Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

W piątek rusza Tydzień Modlitw o Ochronę Życia a 19 marca inauguracja Roku Rodziny

19 marca zostanie w Kościele katolickim zainaugurowany Rok Rodziny. To dzień uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
Centralne uroczystości w archidiecezji warszawskiej z udziałem kard. Kazimierza Nycza odbędą się w sanktuarium św. Józefa na Kole.

W diecezji warszawsko-praskiej główne obchody odbędą się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie k. Otwocka.

Papież Franciszek 8 grudnia 2020 r. ustanowił Rok św. Józefa, który potrwa do 8 grudnia 2021 r. Upamiętnia on 150. rocznicę ogłoszenia przez Piusa IX św. Józefa patronem Kościoła. Z tej okazji Watykan opublikował list Franciszka "Patris corde" ("Ojcowskim sercem").

Wskazał w nim, że "wszyscy mogą znaleźć w świętym Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych".

Zgodnie z decyzją papieża w przypadającą 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny zainaugurowany zostanie Rok Rodziny poświęcony głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" ("Radość miłości"). Tego dnia minie piąta rocznica od jej wydania.

W archidiecezji warszawskiej centralne uroczystości z udziałem kard. Kazimierza Nycza odbędą się w piątek 19 marca o godz. 18.00 w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Deotymy na Kole. W południe metropolita warszawski będzie modlił się o godz. 12.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie.

W diecezji warszawsko-praskiej główne uroczystości inaugurujące Rok Rodziny "Amoris laetitia" odbędą się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie k. Otwocka. Liturgii o godz. 18.00 będzie tam przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Od marca 2021 do czerwca 2022 r. w diecezji warszawsko-praskiej każdy 19 dzień miesiąca będzie poświęcony poszczególnym grupom osób, począwszy od kwietnia będą to: dzieci, matki, ojcowie, dziadkowie, uzależnieni, młode małżeństwa, rodziny z utraconym dzieckiem, młodzież, małżeństwa starające się o potomstwo, narzeczeni, chorzy i starsi, w intencji świętości życia, rodziny z dziećmi przed chrztem/I komunią/bierzmowaniem, w intencji powołań do życia rodzinnego i kapłańskiego.

Wydział duszpasterski kurii diecezji warszawsko-praskiej na każdy miesiąc przygotuje scenariusz nabożeństwa i propozycje tekstów do wykorzystania w homilii. Msze św. w kolejnych miesiącach będą celebrowane przez biskupów. 19 kwietnia liturgia odbędzie się w parafii św. Patryka w Warszawie.

W związku z ogłoszeniem Roku Św. Józefa Penitencjaria Apostolska wydała dekret o udzieleniu odpustu wiernym, którzy odmówią modlitwę lub dokonają aktu pobożności ku czci św. Józefa, zwłaszcza w poświęconych mu uroczystościach 19 marca i 1 maja, a także 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę poświęconą mu w tradycji łacińskiej.

W roku pandemii odpust zupełny rozszerzono szczególnie na osoby starsze, chore i umierające, a także te, które z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wydał dekret ustanawiający w archidiecezji warszawskiej trzy jubileuszowe kościoły stacyjne, którym patronuje św. Józef – na warszawskim Kole i w Ursusie, a także w Józefosławiu.

"Wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą" – czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego.

W świątyni przy ul. Deotymy na stołecznym Kole od marca 1987 r. trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest tam też obraz św. Józefa pędzla Michaela Willmanna, obecnie wypożyczony na wystawę dzieł tego XVIII-wiecznego malarza zwanego dolnośląskim Rembrandtem.

za:niezalezna.pl

***

W piątek rusza Tydzień Modlitw o Ochronę Życia

Ponad 100 tys. osób włączyło się już w Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który potrwa od 19 do 25 marca br. Dorośli i młodzież, księża i siostry zakonne obejmą modlitwą nienarodzone dzieci, rodziców, którzy słyszą od lekarza niekorzystną diagnozę prenatalną, ale także polityków, personel medyczny, farmaceutów, dziennikarzy i ludzi domagających się zabijania nienarodzonych dzieci.

