Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

"New York Times" o bohaterstwie rotmistrza Pileckiego

Nicholas Kristof /.../ Przypomina, że /../ świadomie trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie tworzył od zera ruch konspiracyjny


Znany dziennikarz „New York Timesa” przypomina na łamach tejże gazety o dwóch polskich bohaterach, którzy przez długi czas byli zapomniani. To Witold Pilecki i Jan Karski.
Znany dziennikarz „New York Timesa” przypomina na łamach tejże gazety o dwóch polskich bohaterach, którzy przez długi czas byli zapomniani. To Witold Pilecki i Jan Karski, którzy próbowali zwrócić uwagę świata na bezprecedensowe zbrodnie Niemców w czasie II wojny światowej.

Nicholas Kristof zwraca najwięcej uwagi na rotmistrza Witolda Pileckiego. Przypomina, że ten świadomie trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie tworzył od zera ruch konspiracyjny; wspomina o zbudowanym przezeń nadajniku radiowym, poprzez który Pilecki przekazywał światu informacje o obozie; wreszcie uciekł z obozu, próbując następnie zwrócić uwagę na dokonywane tam ludobójstwo. Kristof odnosi się też do aresztowania Pileckiego, zadawanych mu tortur i wykonanego ostatecznie przez komunistów wyroku śmierci.

Dziennikarz wychodząc od ludobójstwa dokonywanego przez III Rzeszę odnosi się też do innych ludobójstw, na przykład dokonanego na Ormianach w czasie I wojny światowej czy też do przypadku Rwandy. Wskazuje przy tym, że pomimo tych wszystkich ponurych doświadczeń historycznych ludzie wciąż są w niebezpieczeństwie. Kristof zwraca uwagę, że w czasie II wojny światowej Karskiego i Pileckiego po prostu nikt nie chciał słuchać; i choć dziś wszyscy zdają się zapewniać, że nigdy już nie dopuszczą do podobnych rzezi, to w istocie nie robią wiele, by rzeczywiście temu zapobiec.

za:www.fronda.pl/a/new-york-times-o-bohaterze-rotmistrzu-pileckim,47002.html

Ballada o rotmistrzu Pileckim

http://vod.gazetapolska.pl/6385-l-makowiecki-ballada-o-rotmistrzu-pileckim


***


Pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Spór jaki miał miejsce w czasie ostatnich obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau powodowany niezaproszeniem rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego, nie jest tylko sporem o to jednostkowe wydarzenie (chociaż córka rotmistrza mówiła, że jest regularnie pomijana w zaproszeniach na rocznicę).

/.../

Postać rotmistrza Pileckiego (poza brakiem reakcji Zachodu na to co się dzieje w niemieckich obozach) przypominałaby przecież o tym, że nie tylko Żydzi byli mordowani w obozie (chociaż w przeważającej większości), że Polaków czekał taki sam los, że ,,przecież byliśmy następni w kolejce’’.Zanim jednak podjęto decyzję o Ostatecznym Rozwiązaniu Kwestii Żydowskiej mordowano Polaków i dla nich zakładano obozy.


/.../

To wszystko nie może nie łączyć się z coraz częstszym obwinianiem Polaków o współudział w Zagładzie czy sprokurowaniem wybuchu wojny. Już w 2007 roku przecież Włodzimierz Putin ,,podzielił’’ się z nami odpowiedzialnością za wybuch wojny.

/.../

Witold Pilecki nie siedział w obozie sowieckim (za to siedział w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a, przy tym ,,Oświęcim to była igraszka’’) w Oświęcimiu raczej nie przetrzymywano żołnierzy podziemia antykomunistycznego (bardziej adekwatnym będzie tu Majdanek), lecz postać rotmistrza przypomina, że wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną wcale nie było wyzwoleniem, lecz zamianą jednej okupacji na inną /.../

Patryk Pietrasik

więcej: http://wpolityce.pl/polityka/232049-pamiec-o-rotmistrzu-witoldzie-pileckim

Copyright © 2017. All Rights Reserved.