Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Komunikaty Prasowe IPN w Łodzi

1.
80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego
KL Auschwitz. – Łódź, 14 czerwca (niedziela)  2020

Szanowni Państwo, 14 czerwca br. przypada 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na początku II wojny światowej ostrze narodowo- socjalistycznej eksterminacji było skierowane przede wszystkich przeciwko elitom polskiego narodu. W efekcie, 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów. Było to 728 Polaków przywiezionych z Tarnowa. Najmłodszy z nich
– Stanisław Ryniak miał piętnaście lat i został aresztowany w ramach akcji przeciwko polskim konspirantom. Otrzymał obozowy numer 31.

Nie chcemy być niemymi świadkami zamachów na prawdę o naszych rodakach, którzy we wrześniu 1939r. jako pierwsi stanęli w obronie naszej Ojczyzny oraz w obronie cywilizacji europejskiej. Polacy, również jako pierwsi spośród narodów Europy, zostali poddani systemowej eksterminacji.
W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na uroczyste spotkanie na Cmentarzu Komunalnym „Doły” w Łodzi, aby wspólnie złożyć kwiaty i zapalić znicze, oddając tym samym hołd niezliczonym ofiarom niemieckich zbrodni i represji z okresu II wojny światowej.

Godz. 11.00 – Pomnik ofiar niemieckich obozów na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy al. G. Palki 9 w Łodzi

2.

Otwarcie wystawy "Aleksander Falzmann (1887-1942) – bohaterski pastor”.

Szanowni Państwo, W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi przygotowało wystawę zewnętrzną „Aleksander Falzmann (1887-1942) – bohaterski pastor”.
Ekspozycja, składająca się z 10 plansz, zamontowanych na 5 modułach wystawienniczych, poświęcona jest pamięci ewangelickiego duchownego, który przez blisko 20 lat Międzywojnia żył w Zgierzu, zapewniając mieszkańcom tego miasta nie tylko posługę kapłańską, ale również aktywnie działając na rzecz lokalnej społeczności: organizując m.in. naukę dla młodzieży, koła zainteresowań dla parafian, chór, dom starców i dom dla sierot. Za swoje dokonania został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Falzmann, mimo niemieckich korzeni, stał na stanowisku, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie powinien być podporządkowany władzom w Berlinie, lecz zachować narodowy charakter. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców, a następnie poddany brutalnemu śledztwu w siedzibie łódzkiego Gestapo. Mimo to odmówił współpracy z okupantem. Pastora wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł za wierność wybranej przez siebie ojczyźnie.

W związku z panującymi ograniczeniami, kameralne otwarcie wystawy odbędzie się 12 czerwca br. o godz. 11.00 przed Kościołem Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza w Łodzi.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.