Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

VIII Konferencja KSD

Katolicy nie mogą być bierni

Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”, (zorganizowanej przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - kn) która odbyła się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, poruszone zostały tematy i problemy mające uświadomić zagrożenia, z którymi się obecnie spotykamy w naszej ojczyźnie oraz zachęcić katolików do reagowania na zło i brania czynnego udziału w życiu społecznym. Spotkanie zostało podzielone na dwa panele. W pierwszym zebrani w seminaryjnej auli wysłuchali czterech wykładów: prof. Michała Seweryńskiego, prof. Józefiny Hryniewicz, prof. Romualda Szeremietiewa i ks. prof. Pawła Bortkiewicza.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że jako katolicy powinniśmy włączyć się w życie publiczne i wyjść z postawy biernej. Prof. Hryniewicz zwróciła uwagę na to, że w Polsce powszechne są umowy śmieciowe nie dające poczucia bezpieczeństwa a urodzeni w latach 80-tych czują się odsunięci, bo nie mają pracy albo płaca nie wystarcza im na godne życie. Dlatego obecna sytuacja zaczyna przypominać tę z XIX w., kiedy ludzie za swoją pracę otrzymywali wypłatę, która nie zaspokajała żadnych potrzeb życiowych.

Z kolei były wiceminister obrony narodowej w rządach Jana Olszewskiego i Jerzego Buzka mówił o bezpieczeństwie militarnym naszego kraju w kontekście obecnej sytuacji w europie a przede wszystkim konfliktu na Ukrainie. Według niego tylko stworzenie silnej obrony terytorialnej, oprócz zawodowego wojska - powietrznej, lądowej i morskiej zagwarantuje bezpieczeństwo Polsce.

Ks. Paweł Bortkiewicz swoje rozważania poświęcił najbardziej gorącemu - poprzez zakończony niedawno synod w Watykanie - tematowi, jakim jest rodzina. W mediach osłabia się jej rolę - m.in. podważając instytucję małżeństwa. Rodzinie zagraża także promocja związków partnerskich, oraz związków osób jednej płci, edukacja seksualna w przedszkolach i podawanie fałszywych danych, że co trzeci Polak wywodzi się z patologicznej rodziny lub sam tę patologię tworzy. Konsekwencje takiego działania, czyli demontażu rodziny, to rozbijanie demokracji, której podstawa funkcjonowania jest właśnie rodzina.

W drugiej części konferencji na temat obecnej sytuacji i roli jaką odgrywają w niej media tzw. „głównego nurtu” i te drugiego obiegu, niezależne, rozmawiali dziennikarze: Bronisław Wildstein, Jacek Karnowski, Piotr Semka, Wanda Zwinogrodzka, Piotr Skiba i o. Dariusz Drążek. Podkreślali, że świadomość odbiorców mediów musi wzrastać, by wyłapywać to co jest prawdą a co manipulacją.


Archidiecezja Łódzka

za:http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=63fa382a3f4163352fd5b43cd7b0b0af

Wykorzystanie powyższego materiału lub jego fragmentów na własnej stronie internetowej jest możliwe pod warunkiem podania źródła (należy wykorzystywany materiał podpisać: "Archidiecezja Łódzka. Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej").


kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.