Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Uroczystości Bożego Ciała
Ulicami polskich miast i wiosek przeszły dziś Procesje Eucharystyczne. Wierni publicznie wyznawali wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Procesje zatrzymywały się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były fragmenty Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią.


Szczególny wymiar miała uroczystość Bożego Ciała w Wielkopolsce, gdzie kilka tygodni temu obchodziliśmy główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Procesja Eucharystyczna przeszła z kościoła Bożego Ciała w Poznaniu na plac katedralny na Ostrowie Tumskim. Podczas homilii ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaapelował o pojednanie narodowe. Metropolita poznański mówił, że „Eucharystia zakłada widzialne wejście w widzialną wspólnotę”.

– Każda Eucharystia jest komunią nie tylko z Panem, lecz także ze stworzeniem i z ludźmi wszystkich miejsc i wszystkich czasów. Nie możemy zjednoczyć się z Panem, jeśli nie jesteśmy zjednoczeni z sobą. Zbliżając się do Niego, musimy także zbliżyć się do siebie nawzajem i ze sobą zjednoczyć – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył też, że kult oddawany Bogu wymaga publicznego świadectwa naszej wiary.

– Dotyczy to wszystkich ochrzczonych, ale szczególnie tych, którzy z racji zajmowanej pozycji społecznej czy politycznej, muszą podejmować decyzje dotyczące wartości fundamentalnych, takich jak szacunek i obrona każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jak rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, jak wychowywanie dzieci oraz promocja dobra wspólnego we wszystkich jego formach – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki.

Gdy w życie naszych rodzin, środowisk, a także w życie społeczne i polityczne wkradają się napięcia, kłótnie i podziały pamiętajmy, że Jezus Chrystus przeszedł, aby przywrócić fundamentalną jedność – podkreślał w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

– Zachowamy i pogłębimy jedność, jeżeli motywem przewodnim naszych aspiracji i działań nie będzie osobisty lub partyjny egoizm, nie chęć zdobycia lub utrzymania władzy, lecz szczere pragnienie służby Bogu i człowiekowi – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ksiądz Kardynał wskazał, że Rok Miłosierdzia to dobry czas do przeprowadzenia osobistego i zbiorowego rachunku – czy rzeczywiście jesteśmy ludźmi miłosierdzia. Metropolita Krakowski przypomniał też, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży są wielką łaską i wyróżnieniem, ale też wielką odpowiedzialnością.

– Wspierajmy to zbliżające się wydarzenie modlitwą. Przygotujmy na to wydarzenie nasze serca. Starsi niech pomogą młodym ludziom, aby się przekonali do tych dni i przygotowali się godnie. Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów- apelował  ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wszyscy potrzebujemy zastrzyku miłości miłosiernej, bo w wielu segmentach naszego życia jej brakuje. To ona tworzy przestrzeń autentycznej wspólnoty – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Dlatego nie możemy jej odrzucać – dodał.

– Co wtedy zostanie? Czy zostanie nieukrywana satysfakcja z trudności, w których rękach znalazł się ster ojczyzny? Szukanie pod obcym niebem popleczników dla spraw, które powinno się rozwiązywać tutaj, między Odrą i Wisłą? Co zostanie? Nie licząca się z oczekiwaniami społecznymi strategia permanentnej niezgody, sporu – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez Ojca św. Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele.

za:www.radiomaryja.pl/kosciol/uroczystosci-bozego-ciala/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.