Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Minęło już 11 lat… Dziś rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Wierni pamiętają

11 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”. Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu swojego pontyfikatu.  Dziś, jak co roku, wierni upamiętnią kolejną rocznicę Jego śmierci.

Od czasu beatyfikacji oraz kanonizacji Jana Pawła II rocznica śmierci nie jest już oficjalnie obchodzona w Watykanie, ponieważ dniem dedykowanym polskiemu papieżowi jest 22 października – rocznica inauguracji pontyfikatu, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne. Dziś jednak, w 11. rocznicę śmierci Papieża-Polaka, wspominają Go wierni na całym świecie. Przede wszystkim w ojczyźnie.

W południe, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona msza święta. Natomiast o 19:00 przed kościołem sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu zostaną zaprezentowane fragmenty papieskich homilii. Mieszkańcy stolicy spotkają się zwyczajowo wieczorem na Pl. Piłsudskiego. Od godz. 20:00 przewidziano tam prezentację fragmentów homilii Jana Pawła II. Natomiast od godz. 21:00 do godz. 21:40 zaplanowano czuwanie, podczas którego będzie można usłyszeć fragmenty papieskich encyklik. Z kolei w bydgoskiej filharmonii o godzinie 19.00 odbędzie się koncert dedykowany Janowi Pawłowi II. W programie znajdą się barokowe dzieła: Purcella, Bacha, Haendla i Mozarta. W wyjątkowy sposób upamiętnią 11. rocznicę śmierci papieża dwaj mężczyźni, którzy przepłyną najpierw Skawą, a potem Wisłą – łącznie 80 kilometrów – z Wadowic do Krakowa.

Po raz ostatni Jan Paweł II pojawił się na przejmującej audiencji w środę 30 marca 2005 roku. Stanął wówczas w oknie i pozdrowił wiernych w milczeniu. Dzień później, 31 marca wieczorem był już w bardzo złym stanie. Lekarze stwierdzili wstrząs septyczny wraz z ciężką niewydolnością kardiologiczną. Jan Paweł II, zapytany wprost o to, czy chce pojechać znów do szpitala, wyraził pragnienie pozostania w Watykanie.

Gdy w nocy rozeszła się wiadomość o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia papieża, natychmiast na Plac świętego Piotra zaczęli napływać mieszkańcy Rzymu oraz obecni w Wiecznym Mieście wierni z całego świata.

Przez dwa następne dni na Plac św. Piotra przybywały kolejne osoby, a tłum modlących się pod oknami Watykanu rósł z każdą chwilą. Odgłosy tego modlitewnego czuwania przy umierającym Janie Pawle II dochodziły, jak relacjonowali potem jego najbliżsi współpracownicy, do pokoju, w którym przebywał aż do śmierci.

Około godziny 22.00, do zgromadzonych na placu św. Piotra osób odmawiających różaniec przed bazyliką watykańską, wyszedł arcybiskup Leonardo Sandri i ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

Już wtedy wśród wiernych na Placu świętego Piotra zaczęto wznosić jeszcze ciche i nieśmiałe wówczas głosy; „umarł święty”.  Następnie transparenty z hasłem „Santo Subito” (Natychmiast Święty) przyniosła na pogrzeb na Placu świętego Piotra 8 kwietnia rzymska Wspólnota świętego Idziego. Wypisane na transparentach życzenie miało się szybko spełnić – 1 maja 2011 roku papież Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 roku kanonizowany.  

za:niezalezna.pl/78474-minelo-juz-11-lat-dzis-rocznica-smierci-papieza-jana-pawla-ii-wierni-pamietaja

***

Polski papież: pamiętamy!

W sobotę mija 11. rocznica śmierci polskiego papieża. Podkreślam „polskiego”, ponieważ polskość, przynależność do narodu polskiego, była dla Ojca Świętego szczególnie istotna. Nie tylko wtedy, gdy był uczniem i studentem, czy gdy udzielał się w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, także wtedy, gdy był młodym księdzem, a potem biskupem, kardynałem i, wraz z Prymasem Tysiąclecia, narodowym kaznodzieją. Jako papież Karol Wojtyła uczył Polaków patriotyzmu opartego na wartościach, zakorzenionego w kulturze, zanurzonego w bohaterskich dziejach. O Polsce mówił nie tylko do Polaków nad Wisłą, ale również na forum międzynarodowym. Choćby podczas wizyty w UNESCO, gdy powiedział: „[...] Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć. [...] I dlatego też to, co tutaj mówię na temat praw narodu u podstaw kultury i jej przyszłości, nie jest echem żadnego »nacjonalizmu« [...]”. Kapłan z Wadowic był też „papieżem rodzin”. Pewnie teraz uśmiecha się w niebie, gdy w wigilię jego odejścia do Pana polskie rodziny wreszcie zaczynają otrzymywać istotną pomoc od własnego państwa.

Ryszard Czarnecki

za:niezalezna.pl/78488-polski-papiez-pamietamy
***

W 11. rocznicę śmierci. Jan Paweł II - ważne słowa

http://vod.gazetapolska.pl/12862-w-11-rocznice-smierci-jan-pawel-ii-wazne-slowa

Copyright © 2017. All Rights Reserved.