Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Grzegorz B. Bednarek - Uroczysta Msza Święta o wyniesienie na ołtarze ks. Ignacego Skorupki

W piątek 9 czerwca w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Łodzi  odbyła się uroczysta wieczorna Msza Święta, poświęcona wyniesieniu na ołtarze polskiego bohatera narodowego ks. Ignacego Skorupki, koncelebrowana przez JE ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, biskupa-seniora Diecezji Łowickiej.Tę uroczystą Eucharystię rozpoczął proboszcz tutejszej parafii ks.kanonik Krzysztof Wlazło przekazując później jej koncelebrę ks. Biskupowi. Miejsce tej wyjątkowej Mszy Świętej nie było przypadkowe, ponieważ w tutejszej parafii w roku 1919 ks. Ignacy Skorupka sprawował swą kapłańską posługę wikariusza i prefekta tutejszych szkół.  

W wypełnionym setkami wiernych kościele, którzy trzymali w rękach małe sosnowe krzyżyki, symbolizujące pamięć o polskim księdzu-męczenniku, łowicki hierarcha w swoim prawie czterdziestominutowym poruszającym kazaniu przybliżył  wyjątkową postać  ks. Skorupki, który jako młody żołnierz i kapelan polskiego oddziału zginął od bolszewickich kul pod Ossowem, broniąc przed komunistycznymi najeźdźcami Warszawę w roku 1920 .  

Dodatkowym elementem tych uroczystości był też Jubileusz 35-lecia posługi biskupiej JE ks.bpa Józefa Zawitkowskiego.

W Mszy uczestniczyły poczty sztandarowe  - między innymi kombatantów, polskiej młodzieży patriotycznej, przedstawiciele OŁ KSD  oraz  muzyczny chór, co nadawało podniosłości  temu wydarzeniu religijno-historycznemu.

W nawie bocznej gdzie znajduje się tablica pamiątkowa ks. Ignacego Skorupki, zaprezentowano też planszową wystawę dotyczącą wojny obronnej Polski przed bolszewikami w 1920 roku.

Na zakończenie Mszy odśpiewano  prastarą polską pieśń maryjną >Bogurodzica<.

Parafia pod  wezwaniem Przemienienia Pańskiego w roku 2015 obchodziła 100-lecie swojego istnienia.

Tekst, zdjęcia: Autor

Tekst powstał w ramach współpracy autora członka OŁ KSD na zasadzie wolontariatu.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.