Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!

Prorok naszych czasów. Ksiądz prof. Czesław Stanisław Bartnik nie żyje. Był świadkiem wiary i Polski katolickiej, Bożym kapłanem o niezwykłej głębi duchowej, jednym z najwybitniejszych teologów, oddanym bezgranicznie Prawdzie i Kościołowi.

Odszedł do Pana w sobotę, 21 marca, w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Przeżył 90 lat, w kapłaństwie – 67.
– Lekarz zadzwonił ze smutną wiadomością do ks. prof. Mirosława Kowalczyka o godz. 21.37. Ksiądz Profesor zmarł kilka minut wcześniej – mówi nam ks. prof. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów KUL.

Wielu nazywało śp. Księdza Profesora współczesnym ks. Piotrem Skargą. Był autorytetem i przewodnikiem w czasach zamętu, narastającej apostazji, w prywatność. Odważnie bronił Kościoła, praw katolików do kształtowania rzeczywistości według Bożych zasad, Polski, jej chrześcijańskiego dziedzictwa.

Od początku powstania „Naszego Dziennika” regularnie publikował na naszych łamach artykuły dotykające aktualnych spraw, formując umysły i serca Polaków. Dziękujemy, Księże Profesorze, za tę szkołę wiary i patriotyzmu.

– To był człowiek dany nam jako ktoś niezwykły na przełomie naszych dziejów, a jednocześnie świadek tego, co Pan Bóg działa z nami. Pan Bóg dał nam łaskę spotkać go i zaciągnąć jakiś dług, żeby dzisiaj, kiedy manipuluje się pewnymi wydarzeniami, czy to Kościoła, czy świata, przypominać Księdza Profesora – wskazuje metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, uczeń ks. prof. Bartnika.

– Podziwiałem Księdza Profesora za jego mądrość i oddanie Panu Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie. Wielki uczony, ale i wielki człowiek wiary. Wspaniały kapłan kochający Kościół – dzieli się dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Śp. ks. prof. Czesław Bartnik mocno akcentował, że Kościół musi mieć swoje media, żeby Ewangelia Chrystusa docierała na cały świat. Dlatego tak cenił głos Kościoła w Polsce w postaci Radia Maryja i Telewizji Trwam. – Bardzo był za Radiem Maryja, bardzo nas wspierał, także naszą uczelnię – mówi z wdzięcznością o. Tadeusz Rydzyk. Na antenie Radia Maryja można było usłyszeć nagrane artykuły Księdza Profesora z „Naszego Dziennika”. Również ten ostatni, z 14 marca, zatytułowany „Miłość Polski a zdrada”.

– Bardzo się tym cieszył, mówił, że teraz go słucha więcej osób niż kiedyś na uniwersytecie – dopowiada o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Śmierć śp. ks. prof. Bartnika to ogromna strata dla Kościoła, także powszechnego, i Polski. Wychował wiele pokoleń kapłanów, którzy inspirują się jego oryginalną koncepcją personalizmu uniwersalistycznego, kierunku filozoficznego, który w centrum swoich badań stawia osobę.

Małgorzata Rutkowska

za:naszdziennik.pl

***

Warszawa: zmarł znany rekolekcjonista ks. prałat Piotr Pawlukiewicz

W wieku 59 lat zmarł ks. prałat Piotr Pawlukiewicz, znany i ceniony duszpasterz i rekolekcjonista, autor wielu książek o tematyce religijnej. Był doktorem teologii pastoralnej, kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Jego płomienne kazania cieszyły się niezwykłą popularnością.

O śmierci ks. Piotra Pawlukiewicz poinformowali w mediach społecznościowych ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej oraz ks. prof. Piotr Tomasik. Zmarły kapłan od lat cierpiał na chorobę Parkinsona. – Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej – mówił ks. Pawlukiewicz w jednym z wywiadów.

Jego niezwykle budujące i płomienne kazania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, także wśród młodzieży i studentów. Nagrania z jego konferencji są jednymi z najchętniej oglądanych inicjatyw tego rodzaju opublikowanych w serwisie YouTube. Ks. Pawlukiewicz przez lata swojej kapłańskiej działalności był związany z warszawskim kościołem św. Anny.

„Pogrzeb ks. Piotra Pawlukiewicza odbędzie się 25 marca o godz. 11 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Z uwagi na stan pandemii, uroczystości będziemy transmitowali na stronie Archidiecezji Warszawskiej” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy archidiecezji.

„Śp. ks. Piotr Pawlukiewicz miał gigantyczną charyzmę przyciągania tłumów choć celebrytą nie był. Mówił śmiesznie, ciekawie i jednocześnie bardzo ortodoksyjnie trzymał się nauczania Kościoła. Warto posłuchać co mówił np. o aborcji i o etyce seksualnej. Takie rekolekcje!” – wspomina zmarłego kapłana Artur Stelmasiak z tygodnika „Niedziela”.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się w roku 1960 w Warszawie. Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a także redaktorem archidiecezjalnego, stołecznego radia „Józef” oraz członkiem redakcji radiowej Mszy świętej w kościele św. Krzyża w Warszawie. W przeszłości był także kapelanem kaplicy w Sejmie RP i duszpasterzem parlamentarzystów.

Głosił rekolekcje w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych w Sztokholmie,Londynie, Dortmundzie, Zurichu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie.

za: www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.