Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Naród ukraiński laureatem Nagrody im. Sacharowa

Naród ukraiński, reprezentowany przez prezydenta, wybranych przywódców i społeczeństwo obywatelskie, został laureatem tegorocznej Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. Wyróżnienie przyznaje Parlament Europejski. „Odważni Ukraińcy, reprezentowani przez prezydenta, wybranych przywódców i społeczeństwo obywatelskie, z tegoroczną Nagrodą Sacharowa. Europa was wspiera. Europa w was wierzy. Europa jest z Ukrainą"

- ogłosiła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola po decyzji Konferencji Przewodniczących PE (przewodniczący i liderzy grup politycznych).„Ta nagroda jest dla walczących Ukraińców. Dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Dla tych, którzy stracili krewnych i przyjaciół. Dla wszystkich, którzy wstają i walczą o to, w co wierzą. Wiem, że odważni ludzie Ukrainy nie poddadzą się i my też się nie poddamy" – powiedziała.

Niesprowokowana wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje ogromne koszty dla narodu ukraińskiego. Ukraińcy nie tylko walczą o ochronę swoich domów, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej, ale także bronią wolności, demokracji, praworządności i europejskich wartości na polach bitwy „przeciwko brutalnemu reżimowi, który stara się podważyć naszą demokrację, osłabić i podzielić naszą Unię” - wskazali w uzasadnieniu posłowie do PE.

Wręczenie Nagrody im. Sacharowa odbędzie się 14 grudnia w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 roku w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. Nagroda pieniężna wynosi 50 tys. euro.

za:niezalezna.pl

***

Putin wprowadza stan wojenny na terenie zaanektowanych obwodów

Władimir Putin ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w czterech obwodach Ukrainy, nielegalnie zaanektowanych przez Rosję. Decyzję w tej sprawie Putin ogłosił podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństa. Chodzi o tzw. Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe oraz obwody zaporoskie i chersońskie. Wcześniej media ukraińskie podawały, że Rosjanie ogłosili ewakuację z terytorium obwodu chersońskiego.

– Konstytucyjne ustawy o przyjęciu czterech nowych obwodów w skład Federacji Rosyjskiej weszły w życie. Reżim w Kijowie, jak wiecie, odrzucił uznanie woli i wyboru mieszkańców, odrzucił wszelkie propozycje negocjacji. Przeciwnie, trwa ostrzał. Cywile giną – powiedział Putin podczas uroczystości podpisania dekretu wprowadzającego stan wojenny. Stan wojenny oznacza prawdopodobnie zakaz wyjazdu osób w wieku poborowym z danych terytoriów.

Przed aneksją okupowanych części Ukrainy obowiązywał tam stan wyjątkowy. – Teraz musimy sformalizować ten stan w ramach rosyjskiej legislacji. Dlatego podpisałem dekret wprowadzający stan wojenny w tych czterech podmiotach Federacji Rosyjskiej – stwierdził przywódca Rosji.  Podpisany dekret został wysłany do Rady Federacji. Niezależne rosyjskie media informowały, że jej członkowie otrzymali SMS-y z informacją o wydłużeniu obrad. Sugerowano, że może mieć to związek właśnie z planami wprowadzenia stanu wojennego.

Choć agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego, to dopiero teraz Władimir Putin zdecydował się na ogłoszenie stanu wojnnego. Od początku wojny, kremlowska propaganda nazywała ją "operacją specjalną". Dopiero we wrześniu sytuacja nieco się zmieniła, gdy prezydent Putin ogłosił "częściową mobilizację".

Aneksja części Ukrainy. Putin podpisał ustawy

5 października Władimir Putin podpisał ustawy o włączeniu nowych terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Pseudoreferenda w sprawie przyłączenia do Rosji odbyły się w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, a także w obwodach zaporoskim i chersońskim w dniach od 23 do 27 września.

Wyniki głosowania zostały z góry ustalone w Moskwie na nierealnie wysokim poziomie poparcia dla idei włączenia tych terytoriów do Rosji.

za:dorzeczy.pl

***

Norwegia: czy budynki Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego służą celom pozareligijnym?

W ostatnich latach Rosyjski Kościół Prawosławny nabył kilka nieruchomości w Norwegii w pobliżu baz wojskowych – zauważają skandynawskie media.

Według norweskiego dziennika Dagbladet, jednym z obiektów jest stary dom modlitwy w Sereidzie z widokiem na H?konsvern, będące siedzibą głównej bazy Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i największej bazy morskiej w krajach skandynawskich. Według danych hipotecznych w 2016 roku, budynek został zakupiony przez parafię Objawienia Pańskiego Patriarchatu Moskiewskiego, a znajduje się trzy kilometry w linii prostej od Haakonsvern, a stamtąd wyraźnie widać większość norweskiej marynarki wojennej.

W latach 2017-2021 Rosyjski Kościół Prawosławny nabył kilka kolejnych nieruchomości w norweskim regionie nadmorskim Rugalann. Na przykład w Stavanger znajduje się parafia świętej Iriny, która znajduje się 15 minut pieszo od siedziby JWC NATO (ośrodka odpowiedzialnego za szkolenia dowództwa NATO)

Rosyjska Cerkiew Prawosławna posiada również nieruchomości w Kirkenes, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Według publikacji, parafia św. Tryfona Peczeńskiego została zakupiona przez Rosyjski Kościół Prawosławny w 2015 roku. Obszar ten znany jest z bliskich związków z Federacją Rosyjską – wielu Rosjan mieszka po norweskiej stronie granicy.

