Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Hołownia i Tygodnik Powszechny atakują abp. Dzięgę

Opozycja jednak nie umie umie stanąć na wysokości zadania. Zamiast włączyć się we wspieranie rządu i obywateli jedyne co potrafi, to szczuć, jątrzyć i bezzasadnie krytykować. Tym razem do krytykantów dołączyli kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia oraz Tygodnik Powszechny.

Odnieśli się oni do pisma abp. Dzięgi, który wystosował list do wiernych, w którym zachęca do przyjmowania komunii świętej do ust.

Hołownia na Facebooku napisał między innymi:

-List arcybiskupa jest nie tylko szczytem głupoty i pastoralnej niefrasobliwości. Stanowi zachętę do nieprzestrzegania zasad higieny, krytycznie ważnych w czasie trwającej epidemii. Oby ta głupota i niefrasobliwość, ta „epidemiologia mistyczna” nie kosztowała czyjegoś zdrowia, albo życia. Jest ona też aktem pogardy (choć słowa deklarują co innego) wobec tych, którzy dziś, z narażeniem własnego zdrowia, z epidemią walczą.

Nie obyło się też bez wywodów teologicznych Hołowni, które z nauczaniem Kościoła wydają się mieć tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem Don Kichota.

Z kolei Tygodnik Powszechny oskarżył abp. Dzięgę o narażanie ludzkiego życia, a nawet o herezję. Dlaczego? Ponieważ abp Dzięga zachęca w swoim liście do przyjmowania komunii świętej na kolanach i do ust.

Poniżej fragment listu abp. Dzięki, który został przez TP potraktowany wybiórczo i stał się „powodem” do ataku na jego osobę:

- Chrześcijanin nie może bowiem żyć bez Eucharystii. Chrześcijanin bez Eucharystii umiera. Eucharystia jest dla nas Życiem i Zdrowiem. Pokarmem dla ciała i dla duszy. Lekarstwem na ziemi  a jednocześnie początkiem Niebiańskiej Uczty. Nie lękajcie się Chrystusa, prawdziwie Obecnego w konsekrowanej Hostii, czyli pod Postacią Chleba i pod każdą cząstką tej Postaci. To jest ten sam Chrystus, do Którego podeszła niewiasta cierpiąca na krwotok, mówiąca: bylebym się rąbka Jego szaty dotknęła, a będę zdrowa. Została uzdrowiona, bo to było dotknięcie JEGO szaty. To ten sam Chrystus, Który widząc żebraka, od urodzenia niewidomego, uczynił błoto i nałożył na jego oczy, a następnie polecił:  idź, obmyj się w sadzawce Siloe. A gdy ten się obmył – odzyskał wzrok. Nie dlatego odzyskał, że ktoś nałożył mu jakieś błoto na oczy, ale dlatego, że to Chrystusowa dłoń to błoto nałożyła. Chrystus uzdrawia wierzących nawet poprzez szatę naciskaną w tłumie, nawet przez błoto, gdy JEGO WOLĄ jest nakładane. Trzeba tylko uwierzyć całym sercem. Trzeba uznać, że to o NIEGO chodzi. Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów. Chrystus rozdaje Świętą czystość i Życie, przywraca zdrowie

za:www.fronda.pl

***

Kościół zdał egzamin z odpowiedzialności. "Ta niedziela pokazała piękną i wielką dojrzałość"

Ze względu na rozprzestrzenianie się w Polsce koronawirusa niewielu wiernych zdecydowało się uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. Wielu z nich przeżywało nabożeństwo za pośrednictwem środków masowego przekazu, zdając tym samym egzamin z odpowiedzialności. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podziękował wiernym za postawę, która - jak zaznaczył - pokazała, bardzo piękną i wielką dojrzałość naszego Kościoła. Dodał, że miłość, polegająca na odpowiedzialności za drugich musi być cierpliwa.

W trakcie poniedziałkowej mszy świętej transmitowanej w internecie metropolita łódzki podziękował wszystkim za postawę w tym dniu.

- Ta wczorajsza niedziela pokazała bardzo piękną i wielką dojrzałość naszego Kościoła. Bardzo wam dziękuję za wczorajszą postawę. Jednocześnie proszę bądźmy dalej czujni. Mobilizujmy się, bo jeden dzień niczego nie rozstrzyga – podkreślił abp Ryś.

Łódzki pasterz dodał, że teraz potrzeba, by "nasza miłość, która jest odpowiedzialnością za drugich – która każe nam zostać w domu, ograniczać kontakty, zapobiegać epidemii – ta miłość musi być cierpliwa, choć poddana jest próbie czasu".

Z inicjatywy arcybiskupa Rysia w dni powszednie o godz. 7.30 oraz o godz. 9.00 w niedzielę w internecie transmitowana jest odprawiana w prywatnej kaplicy domu biskupiego poranna msza święta, której przewodniczy metropolita. Nabożeństwa można oglądać na kanale Archidiecezji Łódzkiej na Youtube oraz na stronie internetowej archidiecezji.

W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce organy państwowe wprowadziły ograniczenie zgromadzeń – w tym mszy świętych i nabożeństw – do 50 osób. Ze względu na to oraz w trosce o bezpieczeństwo wiernych Rada Stała Episkopatu wprowadziła specjalne zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. W niedzielę 15 marca wierni w poszczególnych parafiach skorzystali z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i przeżywali ją za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu, do czego zachęcał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz biskupi diecezjalni.

Przypominamy, że codziennie, od poniedziałku do soboty na antenie Telewizji Republika - oraz na stronie Niezalezna.pl - emitowana jest o godz. 6.30 transmisja z mszy świętej, z kolei w piątek 20 marca o godzinie 17.30 w naszym portalu obejrzycie nabożeństwo drogi krzyżowej.

Od poniedziałku do soboty o godz. 15.00 jest natomiast w Telewizji Republika emitowana transmisja z modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.