Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Do Rzymu przybywają uczestnicy narodowej pielgrzymki Polaków

Autokarami i samolotami przybywają do Rzymu pierwsze grupy wiernych i księży biskupów, którzy wezmą w udział w rozpoczynającej się w czwartek czterodniowej narodowej pielgrzymce Polaków. W sobotę jej uczestnicy spotkają się z papieżem Franciszkiem.

Oczekuje się przybycia około 7 tysięcy pielgrzymów ze wszystkich diecezji, 50 biskupów i 260 kapłanów.

Według informacji przekazanych PAP przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, do Rzymu nie przyjedzie premier Beata Szydło, która miała wziąć udział w pielgrzymce. Będzie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Zapowiedziano też obecność marszałków: Sejmu – Marka Kuchcińskiego i Senatu – Stanisława Karczewskiego.

Pielgrzymka zorganizowana z inicjatywy Konferencji Episkopatu jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu, za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju i za trwający Rok Miłosierdzia.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział PAP w środę: „Papież Franciszek odwiedził nas, teraz my przyjeżdżamy do papieża z rewizytą”.

„Pielgrzymi przybywają do Rzymu ze wszystkich diecezji polskich. Są rodziny z dziećmi, młodzież, osoby w sile wieku i starsze. To pokazuje, że jest to wspólne dziękczynienie” – poinformował rzecznik KEP.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zauważył, że spotkanie z Franciszkiem odbędzie się na audiencji 22 października, a więc w dniu liturgicznego wspomnienia świętego Jana Pawła II. To rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Polaka w 1978 r.

Rzecznik KEP przypomniał, że ostatnio Polacy przybyli w narodowej pielgrzymce do Watykanu w 2003 roku, aby podziękować za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Rzecznik zwrócił uwagę na to, że obecna pielgrzymka ma też „nowy wymiar w przestrzeni medialnej”. Jak podkreślił, relacje z niej będą na Twitterze oznaczane hasztagiem: #PielgrzymkaNarodowa. Dzięki temu – dodał – będzie można na bieżąco śledzić przebieg wydarzeń w Rzymie.

Narodową pielgrzymkę rozpocznie w czwartek Msza św. w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej, której przewodniczyć będzie metropolita łódzki Marek Jędraszewski.

W piątek wierni zgromadzą się na Mszy św. w bazylice świętego Jana na Lateranie, którą odprawi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

W sobotę rano uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w specjalnej, dodatkowej audiencji generalnej papieża Franciszka z okazji Roku Świętego.

Po południu Eucharystię w bazylice świętego Pawła za Murami odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

W niedzielę w południe wierni wezmą udział w spotkaniu z papieżem na modlitwie Anioł Pański, po południu zaś zgromadzą się w bazylice świętego Piotra na Mszy św., której przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski. Zakończy ona narodową pielgrzymkę.

Wielu pielgrzymów nocuje w miasteczkach wokół Rzymu i stamtąd dojeżdżać będą na kolejne uroczystości.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie poinformował, że w celu zapewnienia pomocy konsularnej pielgrzymom w nagłych sprawach wymagających interwencji konsula, takich jak utrata dokumentów, hospitalizacja, zaginięcia, czynny będzie całodobowy telefoniczny numer alarmowy: 00393355995212. Działać on będzie do poniedziałku, 24 października.


za:www.radiomaryja.pl/informacje/rzymu-przybywaja-uczestnicy-narodowej-pielgrzymki-polakow/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.