Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dorota Kania dla Frondy: Najważniejsze wyzwanie dla nowego prezesa TVP to kurs na przyszłość

To już pewne: do konkursu na prezesa TVP stanie czwórka kandydatów: obecny szef TVP, Jacek Kurski, szefowa Telewizji Biełsat, Agnieszka Romaszewska, przeses SDP i wieloletni szef Radia WNET, Krzysztof Skowroński oraz reżyser teatralny i filmowy, Bogusław Czajkowski.

Rada Mediów Narodowych odrzuciła 18 kandydatur. Kolejny etap to wysłuchania publiczne kandydatów, które odbędą się 7 października, które każdy zainteresowany będzie mógł śledzić na bieżąco w Internecie. Około 12 października poznamy nazwisko nowego prezesa TVP.

Kto z kandydatów byłby najlepszy na to stanowisko i czym musi się odznaczyć dobry szef Telewizji Publicznej?

O komentarz poprosiliśmy Dorotę Kanię, zastępcę redaktora naczelnego portalu Niezależna.pl:

Na tym etapie trudno mi powiedzieć, kto byłby najlepszy. Myślę, że przekonamy się po publicznym wysłuchaniu wszystkich kandydatów, które ma być dostępne w Internecie. Moim zdaniem kluczowe będzie przedstawienie swoich pomysłów na Telewizję Publiczną, doświadczenie z Telewizją Publiczną, a przede wszystkim pomysły kandydatów na rozwiązanie problemów finansowych TVP, które są bardzo duże, czego nikt nie ukrywa.

Jedna z kandydatek, Małgorzata Raczyńska, wieloletnia szefowa TVP została odrzucona w drugim etapie. Złożyła odwołanie. Mimo poparcia posła Krzysztofa Czabańskiego, prezesa RMN i posłanki PiS, Joanny Lichockiej, Raczyńska nie przeszła do drugiego etapu i nie dopuszczono jej do publicznego wysłuchania.

Od początku mówię publicznie, że dyskwalifikowanie kogokolwiek, zanim w ogóle przystąpił do konkursu i dostał możliwość wypowiedzenia się, jest po prostu nie w porządku. Podobnie uważali zresztą pan prezes Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański i pani poseł Joanna Lichocka, którzy zagłosowali, aby pani Małgorzata Raczyńska przeszła do dalszego etapu konkursu. Choć nie znam szczegółów, wiem, że przedłożyła aplikację normalnie, w terminie i nie popełniła żadnych uchybień, by miała zostać zdyskwalifikowana- tłumaczy Dorota Kania.

Dziennikarka zauważa, że każdy z kandydatów ma dość bogate doświadczenie i pewne kompetencje w zarządzaniu mediami. TVP jest bowiem dużą spółką Skarbu Państwa. Jak mówi Dorota Kania, potrzeba tu przede wszystkim dobrego managera:

W tej chwili mamy czterech kandydatów, a więc cztery osoby, które publicznie przedstawią swój pomysł na telewizję, a także opowiedzą o swoim doświadczeniu. A doświadczenie niewątpliwie jest potrzebne, ponieważ Telewizja Publiczna jest bardzo trudną spółką. To ogromna spółka Skarbu Państwa, o czym nie wolno zapominać. Ponadto, prezes TVP nie zmierzy się jedynie z kwestią treści, ale również zarządzania, musi być bardzo dobrym managerem. W tej chwili trudno powiedzieć, kto jest najlepszy w tej dziedzinie. Warto jednak zauważyć, że niemal każdy z czwórki kandydatów ma doświadczenie jeżeli chodzi o kierowanie jakimś medium. Na przykład Agnieszka Romaszewska-Guzy jest szefową Telewizji Biełsat. Krzysztof Skowroński przez wiele lat był prezesem radia Wnet, zarządzał tą firmą. Małgorzata Raczyńska była szefową TVP 1 i wreszcie Jacek Kurski, który jest szefem TVP. Trudno więc na tej etapie wskazać najlepszego kandydata.

W którą stronę powinna pójść Telewizja Publiczna?

Dla mnie osobiście najważniejszy byłby dla TVP kurs na przyszłość: jak wyprowadzić Telewizję Publiczną z dołka finansowego, o którym mówi się nieoficjalnie i jaki jest pomysł na ofertę, która przyciągnie widzów.-podsumowuje Kania.

Rozmawiała: Joanna Jaszczuk

za:www.fronda.pl/a/dorota-kania-dla-frondy-najwazniejsze-wyzwanie-dla-nowego-prezesa-tvp-to-kurs-na-przyszlosc,79093.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.