Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Weigel: cywilizacja chrześcijańska na Zachodzie przestała istnieć

„Żyjemy w czasach apostolskich, a nie Christianitas. Cywilizacja chrześcijańska na Zachodzie przestała istnieć. Analiza nauczanie Jana Pawła II pozwala rozpoznać źródła kryzysu współczesnej cywilizacji i wskazuje wzorzec odnowy" - powiedział PAP George Weigel, amerykański pisarz, teolog oraz autor biografii papieża Jana Pawła II „Świadek nadziei".

W ocenie jednego ze światowych znawców życia i nauczania św. Jana Pawła II, papież Polak jest „podziwiany, jako swego rodzaju wzór dla Kościoła na całym świecie", ale jak stwierdził - „Kościół nie zaczął nawet przetrawiać bogactwa jego papieskiego nauczania".

    Możliwe, że w Stanach Zjednoczonych ten proces zaczął się wcześniej, niż w pozostałych częściach świata, ale nawet tu pozostaje wiele do zrobienia, aby wypełnić i utrwalić wizję Jana Pawła II - ocenił Weigel.

Podkreślił, że „jeśli spojrzymy oczami Jana Pawła II na przyszłość zachodniego projektu cywilizacyjnego, albo zachodniej demokracji, dostrzeżemy, że znalazł się on w głębokim kryzysie, który polega na jego wewnętrznej niespójności".

Jeśli przeczytamy uważnie najważniejszą społeczną encyklikę „Centesimus Annus", a także jego list apostolski „Ecclesia in Europa", wówczas jej źródła stają się dla nas wyraźne - wskazał teolog.

Zaznaczył, że „Kościół katolicki, nawracając świat na prawdę objawienia biblijnego, przywraca mu również rozum z jego zdolnością do porządkowania ludzkich spraw". „Te kwestie idą ze sobą w parze" - podkreślił.

Kościół, pojmujący swoje zadanie, jako permanentną misję – jak przedstawiał to Jan Paweł II podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, w „Redemptoris Missio" i „Novo Millennio Ineunte" – spełnia zarówno swoje wielkie posłannictwo jak i oferuje zachodniej cywilizacji drogę wyjścia z jej kryzysu - powiedział Weigel.

W jego ocenie - jeśli spojrzymy na teraźniejszość i przyszłość oczami papieża Jana Pawła II, to widzimy przede wszystkim wielkie wyzwanie.

Jednak spoglądając na nie przez pryzmat jego myśli i nauczania, wówczas widzimy również wzorzec odnowy Kościoła i reformy społecznej, który niesie nam nadzieję na spełnienie jego wielkiej wizji, którą przedstawił przed Organizacją Narodów Zjednoczonych 25 lat temu: „nowej wiosny ludzkiego ducha - wskazał.

Weigel zwrócił uwagę, że „głęboka, ale i wymagająca wizja przyszłości katolicyzmu, w której każdy wierzący jest misjonarzem i każde miejsce jest miejscem misji, z pewnym opóźnieniem przedostaje się do powszechnej świadomości katolików, szczególnie tych, którzy przez długi czas mogli wygodnie żyć w chrześcijańskich społeczeństwach i kulturach".

Wyzwanie polega na tym, że musimy uświadomić sobie, że żyjemy w czasach apostolskich, a nie Christianitas. Christianitas, cywilizacja chrześcijańska na Zachodzie, przestała istnieć - podkreślił teolog.

Wyraził jednocześnie radość, że ma swój wkład w działalność Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum, który niebawem kończy pierwszy rok programu studiów, kierowanego do studentów, którzy chcą „myśleć z Janem Pawłem II o problemach współczesności".

Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania papieża, nie tylko na niego samego, jako wyjątkowego człowieka – którym, rzecz jasna, był, ale posiadał on również głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania- wskazał George Weigel.

W jego ocenie - „szczególnie ważną rolę odgrywa rozumienie osoby w myśli Jana Pawła II". „Spór antropologiczny stoi w centrum wielu problemów i konfliktów, które przetaczają się we współczesnym świecie, w szczególności na Zachodzie" - powiedział.

Podkreślił, że „doktryna społeczna Jana Pawła II może powiedzieć nam naprawdę wiele na temat problemów, których doświadczają współczesne demokracje".

Zapowiedział, że podczas swoich zajęć będzie starał się zgłębić oba te zagadnienia, które - jego zdaniem - pomogą studentom zrozumieć, że „wizja Jana Pawła II umożliwia nam wyraźniej uchwycić teraźniejszość".

George Weigel jest amerykańskim pisarzem katolickim, teologiem, działaczem społeczny i politycznym oraz autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II "świadek nadziei". Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Był jednym z sygnatariuszy dokumentu "Evangelicals and Catholics Together" w roku 1994. Obecnie współpracuje z Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.