W Roku św. Józefa ustanowionym przez Ojca Świętego Franciszka dla upamiętnienia 150-lecia ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego odbędzie się Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Wydarzenie rozpocznie się 19 marca br. w uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Zakończy się 25 marca w Dzień Świętości Życia, który przypada w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Codzienna modlitwa, którą zadeklarowało już ponad 100 tys. osób, będzie się składać z krótkiego rozważania fragmentów listu apostolskiego Papieża Franciszka Patris corde oraz odmówienia litanii do św. Józefa i modlitwy św. Jana Pawła II do Maryi Matki Żyjących z encykliki Evangelium vitae.

    – Do każdego dnia przypisana jest inna szczegółowa intencja. Pragniemy się modlić o odwagę dla rodziców, by każde dziecko przyjęli z miłością oraz o solidarność z rodzinami otrzymującymi trudną diagnozę prenatalną dla ich dzieci; o zwiększenie pomocy dla osób niepełnosprawnych ze strony państwa; o prawo do życia dla każdego człowieka, odrzucenie prób szukania kompromisowych rozwiązań nowej eugeniki oraz o respektowanie przez polityków prawa Bożego; o rozwój hospicjów perinatalnych; o prawe sumienie dla lekarzy, położnych, pielęgniarek i farmaceutów; o prawe sumienie oraz dziennikarzy i ludzi mediów; o opamiętanie dla domagających się zabijania nienarodzonych dzieci – wylicza Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem wydarzenia.

Dodaje, że wie o tym, iż modlitwa ma ogromną siłę. To z tego powodu stowarzyszenie organizuje różne akcje modlitewne w trosce o dzieci nienarodzone. W ubiegłym roku podjęło Nowennę Życia. Za przyczyną św. Jana Pawła II tysiące ludzi prosiło Boga o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego przed posiedzeniem w dn. 22 października 2020 r., kiedy to Trybunał Konstytucyjny miał stwierdzić, czy tzw. przesłanka eugeniczna jest zgodna z Konstytucją RP.

Wdzięczność za Tydzień Modlitw o Ochronę Życia wyrazili: ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz ks. bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Rozważania napisane przez o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap otrzymały imprimatur, czyli zostały sprawdzone pod kątem zgodności teologicznej.

Każdego dnia Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia, począwszy od 19 marca br., na stronie internetowej stowarzyszenia i jego profilu na Facebooku będą się pojawiać kilkuminutowe filmiki z rozważaniami, modlitwą na każdy dzień i krótkim komentarzem.

    – Do włączenia się w modlitwę zachęcamy rodziny, zakony, parafie, wspólnoty. Wszystkich, którym zależy na ochronie życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Z przykrością obserwujemy, że w wielu krajach następuje liberalizacja prawa aborcyjnego. Dopuszczana jest aborcja do późnych tygodni ciąży. Chcemy prosić Boga, by w Polsce prawnie chronione było życia każdego nienarodzonego dziecka. Bez wyjątków. W Tygodniu Modlitw chcemy też na nowo odkryć, co to znaczy być pro-life, i zachęcać do tej postawy lekarzy, dziennikarzy, polityków, za których będziemy się modlić, ale też nas wszystkich. W świecie, który dzieli dzieci na „chciane” i „niechciane”, w świecie, w którym zabija źle pojmowane współczucie oraz obojętność, chcemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Do modlitewnej inicjatywy można się zapisać na stronie zazyciem.pro-life.pl oraz telefonicznie pod numerem: 12 311 02 60. Broszurę z rozważaniami można pobrać ze strony internetowej. Można ją również bezpłatnie zamówić telefonicznie w formie drukowanej.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Z inicjatywy śp. dr. inż. Antoniego Zięby, założyciela stowarzyszenia, powstała ogólnopolska Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz międzynarodowa Word Prayer for Life. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

za:www.radiomaryja.pl

***

„Przenieśmy Dzień Ojca na 19 marca”. Rusza wyjątkowa kampania społeczna Centrum Życia i Rodziny

Czas nadać Dniu Ojca nową, pogłębioną treść. Centrum Życia i Rodziny rozpoczyna kampanię, której celem jest oficjalne przeniesienie tego święta na 19 marca, czyli na uroczystość św. Józefa. Na stronie www.DzienOjca.pl pojawiła się specjalna petycja w tej sprawie.

