Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia i informacje

Oświadczenie KSD ws. zatrzymania dziennikarzy "Naszego Dziennika"

Polskie media tworzą w naszym odczuciu coś na kształt getta medialnego, bo trudno inaczej nazwać sytuację, kiedy dziennikarze badający tak ważne wydarzenie jak katastrofa smoleńska zostają zatrzymani przez służby celne, milicję i FSB (dawna KGB), a polskie media milczą. Po powrocie do Polski zatrzymani dziennikarze, którym skonfiskowano zrealizowany na terenie Rosji materiał prasowy poprowadzili na warszawskim lotnisku konferencję dla mediów. Problem w tym, że Polska Agencja Prasowa informująca codziennie o ważnych wydarzeniach po kilku ponagleniach ze strony redakcji dziennika zamieściła w końcu informację o konferencji, ale 10 minut przed jej rozpoczęciem... Większość polskich mediów całkowicie przemilczała sprawę zatrzymania w Rosji polskich dziennikarzy zajmujących się sprawą katastrofy rządowego Tu-154M z 10 kwietnia.

Nie dziwi nas zatrzymanie dziennikarzy "Naszego Dziennika", którzy jako nieliczni dokonują wartościowych ustaleń ws. katastrofy i publikują materiały prasowe niewygodne zarówno dla strony polskiej jak i rosyjskiej. Działania tej drugiej dalekie są od ideałów poszanowania wolności słowa, a rosyjscy dziennikarze wykazujący się niezależnością nie zawsze umierają śmiercią naturalną, jednak opieszałość polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wysłanie noty dyplomatycznej po dniu zwłoki, brak jakichkolwiek innych stanowczych działań polskich władz oraz przede wszystkim medialna cisza pokazują nam po raz kolejny, że w Polsce istnieje polityczny i medialny salon, który dziennikarzy niezależnych traktuje jak ludzi drugiej kategorii.

Wyobrażamy sobie bez najmniejszego problemu szum medialny i rozdzieranie szat przez tuzów polskiego dziennikarstwa, w sytuacji gdyby w Egipcie podczas ostatnich zamieszek wojsko zatrzymało polskich dziennikarzy TVP, TVN czy "Gazety Wyborczej". Tymczasem kiedy rosyjskie służby specjalne zatrzymują polskich dziennikarzy z "Naszego Dziennika", rekwirują ich laptopy, karty pamięci, dyktafon, salon medialny w Polsce milczy... Milczą stowarzyszenia i organizacje, których głównym celem statutowym jest obrona wolności słowa. Jednak to jedynie dobrze świadczy o "Naszym Dzienniku" i jego dziennikarskim dorobku.

ks. dr Bolesław Karcz - prezes KSD
red. Anna Pietraszek - wiceprezes KSD
red. Robert Wit Wyrostkiewicz - prezes OW KSD
red. Ewa Rzeczycka-Surma - członek KSD ("Nasz Dziennik")

Copyright © 2017. All Rights Reserved.