Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Organy unijne osiągnęły porozumienie w sprawie paktu migracyjnego

Organy unijne osiągnęły porozumienie w sprawie paktu migracyjnego – przyjęty dokument przewiduje karę 40 mln euro dla Polski w przypadku odmowy przyjęcia migrantów

W środę organy Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. Wynika z niego, że Polska może albo przyjąć dwa tysiące migrantów, albo zapłacić 40 milionów euro.

Unijna komisarz ds. wewnętrznych, Ylva Johansson, nie kryła radości z uzgodnienia ostatecznego kształtu paktu migracyjnego.

    – Mamy porozumienie w sprawie paktu migracyjnego, nad którym pracowaliśmy dwa ostatnie dni i dwie noce – poinformowała Ylva Johansson.

Uzgodnione przepisy dadzą większe możliwości odsyłania migrantów w Unii Europejskiej, zwiększenie ochrony granic i wprowadzają mechanizm solidarnościowy, pod którym kryje się przymusowa relokacja migrantów – podkreślił były premier, Mateusz Morawiecki.

    – Organy legislacyjne UE przyjęły pakt migracyjny, czyli przyjęły zasadę, iż nielegalni migranci będą dystrybuowani po wszystkich krajach członkowskich, a państwa, które odmówią przyjęcia, będą musiały płacić karę – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.  

Unia Europejska będzie nakładała na kraje specjalną opłatę za nieprzyjętych imigrantów – 20 tysięcy euro za osobę.

    – Została dla Polski ustanowiona kwota 40 mln euro wykupnego od dwóch tysięcy obowiązkowych imigrantów rocznie, których podobno mamy przyjmować – wskazał Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

Zgodnie z paktem migracyjnym państwa członkowskie będą musiały stosować zasadę „bierz albo płać” – tak w rzeczywistości będzie wyglądał mechanizm solidarnościowy. Solidarność ma być okazana wobec państw Południa, które są zalewane falą nielegalnych migrantów. Tylko do Włoch w tym roku przypłynęło 140 tys. migrantów. Wiceminister spraw zagranicznych, Władysław Teofil Bartoszewski, przekonywał, że rozlokowane osoby do poszczególnych krajów to nie będą nielegalni migranci.

    – To nawet nie są imigranci – to są ludzie, którzy dostali azyl w Unii Europejskiej. To są azylanci, a nie imigranci. To nie jest Lampedusa. To są ludzie, którzy przeszli procedurę azylową w innym państwie – zapewnił Władysław Teofil Bartoszewski.

Problem w tym, że weryfikacja migrantów jest bardzo trudna. Wielu z nich nie ma dokumentów, niektórzy nawet próbują zacierać swoje linie papilarne.

    – To niesie ryzyko np. zamachów terrorystycznych. Ryzyko wpuszczania ludzi nieznanego pochodzenia może być bardzo niebezpiecznie dla naszych służb i obywateli – podkreślił Marcin Drewa, politolog.

Presję na podpisanie paktu migracyjnego wywierały – oprócz państw Południa – także Austria i Niemcy, w których rosną nastroje antymigracyjne. Przekazanie migrantów do innych krajów Unii ma pozwolić utrzymać się przy władzy mainstreamowym ugrupowaniom.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.