Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Nie ustają prześladowania chrześcijan na całym świecie

Wspominając świętego Szczepana – pierwszego męczennika – pamiętamy o prześladowanych chrześcijanach na świecie. A tych niestety przybywa. W ostatnich latach ataki na chrześcijan nasiliły się. Mijający rok jest jednym z najbardziej krwawych.

Św. Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, którzy pomagali apostołom w pracy pośród powstających w pierwszym wieku wspólnot chrześcijańskich. Za swoją niezłomną wiarę został skazany na śmierć przez ukamienowanie. Tym samym stał się pierwszym męczennikiem.

    – Narodzenie Chrystusa nie jest tanim sentymentalizmem – Bóg wchodzi w twarde człowiecze sytuacje, w twarde ludzkie zmagania i tylko w Chrystusie jesteśmy w stanie te zmagania owocnie przeżyć zachować godność, dobro w świecie pomnożyć i serca zachować w czystości i zjednoczeniu. Tego nas uczy również św. Szczepan – podkreśla metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Drugiego dnia świąt dotykamy realizmu chrześcijańskiego życia – zwraca uwagę metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

    – Pan Bóg jest blisko, ale też w tę naszą egzystencję, w to nasze życie wkomponowany jest i trud, i zmęczenie, i czasem męczeństwo dla Chrystusa – zaznacza ks. abp Wiktor Skworc.

Męczeństwo, które – jak mówi metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński – jest narodzeniem dla nieba.

    – Męczeństwo jest pierwszą drogą do uczestniczenia w życiu Boga. Pierwszy męczennik jest przywoływany zaraz po narodzeniu Pana Jezusa, żeby tę myśl wyrazić – tłumaczy ks. abp Józef Górzyński.

Nie chciano wtedy przyjąć wiary w Jezusa, nie chciano, aby Jezus i jego nauczenie zmieniało świat.

    – Wiara poprzez wieki niosła też ofiary. Pierwszą ofiarą jest św. Szczepan – pierwsza ofiara prześladowań – wskazuje metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

Świadectwo św. Szczepana wpisane jest w życie chrześcijanina – podkreśla ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp Tadeusz Lityński.

    – Za prawdę o Chrystusie trzeba płacić nieraz wysoką cenę. Dzisiaj Kościół Męczenników w wielu rejonach świata, ale również nasza polska ziemia, zna doświadczenie męczeństwa za Chrystusa, za jego obecność w naszym życiu – akcentuje ks. bp Tadeusz Lityński.

Od ponad dwóch tysięcy lat chrześcijanie cały czas przelewają swoją krew za Chrystusa.

    – Chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanej grupy religijnej na świecie. Chrześcijanie wciąż należą do grupy, która najliczniej umiera za wiarę – mówi politolog dr Tomasz Teluk.

Liczna prześladowanych chrześcijan na świecie jest zatrważająca – zwraca uwagę Konrad Ciempka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

    – Wszystkich chrześcijan doświadczających dyskryminacji, prześladowań na tle religijnym, jest ponad 300 mln. Chrześcijanie są wyrzucani z pracy, wyrzucani ze swoich domów, wypędzani ze swoich miast tylko dlatego, że są chrześcijanami, że wierzą w Jezusa Chrystusa – wyjaśnia Konrad Ciempka.

Łącznie na całym świecie jest 21 państw, gdzie chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań. Tak dzieje się m.in. na Bliskim Wschodzie – wskazuje dyrektor organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

    – Mamy Irak, Iran. W Iranie jest napięta sytuacja, która wpływa na cały rejon. Mamy wpływy Arabii Saudyjskiej, gdzie też mamy bardzo dużo liczbę chrześcijan. Mamy też problemy tradycyjne, jak na przykład Pakistan, gdzie ta mała grupa chrześcijan jest prześladowana. W Egipcie też jest mniejszość Koptów katolickich – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Chrześcijanie w wielu krajach są także dyskryminowani.

    – Lansuje się taki liberalno- ateistyczny styl życia, który doprowadza do coraz większej agresji i niechęci wobec wyznawców Chrystusa na całym świecie – zaznacza dr Tomasz Teluk.

Praktyka spychania Kościoła do podziemi staje się coraz bardziej widoczna w wielu karach w Europie. Niestety, te niepokojące zjawiska docierają też do naszej ojczyzny.

za:www.radiomaryja.pl
***

Śmierć za wiarę. W tych krajach chrześcijanie są najbardziej prześladowani

Syria, Irak, Palestyna, Afryka Północna, Indie, Korea Północna, Chiny - to kraje, gdzie chrześcijanie nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Uczestniczenie w liturgii nabożeństw wiąże się z ryzykiem utraty życia. Szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia.

Ksiądz Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział Polskiemu Radiu o głodzie, utraty zdrowia w wyniku wojen i braku opieki medycznej, który dotyka między innymi mieszkańców Syrii. Jak dodał katolicy cierpliwe znoszą cierpienia za wiarę.

