Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dr Krzysztof Liedel dla Fronda.pl

Islamscy radykałowie z Niemiec mogą rozpocząć działania w Polsce. Jeżeli do tego dojdzie, ich aktywność musi być obserwowana - mówi nam dr Krzysztof Liedel z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Portal Fronda.pl: Niemieccy salafici twierdzą, że mogą próbować przekonywać Polaków do przejścia na islam. Ta radykalna grupa uchodzi w Niemczech za powiązaną z terroryzmem. Ich ewentualna działalność w Polsce stworzy jakieś zagrożenie terrorystyczne?

Dr Krzysztof Liedel*: Jeden z bardziej znanych niemieckich radykałów powiedział, że Polska byłaby dobrym miejscem do prowadzenia radykalizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że Niemcy to nasi sąsiedzi i kraj Unii Europejskiej, taki proces może rzeczywiście się pojawić. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to element, który trzeba będzie obserwować. Należy pamiętać, że dopóki są to kwestie związane wyłącznie z religią, nie ma mowy o żadnym przestępstwie. Jeżeli działalność rozpoczęłyby  jednak środowiska podejrzewane o kontakty z terrorystami, to stanowiłoby to już zagrożenie dla państwa i musiałoby podlegać obserwacji i analizie.

W mojej ocenie jest to na razie raczej kwestia działań propagandowych. Państwo Islamskie jest bardzo sprawne jeśli chodzi o mechanizmy marketingowe i organizację. Jaką przybierze to wszystko postać i skalę, czy będzie to stanowić zagrożenie – zobaczymy w przyszłości.

Czy wiadomo obecnie o funkcjonowaniu w Polsce jakichś grup muzułmańskich powiązanych z terroryzmem?

Brak jest jakichkolwiek sygnałów świadczących o tym, że w Polsce prowadzony jest proces takiej radykalizacji. Od czasu do czasu pojawiają się pewne sygnały, ale nie znaczy to, że są podejmowanie jakieś próby w tym zakresie, lub że istnieją organizacje, które zajmują się procesem radykalizacji w sposób zorganizowany.

Salafici są realnym problemem dla Niemców?

Tak, problem jest dość duży. Niemcy od czasu do czasu informują, że udaremnili jakiś spisek, który miał na celu przygotowanie zamachu terrorystycznego. Wiemy, że działa tam przynajmniej kilka grup zajmujących się wyłącznie procesem radykalizacji. Dla Niemców to na pewno o wiele większy problem niż dla nas.

Czy w razie pojawienia się ewentualnego zagrożenia terrorystycznego polskie służby będą współpracować z niemieckimi?

Nasze służby współpracują ze wszystkimi służbami państw europejskich, w których radykalizacja, ze względu na swoją skalę, stanowi jakieś zagrożenie. Dzisiaj  walka z terroryzmem, tak jak sam terroryzm, ma charakter globalny. Dlatego polskie służby współpracują także z niemieckimi.

rozm. Paweł Chmielewski

za:www.fronda.pl/a/dr-krzysztof-liedel-dla-frondapl-islamscy-radykalowie-moga-dzialac-w-polsce,44203.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.