Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dr I. Maj: Pojawiają się nieprawdziwe informacje o Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu; potrzebna jest rzetelność dziennikarska

Niektórzy dziennikarze mówią o tym, że Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu nie posiada zbiorów albo ma ich bardzo mało, co jest nieprawdą. Mówi się, że instytucja ta jest niepotrzebna, bo po co mówić o tak traumatycznej historii? Potrzebna jest tu rzetelność dziennikarska.

Jesteśmy otwarci na każde tematy, jeżeli chodzi o merytoryczną dyskusję – powiedział dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, na antenie Radia Maryja w piątkowych „Aktualnościach dnia”.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu  powstało w czerwcu 2021 roku. Placówka skupia się przede wszystkim na zbieraniu i prezentowaniu informacji związanych z historią obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz jego filii w Dzierżąznej koło Zgierza. W przestrzeni medialnej pojawiają się jednak głosy, że „fizyczne” muzeum nie jest potrzebne. Postuluje się przy tym o przeniesienie jego działań do przestrzeni wirtualnej.

    – Nie po to wyszliśmy z pandemii, która wiązała się m.in. z ograniczeniem kontaktów, (…) żeby wracać do takich tematów. To pomysły kuriozalne. Należałoby przy tym podjąć wątek rzetelności dziennikarskiej. (…) Opisuje się instytucję i nawiązuje się np. do tego, że ona nie posiada zbiorów albo ma ich bardzo mało, co jest nieprawdą. Mówi się, że jest ona niepotrzebna, bo po co mówić o tak traumatycznej historii? Przecież to może przysporzyć problemów. Potrzebna jest rzetelność dziennikarska i potrzebny jest kontakt. Jako dyrektor Muzeum nie stronię od kontaktu i jestem na niego otwarty. Niestety, nie ma „sprawczości” po stronie niektórych dziennikarzy – powiedział dr Ireneusz Maj.

Dyrektor instytucji odkrywającej na nowo losy polskich dzieci podczas II wojny światowej zaznaczył, że „zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną misję realizuje podległa mu placówka”. Zwrócił przy tym uwagę na liczby, które – jak podkreślił – „świadczą o tym, że Muzeum jest potrzebne. Trzeba przy tym pamiętać, że ciągle jesteśmy w organizacji”.

    – Właśnie zakończył się proces nabywania nieruchomości pod budowę stałej siedziby, która będzie zlokalizowana w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy stworzyli obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. (…) Do tej pory Muzeum zwiedziło ponad 2,2 tys. gości, z czego około 100 stanowiły osoby z zagranicy. Nie ma dnia bez prowadzenia przez nas procesu edukacyjnego – wskazał.

    – Jesteśmy chyba jedynym muzeum, które nie sprzedaje biletów oraz nieodpłatnie przekazuje publikacje – dodał.

    Dzieci, ofiary wojny, zapisały w listach ból, strach i tęsknotę. Drobne codzienne potrzeby i marzenia o powrocie do domu – mówił dyr. muzeum Ireneusz Maj na wernisażu wystawy Dwie wojny – jedno cierpienie Upamiętniamy ofiary łódzkich obozów, bo takich miejsc o różnym charakterze było tutaj około dziesięciu. Mówimy także o tych, którzy jeszcze żyją, bo jest garstka ocalałych z obozu – kontynuował dr Ireneusz Maj.

    – Nie rozmawiamy z tymi ludźmi na ten temat, bo jest to dla nich bardzo bolesne. Staramy się czarę goryczy wypijać tutaj sami jako pracownicy Muzeum. Jesteśmy otwarci na każde tematy, jeżeli chodzi o merytoryczną dyskusję – zapewnił dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

    1 grudnia 2023 r. na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi uroczyście odsłoniliśmy pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.