Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej we współpracy z Siostrami Urszulankami SJK, SP nr 7 im. Orląt Lwowskich i Szczepu Harcerskiego „Praesidium” zorganizowała III Łódzkie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych. Patronat nad wydarzeniem objął kard. Grzegorz Ryś oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Żołnierz Rzeczypospolitej”. Dokumentalny film inscenizowany przybliżył postać i działalność Edwarda Bzymka Strzałkowskiego. Scenariusz napisał bratanek głównego bohatera major Zdzisław Bzymek. - Gdybym teraz pisał ten scenariusz rozwinąłbym niektóre wątki. Film jest o człowieku nieupokorzonym, o setkach i tysiącach nieupokorzonych, gdyż nic i nikt nie mógł ich upokorzyć. Rozważmy więc czy imperatyw, którym się kierowali tworzący w efekcie współczesną Rzeczpospolitą jest równie kategorycznym dla nas.
    
Po projekcji wzruszającego filmu została odprawiona Msza św. której przewodniczył o. Krzysztof Ołdakowski SJ, a współkoncelebrowali ks. kan. Jerzy Pacholski oraz proboszcz parafii ks. kan. Piotr Kosmala. - Oddajemy hołd ludziom niezłomnym, nieupokorzonym, którzy popularnie nazywani są żołnierzami wyklętymi, ale dla nas stanowią stały punkt odniesienia i drogowskaz, jak podążać drogą przez życie, drogą wierności ideałom, miłości Boga i Ojczyzny. Módlmy się, aby dobry Bóg przyjął ich do swojej chwały i módlmy się też o to, aby pamięć o tych wielkich osobach, wielkich bohaterach zawsze była żywa i byśmy przenieśli ją przyszłym pokoleniom – powiedział o. Krzysztof Ołdakowski SJ.
Liturgię uświetnili pięknym śpiewem uczniowie Wydziału Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki: Zofia Kozłowska - sopran, Mateusz Wierzbicki – kontratenor i Stanisław Serwa – baryton oraz Grażyna Malec – Przedlacka – akompaniament.
    
Inicjatorką upamiętnienia żołnierzy wyklętych jest Grażyna Wiśniewska, osoba bardzo kochająca Ojczyznę, a także historię. W tym roku przybliżono działalność Franciszka Moczkowskiego, Edwarda Bzymka Strzałkowskiego i Andrzeja Jaworskiego. - Na pewno będziemy kontynuować pamięć o żołnierzach wyklętych. Chcemy przypominać tamtą historię, aby nie przeszła gdzieś w zapomnienie i cały czas była żywa i z wdzięcznością co oni dla nas robili, o nich mówić i za nich się modlić – podkreślił ks. kan. Piotr Kosmala.

 

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.