Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Unijna cenzura wyborcza – walka z dezinformacją czy zagrożenie dla demokracji?

W ostatnich latach obserwujemy narastający trend ingerencji państw i instytucji w przepływ informacji w przestrzeni internetowej. Jednym z najnowszych przykładów jest inicjatywa Komisji Europejskiej, która pod pretekstem zapewnienia „integralności wyborów” i ograniczenia ryzyka związanego z dezinformacją wydała 26 marca br. wytyczne

dla dużych platform internetowych i wyszukiwarek. Według tych wytycznych wiele przekazów i informacji może nie dotrzeć do Europejczyków, a obywatele UE mają być poddawani indoktrynacji, podobnie jak w czasie pandemii COVID-19.

Podstawowym założeniem tych wytycznych jest wzmocnienie procesów wewnętrznych platform przez tworzenie dużych zespołów „fact-checkerów”, którzy będą decydować, które treści należy popularyzować, a jakie ograniczyć. Platformy mają także promować oficjalne informacje na temat procesów wyborczych i dostosować swoje systemy rekomendacji w celu „wzmocnienia pozycji użytkowników” i „ograniczenia monetyzacji” niepożądanych treści.

Jednakże, pomimo deklaracji ochrony integralności procesów wyborczych, wiele obaw budzi to, że taka kontrola może prowadzić do manipulacji i ograniczenia wolności słowa. Przepisy te mogą być wykorzystywane przez eurokratów do promowania własnej narracji politycznej i eliminowania treści niezgodnych z ich poglądami. Ponadto brak klarownej definicji „dezinformacji” oraz „integralności wyborów” stawia pod znakiem zapytania legalność i skuteczność tych działań.

Dodatkowo narzędzia walki z dezinformacją mogą być wykorzystywane do ograniczania debaty publicznej i utrudniania obywatelom dostępu do różnorodnych źródeł informacji. W efekcie istnieje ryzyko, że tego rodzaju interwencje mogą przyczynić się do podziałów społecznych i pogłębienia nierówności w dostępie do informacji.

W kontekście globalnych działań zmierzających do tworzenia systemu globalnej cenzury należy zwrócić uwagę na konsekwencje dla demokracji i swobód obywatelskich. Wolność słowa jest jedną z podstawowych wolności konstytucyjnych, która powinna być chroniona, a ingerencje państw i instytucji w ten obszar mogą stanowić poważne zagrożenie dla demokratycznych procesów.

Wobec powyższych wyzwań istotne jest podjęcie szerokiej debaty społecznej na temat granic wolności słowa i odpowiedzialności platform internetowych. Konieczne jest również zapewnienie przejrzystości i odpowiedzialności w działaniach podejmowanych w celu zwalczania dezinformacji, aby uniknąć nadużyć i manipulacji ze strony władz i instytucji.

Wreszcie ważne jest również, aby obywatele byli świadomi zagrożeń związanych z naruszeniem wolności słowa i angażowali się w obronę swoich praw i wartości demokratycznych. Tylko poprzez aktywny udział społeczeństwa możemy zapewnić, że wolność słowa pozostanie fundamentalną zasadą naszych społeczeństw.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.