Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krzyż na placu publicznym w Hiszpanii rozbity na kawałki

Kamienny krzyż wyrzeźbiony w XVI wieku i umieszczony na cokole na placu publicznym obok katedry w Sewilli w Hiszpanii został zniszczony w weekend w ramach aktu wandalizmu, co bada już policja. W niedzielny poranek odkryto, że słynny Krzyż św. Łazarza został rozbity na ponad 20 części. Rada Miejska Sewilli podjęła już działania w celu zebrania tych fragmentów i planuje rozpocząć proces jego rekonstrukcji.

Na placu św. Marty znajdował się pomnik stworzony w 1564 roku przez architekta Hernána Ruiza i rzeźbiarza Diego Alcaraza. Ten pomnik ma formę krzyża; na jednej stronie możemy zobaczyć wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa, podczas gdy druga przedstawia Maryję stojącą u stóp krzyża, obrazując Jej piątą boleść.

Burmistrz hiszpańskiego miasta José Luis Sanz oświadczył 22 października, że kategorycznie potępia „zniszczenie krzyża na placu św. Marty”. Jak podaje lokalna prasa, w poniedziałek rano, gdy rozeszła się wieść o zniszczeniach, nieznane osoby umieściły stworzony z kwiatów krzyż na cokole, na którym stała zabytkowa rzeźba.

Arcybiskup Sewilli, José Ángel Saiz Meneses, stwierdził w poniedziałek, że zniszczenie krzyża było „aktem barbarzyństwa i wandalizmu, co jest godne ubolewania". Jednakże nie sądzi, że ten akt miał bezpośredni cel sprzeczny z wiarą religijną i Kościołem katolickim. Duchowny powiedział, że to wydarzenie „musi nas wszystkich skłonić do promowania edukacji w zakresie szacunku, współistnienia”, a przede wszystkim „w wierze i miłości oraz zachowywaniu całej naszej tradycji religijnej i naszych chrześcijańskich korzeni”.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.