Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Tylko licencjonowani przewodnicy w Muzeum Auschwitz. "Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów”

Tylko licencjonowani i szkoleni przez Muzeum Auschwitz przewodnicy mogą oprowadzać po Miejscu Pamięci - podały służby prasowe placówki w reakcji na tweeta małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Według niej powinni po nim oprowadzać tylko polscy przewodnicy.

"Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni oprowadzać tylko polscy licencjonowani przez IPN przewodnicy. Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!" - napisała kurator w sobotę na Twitterze.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że po Miejscu Pamięci oprowadzają jedynie licencjonowani i szkoleni przez tę placówkę przewodnicy. Jest ich ponad 300. Oprowadzają w blisko 20 językach.

"W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię II wojny światowej regionem. Niektórzy znają także historię Auschwitz z rodzinnych opowiadań o krewnych - więźniach i ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu" - podkreślił rzecznik.

Jak zaznaczył Bartyzel, grupy izraelskie, które przyjeżdżają do Miejsca Pamięci na zasadach porozumienia resortów edukacji Polski i Izraela z 2004 r., oprowadzane są po byłym obozie macierzystym Auschwitz I przez współpracujących ze sobą: edukatora z Muzeum oraz lidera grupy przyjezdnej. "Zgodnie z porozumieniem polsko-izraelskim po byłym Auschwitz II-Birkenau oprowadza lider grupy izraelskiej" - dodał.

"Dzięki seminariom, konferencjom i kursom przygotowywanymi z naszymi partnerami z Yad Vashem oraz prowadzonemu od ponad dwóch dekad dialogowi edukatorów i przewodników polskich i izraelskich, możemy wspólnie edukować obiektywnie na temat historii, która pokazuje także to, do czego mogą prowadzić stereotypy i uprzedzenia" - podkreślił przedstawiciel Muzeum.

W poniedziałek wieczorem radio RMF podało, że minister edukacji Anna Zalewska "odcięła się od internetowej opinii małopolskiej kurator oświaty, która chce, by po byłym obozie Auschwitz mogli oprowadzać wyłącznie polscy przewodnicy". Biuro prasowe resortu podało, że słowa kurator nie są stanowiskiem MEN.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. Miejsce Pamięci odwiedziło 2,1 mln osób. Z Izraela przyjechało 83 tys. zwiedzających.

/.../
za: http://www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.