Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” to wspólna inicjatywa Fundacji „Lux Veritatis” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka stanie się także centrum kulturalnym, w ramach którego organizowane będą różne wydarzenia.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest miejscem skierowanym do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie

Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest miejscem szczególnym: przedstawia historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając ścieżki chronologicznej.  Muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. (…) Św. Jan Paweł II w swojej książce ,,Pamięć i Tożsamość” wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski. Miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Służy promocji dziedzictwa narodowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń, edukacji i umacnianiu więzi między Polakami żyjącymi w Ojczyźnie i poza jej granicami. Skierowane jest do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie.

W toczącej się obecnie debacie na temat tego, czym we współczesnych czasach jest polska tożsamość, muzeum przywołuje głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II. Opowieść o dziejach Polski widzianych jego oczyma stanowi próbę przybliżenia szerokiej publiczności, w jaki sposób Papież-Polak rozumiał, tłumaczył innym i świadczył o takich wartościach jak Ojczyzna, naród, czy patriotyzm. Patriotyzm, jakiego uczył nas Papież, to wielka szkoła tolerancji – zakorzeniony w wielokulturowej tradycji Polski jagiellońskiej – łączy w sobie umiłowanie wolności z poszanowaniem praw innych narodów. Wielokrotnie przywoływana przez św. Jana Pawła II filozofia polityczna Pawła Włodkowica była przez niego stawiana za wzór współżycia i rozwiązywania konfliktów we wspólnocie międzynarodowej. Refleksja powystawiennicza ma skłaniać zwiedzających właśnie do przemyśleń, na temat postaw i wartości narodowych.

Misją Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest również odgrywanie roli ośrodka kulturalnego. Dzięki wielowarstwowości ekspozycji (wymiar kulturalny, religijny, narodowy, rodzinny, antytotalitarny etc.) umożliwia współpracę różnych środowisk – międzydyscyplinarnych, ponadpaństwowych.

Muzeum włącza w swoją działalność wszystkich ludzi, dla których utrwalanie pamięci o dziejach naszej Ojczyzny jest ważne; pełnić misję łącznika ze światem naukowym i artystycznym, zapraszać do współpracy badaczy z kraju i ze świata, aktywizować młodzież (wolontariat) – na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Stać się ośrodkiem współpracującym z organizacjami i placówkami polonijnymi rozproszonymi po całym świecie. Muzeum służy także dialogowi polsko-żydowskiemu. Ze względu na unikatowy charakter zgromadzonej kolekcji: nagrań, świadectw, archiwaliów, fotografii etc., część ekspozycji stałej poświęcona zostanie pamięci Żydów polskich, a w szczególności popularyzacji badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, szczególnie istotnych w dzisiejszych czasach.

Wystawa stała pt. „Pamięć i Tożsamość” stanowi próbę opowiedzenia o tym, czym jest polska wspólnota narodowa i polska tożsamość. Jak się rodziła, co ją współtworzyło, co decydowało, że trwała nieprzerwanie przez ponad tysiąc lat, nawet w obliczu utraty państwowości. Czym jest dzisiaj? Ekspozycja zwraca uwagę na symbole narodowe. Przygląda się wydarzeniom, które przechowuje i do których wraca pamięć zbiorowa Polaków: chwile chwały i wspaniałych zwycięstw (w tym także zwycięstw duchowych i moralnych), ale i wielkie narodowe traumy oddziałujące na wspólnotę przez dziesięciolecia. Prezentuje wielkie postaci, mające wpływ na postawy Polaków – nie tylko te historyczne, ale i mityczne i literackie, żyjące wyłącznie w wyobraźni wspólnoty.

Na wystawie znajdzie się ponad 1000 obiektów, w tym m.in.: około 40 starodruków, 40 manuskryptów (w tym dokumenty i listy królewskie – Bony Sforzy, Jana III Sobieskiego i królów saskich), ok. 20 prac malarskich (głównie XVII- i XVII-wieczne portrety, około 100 prac graficznych i rysunków na papierze, ok. 100 obiektów numizmatycznych (monety, medale, pieczęci), ok. 40 sztuk broni i ponad 200 dokumentów archiwalnych.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.