Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pół setki krajów, w których chrześcijanie są prześladowani

Z raportu organizacji Open Doors wynika, że co 7. wyznawca Chrystusa ryzykuje z powodu swojej wiary.
Open Doors międzynarodowa organizacja monitorująca sytuację chrześcijan na świecie pisze w najnowszym raporcie, że w ciągu roku wzrosła liczba państw, w których mają miejsce prześladowania określane jako skrajne. W ubiegłym roku było 11 takich państw, dziś jest ich 13. Do niechlubnej listy dołączyły Syria i Arabia Saudyjska.

Do tego dochodzi 37 krajów, w których sytuację oceniono jako poważną. Dodatkową kategorię tworzą kraje, w których prześladowania mogą się w przyszłości nasilać. To Rosja (62. Miejsce w negatywnym rankingu), Honduras (66. Miejsce), Wenezuela (67.), Ukraina (77.) i Izrael (78.).  

Stowarzyszenie zauważa, że największy awans w rankingu prześladowców odnotowała Nikaragua, która z 50. pozycji przesunęła się na 30. W jej przypadku chodzi o systemowe prześladowania prowadzone przez władze. Podobnie jest na Kubie (miejsce 22.). Z kolei w Kolumbii (34.) i Meksyku (37.) zagrożenie stanowią nielegalne grupy. „Przywódcy religijni w dalszym ciągu są nękani, zastraszani i mordowani w konfliktach o terytorium pomiędzy partyzantami, kartelami narkotykowymi i innymi uzbrojonymi gangami – czytamy w opisie sytuacji w Kolumbii. – Ofiarą padają chrześcijanie i przywódcy religijni, którzy ośmielają się publicznie mówić o korupcji i przemocy. Naśladowcy Jezusa, którzy pracują z młodymi ludźmi lub bronią praw człowieka i ochrony środowiska, również są celem grup zbrojnych”.  

Na czele listy prześladowców znajduje się Korea Północna, gdzie ujawnienie, że jest się chrześcijaninem „oznacza wyrok śmierci”. „Przypuszcza się, że w kraju w obozach pracy przymusowej przetrzymywanych jest dziesiątki tysięcy chrześcijan” – zauważa organizacja. Ponadto „chrześcijanie nie mogą żyć swobodnie w Korei Północnej. Gromadzenie się na nabożeństwach jest niemożliwe. Ci, którzy ryzykują spotkanie, muszą to robić w całkowitej tajemnicy i ponoszą ogromne ryzyko” – podaje raport.  

Na drugim miejscu listy znajduje się Somalia, a za nią Libia. Ogółem 365 milionów chrześcijan na całym świecie cierpi z powodu prześladowań za wiarę. To 1/7 wszystkich żyjących wyznawców Chrystusa.

za:opoka.org.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.