Alfa Sefland Winge, ekspert ds. bezpieczeństwa, zauważa, że nieruchomości należące do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, takie jak Haakonsvern, „mogą stanowić problem”, ponieważ budynki mogą być wykorzystywane do czegoś innego niż cele religijne.

za:info.wiara.pl


***

Departament Stanu: USA podejmą agresywne kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji

USA podejmą „praktyczne, agresywne” kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji; Waszyngton ma wiele sposobów na to, by pociągnąć Teheran i Moskwę do odpowiedzialności – powiedział we wtorek zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.

Pogłębianie sojuszu Rosji z Iranem powinno być przez cały świat postrzegane jako „poważne zagrożenie” – podkreślił ponownie Patel, który przedstawił już taką opinię w poniedziałek.

Wcześniej we wtorek Reuters, powołując się na irańskich i zachodnich dyplomatów, napisał, że Iran dostarczy Rosji kolejne drony i pociski ziemia–ziemia, a porozumienie w tej sprawie podpisano 6 października, jednak rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder oświadczył, że nie może potwierdzić tych informacji.

Patel ostrzegł w poniedziałek, że USA nie zawahają się nałożyć sankcji na „firmy lub państwa współpracujące z irańskim programem (produkcji) dronów”.

W poniedziałek rano ukraińskie władze poinformowały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów-kamikadze.

za:pch24.pl

***

Rosyjscy terroryści znów zaatakowali ukraińskie miasta

Rosjanie kolejny raz zaatakowali dziś ukraińskie miasta. Po godz. 12:00 czasu polskiego prawie w całej Ukrainie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Do eksplozji doszło m.in. w Kijowie i Czernihowie.

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że odgłosy eksplozji było słychać m.in. w obwodach kijowskim, winnickim, połtawskim i czernihowskim. Wybuchy odnotowano również w samym Kijowie. Część pocisków udało się zestrzelić ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Lokalne media donoszą, że zaobserwowano pociski manewrujące i irańskie drony, które miały startować z terytorium Białorusi.

Wobec niepowodzeń na froncie, Rosjanie w ostatnim czasie nasilają ostrzał obiektów ukraińskiej infrastruktury. Eksperci wskazują, że celem Putina stało się pozbawienie ludności cywilnej prądu, ogrzewania, wody i żywności.

za:www.fronda.pl

***

Minister obrony Izraela: nie sprzedamy Ukrainie uzbrojenia

Nie sprzedajemy i nie sprzedamy Ukrainie żadnego uzbrojenia; ograniczamy się tylko do pomocy medycznej i humanitarnej dla tego kraju, co zamierzamy kontynuować – oświadczył w środę minister obrony Izraela Benjamin Ganc, cytowany przez dziennik „Haarec”. Dzień wcześniej władze Ukrainy zwróciły się do Izraela o pomoc wojskową.

Przed planowanym na czwartek spotkaniem izraelskiego premiera Jaira Lapida z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą władze Izraela wykluczają dostawy broni dla Kijowa – powiadomił „Haarec”. – Chcę wyraźnie powiedzieć, że (tego nie zrobimy). (…) Jestem ministrem obrony i to ja odpowiadam za eksport uzbrojenia z Izraela – zadeklarował Ganc.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł w poniedziałek, że dostarczanie sprzętu wojskowego Ukrainie „zniszczy relacje polityczne” Tel Awiwu z Moskwą. Po tej groźbie Ganc odwołał zaplanowaną na ten dzień rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem – czytamy na łamach „Haareca”.

Jak oznajmił we wtorek ukraiński minister spraw zagranicznych Kułeba, resort dyplomacji w Kijowie zwrócił się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z wnioskiem o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem, a także wystosował do Izraela notę dyplomatyczną z prośbą o jak najszybsze dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej.

Kułeba wyjaśnił, że to odpowiedź na wcześniejsze oświadczenia władz Izraela dotyczące możliwości wojskowego wsparcia Ukrainy. Izraelski minister ds. diaspory Nachman Szaj wezwał w niedzielę do udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej w związku z informacją o dostawach irańskich rakiet balistycznych dla Rosji.

„Dzisiaj poinformowano, że Iran przekazuje pociski balistyczne Rosji. Nie ma wątpliwości, jakie stanowisko powinien zająć Izrael w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również od nas pomoc militarną, taką jak ta, której udzielają jej USA i państwa NATO” – napisał Szaj na Twitterze.

Wcześniej „Washington Post” informował, że władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Według mediów chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, zdolnych do rażenia celów na odległości odpowiednio 300 i 700 km.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed-136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

MSZ Ukrainy poinformowało 23 września charge d’affaires Iranu o pozbawieniu irańskiego ambasadora akredytacji oraz o znacznym zmniejszeniu personelu dyplomatycznego irańskiej ambasady w Kijowie.

za:pch24.pl

-------------

...Nie sprzedamy...  Widocznie dawne wpływy i uczucia nie więdną...

k

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.