Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek - Najstarsze kościoły i klasztory ziemi rodzinnej śp. Jana Pawła II

Przełom kwietnia i maja związany jest od paru już lat z dwiema ważnymi rocznicami dotyczącymi wielkiej postaci naszej narodowej historii, którą był  śp. Jan Paweł II.

W tych dniach  przypadają bowiem kolejne rocznice zarówno Jego beatyfikacji  przez papieża Benedykta z 2011 roku oraz Jego kanonizacji z roku 2014, której w Rzymie dokonał Ojciec Święty Franciszek.  Wszystko to skłania polskich katolików do przypomnienia sobie zarówno tej wybitnej intelektualnej osobowości, jak i Jego papieskich nauk duchowych, moralnych i patriotycznych, jakie nam Polakom po sobie pozostawił.

Aby wspomnieć Jego duszpasterskie dzieło, podczas któregoś  z majowych weekendów można zatem wybrać się na wycieczkę po najstarszych,  romańskich jeszcze świątyniach Krakowa i Małopolski i z głęboką świadomością wyjątkowości odwiedzanych  miejsc oraz faktu, że Małopolska była Jego ziemią  rodzinną, że Kraków przez setki lat był stolicą Polski, a Wawel, jako królewska rezydencja jest jedną z najważniejszych nekropolii i miejscem wiecznego spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych i najwybitniejszych Polaków, warto w ciszy romańskich murów zastanowić się nad Jego przesłaniem, samym sobą oraz światem, który nas dzisiaj otacza.  Warto też pamiętać odwiedzając kryptę św. Leonarda na Wawelu, że to właśnie w niej, jako świeżo wyświęcony kapłan ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę.  

Najstarsze świątynie katolickie Krakowa i Małopolski związane  są bowiem nierozłącznie z postacią papieża- Polaka. Jak trzeba bowiem pamiętać przez wiele lat zanim jeszcze został papieżem, jako ks. kardynał Karol Wojtyła sprawował On nad nimi swą duszpasterską pieczę i to one właśnie  stanowiły także jego duchowe królestwo. Przez wiele lat kardynał Karol Wojtyła był  przecież religijnym pasterzem tej tysiącletniej, piastowskiej diecezji i to zapewne to właśnie o tutejszych najstarszych  kościołach,   mówił  w swoich encyklikach nazywając je chrześcijańskimi korzeniami  zjednoczonej Europy.

Do tych najstarszych i najpiękniejszych świątyń Krakowa i jego okolic należy natomiast zaliczyć opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, krakowskie kościoły św. Andrzeja, i św. Wojciecha oraz  Chrystusa Salwatora, klasztory w Mogile i Miechowie oraz mniej znane, ale przepiękne romańskie świątynie z  Prandocina, Wysocic, Kościelca Proszowickiego i Tropia. Część wymienionych kościołów związana jest z pierwszymi świętymi i patronami tej ziemi jeszcze z czasów piastowskich św. Andrzejem-Świeradem, św. Stanisławem ze Szczepanowa, św. Bronisławą, św. Jackiem Odrowążem i św. Szymonem z Lipnicy.

Podziwiając więc w majowy weekend majestatyczne mury romańskich kościołów Krakowa i Małopolski  stąd właśnie warto rozpocząć wyprawę do początków historii Polski  i   chrześcijańskich   korzeni    naszej   narodowej   tradycji i wiary. Tak, jak za swego życia nauczał nasz polski papież, którego już dwanaście lat z nami nie ma.  Trasa ta   wiedzie nas wzdłuż  Wisły, Uszwicy,  Raby i  Dunajca,  w pobliżu najstarszych miejsc osadniczych, dawnych kurhanów, słowiańskich  grodzisk  oraz   średniowiecznych miast i wiosek, stanowiących w swym kulturowym zlepku najwartościowsze dziedzictwo kulturowe naszego narodu i kraju.   Opiekunami tej duchowej pielgrzymki niech będzie Jego święta dusza i chrześcijańscy święci tej ziemi, którzy w średniowieczu kładli tu podwaliny pod jej katolicką wiarę, a dziś są jej lokalnymi patronami.

Artykuł powstał w autorskim cyklu wydawniczym  promującym na stronie internetowej OŁ KSD ciekawe katolickie zabytki sakralne związane z historią Polski  i jest fragmentem przygotowywanego przez autora do druku przewodnika po najstarszych, katolickich  zabytkach sakralnych Polski    

Uzupełnieniem tej tematyki jest wystawa fotograficzna p.t. „Chrześcijańskie korzenie zjednoczonej Europy-Najstarsze kościoły i klasztory ziemi rodzinnej  Jana Pawła II” której edycje miały do tej pory miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Głownie, Gnieźnie i w Warszawie

Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii bez pisemnej zgody autora i wydawcy jest traktowane jako naruszenie praw autorskich łącznie z konsekwencjami prawnymi przewidzianymi w  Ustawie  o    prawie   autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U. nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/

Copyright G.B. Bednarek, 2017Copyright © 2017. All Rights Reserved.