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Polsce ponad 50 lat temu. Ustalonej wówczas daty tego święta – 23 czerwca – nie powiązano jednak z żadnym historycznym wydarzeniem lub postacią. Dość wspomnieć, że poza Polską tego dnia Dzień Ojca obchodzony jest jeszcze… w Nikaragui. Centrum Życia i Rodziny zainaugurowało kampanię społeczną, mającą zachęcić polskie władze do oficjalnego powiązania obchodów Dnia Ojca z osobą św. Józefa.

– Dzień Ojca jest od lat w cieniu Dnia Matki. Do tego stopnia, że wielu Polaków nie wie, kiedy się go obchodzi. A tymczasem, w dobie powszechnego kryzysu męskości, należy w sposób szczególny doceniać ojcostwo oraz przypominać jak ważna jest rola ojca w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego – zauważa Paweł Ozdoba, prezes Centrum życia i Rodziny.

– Zależy nam, aby Dzień Ojca przestał być świętem pustym – mówi Paweł Ozdoba. – Święty Józef sprawdził się więc jako ojciec w każdych warunkach: i w momentach trudnych, i w żmudnej codzienności. Dlatego jest doskonałym przykładem dla dzisiejszych mężczyzn: i w pracy zawodowej, i w pracy nad sobą, a nade wszystko w pełnym miłości i odpowiedzialnym ojcostwie – dodaje.

Na stronie www.DzienOjca.pl Centrum Życia i Rodziny przygotowało petycję do Pani Marszałek Elżbiety Witek z prośbą o podjęcie działań w kierunku ustanowienia Dnia Ojca 19 marca. „Kultura europejska Zachodu i Wschodu stawiają św. Józefa” za wzór ojca i męża, podkreślają jego odwagę, odpowiedzialność i zdolność do poświęceń dla powierzonych mu osób nawet wbrew własnemu interesowi. (…) Współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć w postawie Świętego Józefa potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie” – czytamy w dokumencie.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że m. in. we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy nieodległej kulturowo Chorwacji, Dzień Ojca jest obchodzony 19 marca – w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi. To nadaje świętu konkretną treść, ponieważ to właśnie św. Józef jest od wieków stawiany za wzór ojcostwa, czemu wyraz dał papież Franciszek, ogłaszając rok 2021 rokiem świętego Józefa. W liście otwierającym ten czas pokazywał jego osobę m.in. jako ojca czułego, z twórczą odwagą czy człowieka pracy.
 

Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem duchownych – błogosławieństwa w realizacji tego przedsięwzięcia udzielili m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Andrzej Dzięga.

Przychylność i wsparcie dla kampanii wyraziły również postacie ze świata sportu i mediów. Wśród osób, które wspierają kampanię są m.in.: windsurferka Zofia Klepacka, medalistka Igrzysk Olimpijskich; red. Tomasz Wolny, red. Rafał Patyra, aktor i reżyser Jerzy Zelnik, kurator Barbara Nowak, a także prof. Aleksander Nalaskowski, aktor Marcin Kwaśny, były piłkarz i reprezentant Polski Marek Citko oraz muzyk Robert „Litza” Friedrich.

Organizatorzy konkludują we wspomnianej petycji zamieszczonej na stronie www.DzienOjca.pl: „Przychylenie się do niniejszego apelu stanowiłoby pozytywną deklarację w sferze wartości oraz skierowaną do ojców zachętę do coraz pełniejszej realizacji własnego powołania”. Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Centrum Życia i Rodziny.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.