Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Biskupi Europy przeciwko narzucaniu ideologii: aborcja nigdy nie będzie prawem podstawowym

Konferencja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) zdecydowanie opowiedziała się przeciwko siłowemu narzucaniu ideologii. Specjalna nota została wydana przed zaplanowanym w Brukseli na 11 kwietnia głosowanie ws. włączenia aborcji do Karty Praw Podstawowych UE. Biskupi podkreślają, że nie może ona zawierać praw, które nie są uznawane przez wszystkich i powodują podziały.

Dzień po opublikowaniu watykańskiej deklaracji „Dignitas infinita”, który wymienia aborcję wśród poważnych przypadków naruszenia ludzkiej godności, nazywając ją praktyką godną ubolewania, biskupi Europy powtarzają swoje zdecydowane NIE dla przerywania ciąży wskazując, że ta praktyka „nigdy nie może być prawem podstawowym” ponieważ „idzie w kierunku przeciwnym do prawdziwej promocji kobiet i ich zasadniczych praw”. Swoje oświadczenie COMECE zatytułowała „Tak dla promocji kobiet i prawa do życia, nie dla aborcji i narzucania ideologii”.

Przypomniano, że zbliżające się głosowanie w Brukseli w sprawie włączenia prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych UE jest prostą konsekwencją tego, co wydarzyło się ostatnio we Francji, gdzie prawo do zabijania nienarodzonych zostało wpisane do konstytucji. Kazus ten z nową siłą wywołał debatę nt. rozszerzenia aborcji na szczeblu europejskim. Projekt w tej sprawie został złożony 7 lipca 2022 roku, jednak po fali sprzeciwów niektórych państw członkowskich odłożono go. Teraz eurodeputowani zdecydowali o poddaniu głosowaniu tej propozycji.

W swym dokumencie biskupi podkreślają, że trzeba budować Europę, „w której kobiety mogą przeżywać swoje macierzyństwo w sposób wolny i jako dar dla nich i dla społeczeństwa, i w której bycie matką nie jest w żaden sposób ograniczeniem dla życia osobistego, społecznego i zawodowego”. Z mocą przypominają, że aborcja nigdy nie może być prawem podstawowym., gdyż jest nim prawo do życia. Dotyka to szczególnie osób najbardziej bezbronnych, takich jak nienarodzone dziecko w łonie matki, migranci, ludzie starsi, niepełnosprawni i chorzy. COMECE przypomina nauczanie Kościoła, który konsekwentnie pokazuje, że „obrona życia nienarodzonych jest ściśle związana z obroną każdego innego prawa człowieka. Wiąże się to z przekonaniem, że istota ludzka jest zawsze święta i nienaruszalna, w każdej sytuacji i na każdym etapie rozwoju”.

Dokument COMECE kończy się cytatem z watykańskiej deklaracji o godności człowieka, że „każda ludzka istota jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w każdej fazie swego rozwoju. Jest celem samym w sobie i nigdy nie jest środkiem do rozwiązania innych trudności. Jeśli obalimy to przekonanie, nie ma solidnych i trwałych fundamentów do obrony praw człowieka, które byłyby zawsze uzależnione od korzyści zmieniających się rządów”. Konferencja Episkopatów Unii Europejskiej apeluje do unijnych instytucji, by „szanowały różne kultury i tradycje państw członkowskich oraz ich kompetencje narodowe", a nie „narzucały innym", wewnątrz i na zewnątrz swoich granic, „ideologicznych stanowisk dotyczących osoby ludzkiej, seksualności i płci, małżeństwa i rodziny”.

za:www.fronda.pl

***

Rada KEP ds. Społecznych o ochronie życia ludzkiego i zaangażowaniu obywatelskim katolików

Prawna ochrona życia ludzkiego oraz zaangażowanie katolików w życie obywatelskie były głównymi tematami spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych. Obradowała ona w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia, w Warszawie.

Rada KEP ds. Społecznych zebrała się w poniedziałek, 8 kwietnia, na kampusie UKSW, przy ul. Dewajtis w Warszawie, pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. Obecni na spotkaniu członkowie Rady podsumowali m.in. społeczny i medialny odbiór stanowiska Rady z 25 marca, dotyczącego wyborów samorządowych. Rozmawiali także na temat frekwencji w wyborach samorządowych i o zaangażowaniu katolików w życie obywatelskie. Rada ds. Społecznych podczas spotkania  pracowała również nad tekstem preambuły dokumentu na temat relacji państwa i Kościoła, który jest w trakcie przygotowania.