 

Ks. Mariusz Boguszewski podkreślił, że sytuacja w niektórych krajach Bliskiego Wschodu jest szczególnie dramatyczna, jak na przykład w Sudanie Południowym, gdzie 85 procent osób głoduje, nie ma dróg, zniszczone są domy.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan poprzez różne projekty. Jednym z nich jest projekt "SOS dla Ziemi Świętej". Kupno szopek betlejemskich czy innych świątecznych ozdób, wykonanych przez tamtejszych chrześcijan jest dla nich konkretnym wsparciem. Inną forma jest "Paczka dla Aleppo", pomoc dla szkół i wiele innych.

za:telewizjarepublika.pl
***

Zakazali Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia w cieniu prześladowań

Bliski Wschód, Afryka, daleka Azja – w tych rejonach świata bożonarodzeniowe uroczystości to także czas rozpaczliwego apelu o pomoc. Prześladowania wyznawców Chrystusa nasilają się. Są państwa, gdzie Boże Narodzenie jest oficjalnie zakazane, w innych krajach chrześcijanie zostali wzięci na celownik. W Nigerii od początku roku z rąk terrorystów Boko Haram i muzułmańskiego plemienia Fulani zginęło już 1000 chrześcijan.

W północno-wschodniej Kenii islamiści z Asz-Szabab zabili porwanych 11 przypadkowych pasażerów autobusu, którzy nie wyrzekli się Chrystusa. Wcześniej terroryści zamordowali kenijskiego księdza. Nie przez przypadek iracki arcybiskup Bashar Warda apelował na forum ONZ by świat nie odwracał się od chrześcijan.

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Jak wynika z raportu papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie codziennie za wiarę ginie 11 wyznawców Chrystusa. Na jednej z konferencji poświęconych tej tragicznej kwestii węgierski minister Tristan Azbej stwierdził, że dziennie prześladowanych jest nawet 245 milionów chrześcijan. Czy te liczby mogą być jeszcze większe? Gdy zagłębić się w analizy dotyczące prześladowań sytuacja jest dramatyczna.

W krajach skatalogowanych przez organizację Open Doors jako takie, gdzie dochodzi do szykan wobec wyznawców Chrystusa żyje tam 700 mln chrześcijan. W podobnym duchu był raport Jeremy-ego Hunta, ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który postawił pytanie czy ze względu na skalę dzisiejsze prześladowania chrześcijan nie powinny zostać uznane za ludobójstwo. Raport Hunta był zaskakujący bo w końcu „wyszedł” z polit-poprawnego, trawionego islamizacją, Londynu. Zwrócił na to uwagę sam minister, który stwierdził, że „w atmosferze politycznej poprawności zapomnieliśmy o losie chrześcijan”- paradoksalnie brytyjski raport przypomniał fakt, że prześladowania mogą przybierać także formę dyskryminowania w edukacji, zatrudnieniu, polityce socjalnej. Wszelako oczywiście są w użyciu drastyczniejsze formy represji wobec chrześcijan.

Kulminacyjnym momentem ludobójstwa wobec wyznawców Chrystusa była ekspansja tzw. Państwa Islamskiego i grup powiązanych z Al-Kaidą na tereny zamieszkiwane przez chrześcijan (głównie w Syrii oraz Iraku).

Chociaż ciężko w to uwierzyć to nadal istnieją rządy i państwa, gdzie świętowanie Bożego Narodzenia jest oficjalnie zakazane. Wspominana przeze mnie amerykańska organizacja Open Doors nawet przygotowała ranking państw „gdzie Boże Narodzenie to zbrodnia”.

Na liście znalazła się Korea Północna - będąc także niesławnym liderem ogólnego zestawiania prześladujących chrześcijan państw. Kim Dzong Un, dyktator KRLD zakazał świąt Bożego Narodzenia wprowadzając w to miejsce „dzień Świętej Matki Rewolucji”, północnokoreańscy chrześcijanie są zmuszeni by czcić tego dnia pamięć babki obecnego dyktatora, Kim Jong-suk. Gułagi w KRLD są pełne chrześcijan, którzy są traktowani przez reżim jako podwójni wrogowie – jako wyznawcy „zachodniej religii” są brani za szpiegów ale także są dla Pjongjangu zagrożeniem wobec utrwalanego kultu jednostki i traktowania neokomunistycznego przywódcy jako bożka.

Drugim państwem gdzie nie uświadczymy Wigilii jest Arabia Saudyjska, teoretycznie by nie wystraszyć zachodnich korporacji i pracowników-ekspatów siłą rzeczy o samym zakazie jest cicho. Tymczasem zwłaszcza lokalni konwertyci z islamu na chrześcijaństwo są w śmiertelnym zagrożeniu. W 2015 roku arabska telewizja potwierdziła, że plotki o zakazie Wigilii są prawdą i zasugerowała by nie organizować Bożego Narodzenia. Już kilka lat wcześniej w dużych nalotach policji na prywatne uroczystości bożonarodzeniowe aresztowano ok. 40 osób.

W Somalii oficjalny zakaz obowiązuje od 2015 roku gdy lokalne władze wprowadziły prawo szariatu. Oznacza to, że paradoksalnie jeden z „postulatów” wziętych na sztandary przez somalijskich terrorystów z Asz-Szabab został wprowadzony przez lokalne władze. Oficjalne restrykcje wobec Bożonarodzeniowych Świąt znajdziemy także w Tadżykistanie i Brunei.

Ten ostatni, bogaty w ropę naftową daleko-azjatycki sułtanat zezwala chrześcijanom na celebrację świąt w domowym zaciszu pod warunkiem poinformowania władz. Restrykcje, szykany, zakazy a nawet masowe morderstwa – chrześcijanie zmagają się z prześladowaniami i starają się przetrwać. XXI wiekiem jest wiekiem męczenników.

Mike Bruszewski

 
za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.