę na miarę bohatera powieści Dostojewskiego. Kochał ludzkość zabójczą miłością inkwizytora. W innych czasach i w innym miejscu miałby szansę zostać świętym" - pisze Sylwia Frołow, autorka książki "Dzierżyński. Miłość i rewolucja".

Dowiadujemy się, że „wychowywany został w tradycji patriotycznej, w dzieciństwie marzył, aby zostać księdzem”, a „w gimnazjum należał do tajnego kółka uczniów "Serce Jezusowe" mającego na celu walkę z caratem w imię Boga i niepodległości Polski. Przez kolegów Feliks zetknął się po raz pierwszy z ideami socjalistycznymi, które go zafascynowały”. „Postrzegany jako płomienny idealista Dzierżyński cieszył się wielkim powodzeniem u kobiet.” Niestety, nieszczęśliwie zakochana w nim Michalina Feinstein, wywodząca się z warszawskiej inteligencji żydowskiej, popełniła samobójstwa przez zażycie cyjanku, a on ożenił się z kobietą, której nie kochał.

„Chudy i ascetyczny, z religijnym oddaniem wykonywał instrukcje Lenina; „burżujów” i „kontrrewolucjonistów” posyłał przed plutony egzekucyjne z równie posępnym wewnętrznym przymusem, z jakim kilka wieków wcześniej mógłby posyłać heretyków na stos" – cytowany jest amerykański sowietolog Richard Pipes.

Dobrze, że chociaż na koniec PAP-owskiej depeszy dowiadujemy się, że Dzierżyński mógł spowodować śmierć nawet 140 tys. ludzi, a w czasie wojny polsko-bolszewickiej był członkiem Rady Wojennej przy Michaile Tuchaczewskim. Wszedł w skład Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski utworzonego 30 lipca 1920 w Białymstoku, którego zadaniem było przekształcenie Polski w republikę socjalistyczną.

za:niezalezna.pl/50272-jak-znak-reklamuje-ksiazke-o-dzierzynskim-czerwony-kat-ale-kochajacy-ojciec-i-szlachcic

Copyright © 2017. All Rights Reserved.