Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Muzeum Historii Polski - kiedy otwarcie?

Na antenie Radia Lublin, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, iż otwarcie budynku i wystawy tymczasowej w Muzeum Historii Polski odbędzie się 28 września.

Szef MKiDN zapytany w Radiu Lublin o postępy prac przy budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli powiedział, że otwarcie budynku zaplanowano we wrześniu.

    "Otwarcie będzie bodajże 28 września. Otwarcie budynku i wystawy tymczasowej, na której właśnie te prace się znajdą"

– stwierdził wicepremier Gliński nawiązując do otwartej w niedzielę w Kazimierzu Dolnym wystawy pt. "Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny".

Mówiąc o prezentowanym na wystawie w Kazimierzu Dolnym cyklu siedmiu obrazów dotyczących najważniejszych wydarzeń z polskiej historii podał, że zostały namalowane w ciągu sześciu miesięcy 1938 r. przez 11 malarzy Bractwa św. Łukasza. Jak podał, Bractwo artystów zostało założone przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego, jego studentów, uczniów i współpracowników w 1925 r. Obrazy zostały zamówione przez państwo polskie i zostały przedstawione na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 r.

    "Mówią o dobrych stronach polskiej historii, o takich momentach, gdzie polskość się tworzyła"

– powiedział szef MKiDN. Podając tematy prac wymienił: zjazd gnieźnieński, chrzest Litwy, przywileje związane z wolnością szlachecką, demokracją i tolerancją religijną, unię lubelską, wiktorię wiedeńską i konstytucję 3 maja.

Szef MKiDN powiedział, że malarze "mieli na myśli także wartości wspólnotowe, czy wręcz państwowotwórcze". "Bo przecież uczestniczyli w takim projekcie, który miał sławić Polskę na świecie" – stwierdził.

    "Wielu potomków żyje w Kazimierzu czy okolicach i ludzie pamiętają o Łukaszowcach, co niestety, nie jest pamiętane szerzej w Polsce. Chcielibyśmy, żeby ta wystawa też była takim na nowo odkryciem tej bardzo ciekawej grupy malarskiej"  – powiedział.

Mówiąc o wystawie w Muzeum Nadwiślańskim zauważył, że oprócz siedmiu obrazów, które były na wystawie światowej w Kazimierzu Dolnym prezentowane są także inne obrazy Łukaszowców.

Następnie zwrócił uwagę na znaczenie Kazimierza Dolnego dla polskiej kultury. "Środowiska artystyczne, które tutaj zawsze działały były i są ważne dla Polski" - stwierdził.

Szef MKiDN zauważył, że Polska wiele lat starała się odzyskać obrazy Łukaszowców, które wisiały w bibliotece Le Moyne College w Syracuse i udało się tego dokonać w ubiegłym roku, co – dodał – nie było łatwe. "Po tylu latach prób odzyskania wróciły te obrazy, bo one są bardzo ważne dla naszej historii" – stwierdził.

    "Bardzo jestem wdzięczny wszystkim, którzy współpracowali przy tym"  – powiedział. Jak dodał, doprowadziła do tego także "silna wola naszego rządu".

Przypomniał, że eksponaty znajdują się w kolekcji Muzeum Historii Polski, które jest "najważniejszą instytucją, która opowiada o polskiej historii".

Wystawę pt. "Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny" w Muzeum Nadwiślańskim można oglądać od 19 czerwca do 6 sierpnia. w Galerii Wystaw Czasowych MNKD. (ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny – wejście jak do Muzeum Sztuki Złotniczej, zaraz po wejściu schody na górę)

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.