Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Układ wypina pierś do orderów

Prezydent odznacza dziennikarzy i twórców układu medialnego, w którym zabrakło miejsca dla Telewizji Trwam. Prezydent Bronisław Komorowski świętował 20 lat istnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przy tej okazji odznaczył kilkadziesiąt osób. W dużej części bezpośrednio związanych z obecnym ładem medialnym. Dominuje układ biznesowy wspierający prorządowy przekaz propagandowy. /.../
– Wolność mediów, wolność słowa to dar niewątpliwie trudny i wymagający, stawiający coraz dalej idące oczekiwania – mówił Komorowski. W jego ocenie, grono odznaczonych, oprócz zasług, łączy także troska o ład medialny.

– Jesteście państwo tą grupą, która – jestem przekonany – może też być skuteczna w działaniu na rzecz kształtowania coraz lepszego ładu medialnego w Polsce poprzez regulację ustawową – podkreślał prezydent.

Na stronie internetowej Prezydent.pl relację z wręczenia odznaczeń z okazji 20-lecia KRRiT zatytułowano „Wygraliśmy batalię o wolne słowo w Polsce”.

Sami swoi

W przekonaniu poseł Barbary Bubuli (PiS), w latach 2007-2010 członka KRRiT, obecnie Rady Programowej TVP, słowa te miałyby inny wydźwięk, gdyby poprzedziła je pozytywna decyzja w sprawie udzielenia Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, czego domagają się miliony Polaków.

– Wówczas może choć trochę udałoby się zatrzeć wrażenie, że 20-lecie Krajowej Rady świętowane jest wśród samych swoich – wytyka poseł.

„Ład medialny” to określenie wymagające doprecyzowania.


– Batalia została wygrana. Ale to była batalia służąca mediom tylko jednej opcji politycznej. To jest dzisiaj problem mediów elektronicznych w Polsce, tych najbardziej wpływowych – komentuje Jan Dziedziczak (PiS) z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W jego ocenie, najlepiej obrazuje ten stan rzeczy podział miejsc na multipleksie cyfrowym, który nie odzwierciedla różnorodności przekonań. Zabrakło w nim miejsca dla katolików.

– Jest na nim reprezentowana tylko jedna wizja Polski, tylko jeden system wartości – zauważa poseł.

Redaktor Wojciech Reszczyński, który odmówił udziału w uroczystości i przyjęcia odznaczenia, uzasadnia swoją decyzję faktem, że w naszym kraju, wbrew temu, co powiedziano, nie powstał przez ostatnich 20 lat prawdziwie wolny rynek mediów.

– Media są uzależnione od władzy, sposób ich koncesjonowania jest ściśle polityczny. Dziś obraz mediów jest taki, że 90 proc. z nich to media postkomunistyczne, liberalne i liberalno-lewicowe. To olbrzymia dysproporcja, jeśli chodzi o media autentycznie niezależne, prawicowe, konserwatywne, chrześcijańskie i narodowe, których, może poza Radiem Maryja i Telewizją Trwam, nie widać – podkreśla felietonista „Naszego Dziennika”.
/.../

– Jednak jak wiadomo, nie cieszą się one przychylnością organów, które decydują o ładzie medialnym w Polsce. To pokazuje tę nierównowagę – zwraca uwagę Bubula.

Za przychylność

Najwyższe odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – otrzymał obecny prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. To on zdecydował o zaangażowaniu, również finansowym, publicznego radia w świętowanie 2 maja wraz z prezydentem i wielkim czekoladowym orłem.

Siezieniewski to lewicowy nominat w radiu; jako dziennikarz swoją karierę budował jeszcze w okresie PRL. W latach 1976-1982 był korespondentem w ZSRS, potem pełnił funkcje kierownicze, na co musiał otrzymać zgodę komunistycznych władz. W 1984 r. przeszedł na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w dyrekcji programów informacyjnych TVP.

Wśród odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski znalazł się Tomasz Kurzewski, szef firmy ATM – a więc tej spółki, która otrzymała koncesję na MUX-1. Przypomnijmy, że Krajowa Rada rozłożyła ATM opłatę koncesyjną na 114 rat.

/.../

Złoty Krzyż Zasługi otrzymała m.in. Agnieszka Ogrodowczyk, była dyrektor departamentu koncesyjnego KRRiT (dziś kieruje departamentem strategii). Ta postać odgrywa ważną rolę w procesie przyznawania licencji na nadawanie cyfrowe. O sprawie Ogrodowczyk wielokrotnie informował „Nasz Dziennik”, m.in. w artykułach pt. „Prokuratura wezwie Ogrodowczyk” czy „Nadawcy staną przed komisją?”.

/.../

– W tym gronie daje się zauważyć brak ludzi związanych z mediami konserwatywnymi czy prawicowymi. Wiążę się to z kształtem rynku medialnego, który został ukształtowany przez KRRiT w ciągu tych 20 lat – ocenia Barbara Bubula.

– Z pewnością część osób odznaczonych przez prezydenta zasłużyła na te honory. Jednak odnoszę wrażenie, że niemała część dostała je w nagrodę za doprowadzenie do tego stanu, który jest obecnie w mediach elektronicznych – ocenia poseł Jan Dziedziczak.

Maciej Walaszczyk


więcej na:www.naszdziennik.pl (pkn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.