Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Kandydat na RPO z twarzą... Marty Lempart? „Identyfikuje się z wykluczaniem i dyskryminacją”

- Osoba, która identyfikuje się publicznie poprzez używaną przez siebie symbolikę z działalnością wykluczającą i dyskryminującą określonych obywateli, nie może być Rzecznikiem Praw Obywatelskich i nie powinna także w ogóle kandydować na ten urząd

– napisał w oświadczeniu Sędzia Sądu Najwyższego, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski. Prawnik odniósł się w ten sposób do ogłoszonej wczoraj przez polityków PSL i KO kandydatury na RPO.

Wczoraj na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej – PSL przedstawili wspólnego kandydata obu ugrupowań na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Krzysztof Paszyk (KP-PSL) oraz Robert Kropiwnicki (KO) podkreślali, że „Polacy zasługują na RPO w pełni obiektywnego i niezależnego”, a taką według nich gwarancję „daje osoba prof. Sławomira Patyry”.

Paszyk poinformował, że klub KP-PSL odbył w środę z profesorem Patyrą "bardzo dobre, merytoryczne spotkanie". - I muszę powiedzieć, że zgadzają się nasze wizje co do tego, jak powinien funkcjonować urząd Rzecznika Praw Obywatelskich oraz jaki styl sprawowania powinien cechować RPO - podkreślił poseł KP-PSL.

Robert Kropiwnicki  przekonywał, że wspólny kandydat KO-PSL jest gwarancją tego, że „konstytucja będzie mówiła swoim głosem, nie głosem polityków, nie głosem władzy, a głosem własnym stanowionym przez ustrojodawcę”.
Zachowanie Patyry „niestosowne”

Odmienne i bardzo krytyczne stanowisko wobec kandydatury prof. Sławomira Patyry zaprezentował Sędzia Sądu Najwyższego, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski, który swoje zastrzeżenia zawarł w specjalnym oświadczeniu.

Wątpliwości sędziego co do bezstronności prof. Patyry wynikają m.in. z faktu, że „jako recenzent pracy doktorskiej - posługiwał się tzw. awatarem z symbolem tzw. Strajku kobiet”.  

- 18 stycznia 2021 r.  prof. Sławomir Patyra występując w trakcie zdalnej, publicznej obrony pracy doktorskiej Pani Agnieszki K.-W. (pracownika Kancelarii Sejmu R.P.) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - jako recenzent pracy doktorskiej - posługiwał się tzw. awatarem z symbolem tzw. Strajku kobiet. Do tej pory nigdy nie byłem świadkiem (a pracuję na uniwersytecie ponad trzydzieści lat), by recenzent (ale też jakikolwiek inny członek komisji w przewodzie doktorskim) epatował innych członków tej komisji, a przede wszystkim samego doktoranta, jakąkolwiek symboliką polityczną- czytamy w oświadczeniu prof. Jana Majchrowskiego.

Sędzia SN podkreślił, że zachowanie Patyry uważa za „wysoce niestosowne i niezgodne ze zwyczajami uniwersyteckimi”. Wskazał jednocześnie, że mogło ono „krępować doktoranta, któremu recenzent zadaje przecież pytania”.  - Będąc uczestnikiem tego posiedzenia, ale mu nie przewodnicząc, nie uważałem przy tym za właściwe upomnienie recenzenta w tej materii, gdyż jest to raczej rola przewodniczącego – relacjonował Majchrowski.
Działania „Strajku Kobiet” naruszały prawo

Jego zdaniem, symbolikę, której używał kandydat KO-PSL na RPO „wiąże się z bardzo radykalnym, ekstremistycznym wręcz ruchem, którego rozmaici przedstawiciele w licznych wypowiedziach niejednokrotnie w wulgarny, napastliwy sposób atakują określone grupy obywateli polskich wyodrębnione przez nich np. ze względu na ich wyznanie lub światopogląd”.

Podkreślił, że niektóre działania „Strajku Kobiet” „niewątpliwie naruszały prawo” i nie zabrakło wśród nich także „aktów przemocy”.

- W tym stanie rzeczy – w mojej opinii - osoba, która identyfikuje się publicznie (a obrona pracy doktorskiej ma taki właśnie charakter) poprzez używaną przez siebie symbolikę z takim ruchem, a tym samym siłą rzeczy z jego działalnością wykluczającą i dyskryminującą określonych obywateli, nie może być Rzecznikiem Praw Obywatelskich i nie powinna także w ogóle kandydować na ten urząd- czytamy w oświadczeniu prof. Jana Majchrowskiego.

Sędzia sugeruję zgłaszającym kandydaturę prof. Patyry „jej wycofanie na rzecz innego kandydata”, który nie byłby tak jednoznacznie zaangażowany w podziały polityczne oraz „mógłby godnie stać na straży praw wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, bez względu na ich poglądy i wyznanie”.

Dziennikarz tygodnika “Niedziela” Artur Stelmasiak, ujawnił wczoraj na Twitterze, że prof. Patyra jest członkiem Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego, który sprzeciwiał się konstytucyjnej ochronie życia.

Przemysław Obłuski

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.