W Dniu Świętości Życia oraz w kontekście zbliżającej się w Sejmie debaty dotyczącej projektów ustaw dopuszczających zabijanie nienarodzonych dzieci, członkowie Rady w komunikacie po obradach zaapelowali do polskich parlamentarzystów o całkowitą prawną ochronę życia dziewww.radiomaryja.plci nienarodzonych. Jednocześnie zwrócili się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o modlitwę w tej intencji.

Następne spotkanie Rady zaplanowano na 21 maja 2024 roku.

za:www.radiomaryja.pl/kosciol/rada-kep-ds-spolecznych-o-ochronie-zycia-ludzkiego-i-zaangazowaniu-obywatelskim-katolikow/

***

Aborcja nie jest prawem człowieka. Memorandum Ordo Iuris dla europosłów

Instytut Ordo Iuris przekazał eurodeputowanym memorandum w związku z głosowaniem nad rezolucją w sprawie włączenia prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych UE. W dokumencie wskazano, dlaczego aborcja nie jest prawem człowieka, a twierdzenie takie pozbawione jest podstaw prawnych.

 Jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad rezolucją, wyrażającą poparcie europosłów dla włączenia „prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W związku z nadchodzącym głosowaniem, eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowali memorandum, które dowodzi, że „prawo do aborcji” nie zostało ustanowione w żadnym akcie prawa międzynarodowego, a twierdzenie przeciwne pozbawione jest podstaw prawnych. Podobne stanowisko zajęło ostatnio wielu wybitnych prawników, w tym prof. Marcin Wiącek i prof. Andrzej Zoll.

Aborcja "prawem człowieka"? Absolutnie nie

W memorandum Instytut Ordo Iuris wskazał, jak kształtowała się idea „prawa do aborcji” na przestrzeni lat. Pokazał, że próby wywodzenia tzw. prawa do aborcji rozwinęły się głównie w latach 90. XX wieku. Choć takie prawo nie funkcjonuje w wiążących aktach prawa międzynarodowego, podejmowane są próby reinterpretacji, mające na celu wykazać, że prawo to wynika z innych kategorii praw. Próby te nie spotykają się jednak z powszechna akceptacją.

Instytut Ordo Iuris w memorandum podkreślił, że należy zdecydowanie przypomnieć, że w dokumencie końcowym Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju (ICPD) w Kairze w 1994 roku wyraźnie stwierdzono, że aborcja nie może być promowana jako metoda planowania rodziny, a państwa powinny podjąć działania w celu ograniczenia aborcji.

 Przypomniano także, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nigdy nie ograniczył zakresu art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Życie na prenatalnym etapie rozwoju nigdy nie zostało zatem wyłączone spod Konwencji, a Trybunał w wielu swoich wyrokach wskazał, że aborcja nie jest prawem konwencyjnym. ETPC zaznaczał, że nie ma prawa do aborcji, a wprowadzenie przez państwo zakazu aborcji samo w sobie nie stanowi naruszenia Konwencji. Zwrócono także uwagę, że kwestia dostępu do aborcji jest wyłączną kompetencją poszczególnych państw, a Unia Europejska nie ma kompetencji do ingerowania w ich politykę zdrowotną.

Instytut wskazał także, że aborcja narusza podstawowe prawo człowieka, jakim jest prawo do życia, a więc w swojej istocie jest przeciwko prawom człowieka. Mając na uwadze wszystkie powyższe fakty, Instytut Ordo Iuris zarekomendował eurodeputowanym głosowanie przeciwko rezolucji.

– Coraz częściej obserwujemy zjawisko, które polega na próbie swoistego przekształcania systemu praw człowieka poprzez ich błędną lub rozszerzającą wykładnię. Tego typu podejście do prawa prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w prawie międzynarodowym. Stan rzeczy, w którym pierwotne założenie twórców traktatów zostaje wypaczone i w konsekwencji z prawa do prywatności próbuje się wywodzić tzw. prawo do aborcji, jest niedopuszczalny. Niestety, obecnie także w Unii Europejskiej próbuje się wprowadzać zmiany napędzane ideologicznie – zauważa Julia Książek, analityk w Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

za:dorzeczy.pl

***

Zabójstwo niewinnego, bezbronnego człowieka - dziecka - ma być "prawem podstawowym"???                                                          To jakieś doniesienie z ....psychiatryka?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.