Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ordo Iuris: symbole Strajku Kobiet w urzędzie podważają zasadę bezstronności administracji publicznej

Wątpliwości oraz oburzenie części mieszkańców dzielnicy Ursynów wywołała symbolika tzw. Strajku Kobiet wywieszona w przestrzeni Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy przez niektórych jego pracowników. Na zdjęciach przesyłanych do Instytutu Ordo Iuris przez zaniepokojonych mieszkańców można było zobaczyć profil kobiety z umieszczonymi na nim symbolem błyskawicy i napisem „Strajk Kobiet”.

Symbolika ta była powszechnie wykorzystywana w trakcie protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Instytut interweniował w tej sprawie w Radzie Dzielnicy.

– Pracownicy samorządowi wykonują swoje zadania na podstawie i w granicach prawa. Ich obowiązki wynikają między innymi z ustawy o pracownikach samorządowych wskazującej, że powinni wywiązywać się z nich zawodowo, rzetelnie, bezstronnie, sumiennie i sprawnie. W swoich działaniach powinni być, niczym żona Cezara, poza wszelkimi podejrzeniami, co do ich obiektywizmu
i praworządności – podkreśla Piotr Mikusek, analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

W dobie cyfryzacji usług publicznych coraz częściej sprawy urzędowe mogą zostać załatwione bez konieczności wychodzenia z domu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Z tego powodu obywatele udający się do urzędów, niezależnie od celu wizyty, powinni znaleźć się w tak ukształtowanej przestrzeni, aby nie mieli wątpliwości, co do bezstronności urzędników oraz aby zwiększało się ich zaufanie do państwa. Zaufanie to może zostać naruszone nie tylko przez merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, ale również poprzez organizację miejsca pracy przez urzędnika.

Instytut przygotował petycję w tej sprawie dla mieszkańców oraz, po negatywnym jej rozpatrzeniu, skargę do Rady Dzielnicy na Zarząd Dzielnicy, który na podstawie § 52 Statutu Dzielnicy wykonuje swoje obowiązki przy pomocy Urzędu Dzielnicy. Postulowanym rozwiązaniem było usunięcie wywieszek
z opisywaną symboliką, tak aby nie dochodziło do sytuacji, w której w miejscach reprezentujących władzę publiczną znajdowała się symbolika godząca w obowiązujący w Polsce system prawny.

– Trudno od obywateli wymagać zachowań zgodnych z prawem, jeżeli sami urzędnicy w przestrzeni publicznej i w miejscu pracy manifestują poparcie dla inicjatywy społecznej podważającej ostateczne wyroki polskiego sądu konstytucyjnego oraz postulującej liczne rozwiązania wprost niezgodne z Konstytucją RP. Z tego też względu należy jednoznacznie negatywnie ocenić obecność takich wywieszek na terenie Urzędu Dzielnicy Ursynów, nie tylko pod kątem aksjologicznym, ale również z powodu niemożliwości pogodzenia ich wywieszania z normami zawartymi
w ustawie o pracownikach samorządowych – podsumowuje Piotr Mikusek.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.