Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Klub Jagielloński informuje i prosi o wsparcie

/.../ Czas mija nieubłaganie, a na wiele pytań wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi. W Klubie Jagiellońskim szukamy wyjścia z wyborczego klinczu. W mijającym tygodniu nową propozycję sformułował prezes Piotr Trudnowski, który apelował w swoim tekście do klasy politycznej – „Nie dokładajmy sobie trzeciego kryzysu! Niech prezydenta wybierze Sejm i Senat”. Jak argumentuje:


„Celem działań tak rządzących, jak i opozycji, powinno być przeprowadzenie wyborów w taki sposób, by nie dołożyły one do trwającego kryzysu epidemicznego i nadciągającego kryzysu gospodarczego – dodatkowego kryzysu politycznego. Większość z rozważanych dziś scenariuszy, poza propozycją zmiany Konstytucji, doprowadzi zaś do eskalacji sporu politycznego, utraty zaufania do naszych procedur wyborczych i ostatecznie – do długotrwałego paraliżu ustrojowego państwa. By to uniemożliwić – opozycja powinna siąść do stołu dyskusji o zmianie Konstytucji i poszukać wraz z rządzącymi alternatywnych rozwiązań, które zabezpieczą interes polityczny każdej ze stron. Przedstawiamy jedno z możliwych rozwiązań – wybór prezydenta przez Zgromadzenie Narodowego, ale z zatwierdzeniem trwałości tego wyboru w referendum po ustaniu epidemii”.


O wszystkich aspektach wyborów korespondencyjnych rozmawialiśmy w mijającym tygodniu z prof. Flisem. Nagranie z rozmowy dostępne jest na naszym profilu facebookowym. Dziękujemy wszystkim, którzy zadawali pytania na żywo, oraz Darczyńcom, którzy pozwalają nam działać na nowym polu! We wtorek zapraszamy na spotkanie „Jak trwoga to do Boga. Religijność a zamknięte kościoły”, natomiast w środę na dyskusję „Czy UE upadnie? O problemach Unii w czasach zaraz”.

/.../
 
Czy jest szansa, że Polska kiedyś przestanie być „montownią Europy”? Na pewno, jeżeli stworzymy w naszym kraju warunki do rozwoju innowacji. Inspiracją powinni być ludzie i firmy nie bojące się wyłamywać ze schematów.

Czytaj dział „Polacy inspirują” na portalu Klubu Jagiellońskiego. To ostatni moment aby przekazać nam swój 1%! Cały czas możesz też dołączyć do grona naszych Darczyńców!


Liczymy na Ciebie!
 
 
Koronawirusowe targowiska próżności. Polityczno-społeczna geneza COVID-19


„Nikt nie był przygotowany na obecnie paraliżującą świat pandemię pomimo pojawiających się od kilku dekad przesłanek, że taka nadejdzie. SARS-CoV-2 nie jest pierwszym wirusem z rodowodem w Chinach, który ma ogólnoświatowy zasięg. W 2003 r. byliśmy świadkami SARS-CoV. Chociaż wielu bagatelizuje pierwotnego SARS-a, porównując go do obecnej pandemii, to należy pamiętać, że wirus rozprzestrzenił się na 29 krajów i pochłonął prawie 800 ludzkich istnień. To, co łączy oba wirusy, to nie tylko biologiczne pokrewieństwo, ale także miejsce ich powstania. Chińskie mokre targowiska” – wskazuje Kamil Słota.
 
[Przeczytaj komentarz  https://klubjagiellonski.pl/2020/04/21/koronawirusowe-targowiska-proznosci-polityczno-spoleczna-geneza-covid-19/]

Czy Unia Europejska przegrała z koronawirusem?


„Premier Morawiecki ma rację, mówiąc, że w tej chwili decydujących działań ratunkowych związanych z pandemią nie prowadzi Unia Europejska, ale państwa narodowe. I to do poszczególnych krajów UE będzie należeć decyzja, czy połączyć się w walce z nadchodzącym potężnym, wielowymiarowym kryzysem, czy próbować swoich sił w pojedynkę. Obecna sytuacja pokazuje nam dobitnie, na jakich zasadach skonstruowana została Unia Europejska. Pozostawienie głównego ciężaru walki z epidemią państwom członkowskim nie jest winą władz unijnych, ale logiczną konsekwencją decyzji podjętych przy tworzeniu traktatów. Na czas wychodzenia z kryzysu pomoc instytucji unijnych może być jednak bezcenna. Jeżeli chcemy, żeby Polska z nich skorzystała, powinniśmy się przygotować na ustępstwa w drażliwych sporach” – pisze Paweł Łapiński.  


[Przeczytaj tekst:  https://klubjagiellonski.pl/2020/04/20/czy-unia-europejska-przegrala-z-koronawirusem/]

Polka z bronią w ręku. Jak walka o niepodległość dała kobietom równouprawnienie


„Kobieta-żołnierz w historii Polski to nie tylko Emilia Plater. Oprócz niej w powstaniu listopadowym służyło ok. dwudziestu szlachcianek, które z bronią w ręku i w męskim przebraniu zaangażowały się w sprawę narodową. W ten sam sposób w powstaniu styczniowym brało udział już kilkadziesiąt kobiet z różnych stanów. Nie był to jednak przejaw walki z dyskryminacją w dostępie do zawodu żołnierza. Kobiety wyrażały w ten sposób (na wzór mężczyzn) swoje uczucia patriotyczne i chęć bezpośredniego udziału w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Wcieleniem patriotyzmu w czasie wojny – zgodnie z jego romantyczną wizją – był żołnierz. Tak uważały również polskie emancypantki. Za szczytowe osiągnięcie mariażu polskiego patriotyzmu i emancypacji można uznać zatem legionistkę” – pisze etnolog Michał Nałęcz-Nieniewski.

    
[Przeczytaj całość https://klubjagiellonski.pl/2020/04/20/polka-z-bronia-w-reku-jak-walka-o-niepodleglosc-dala-kobietom-rownouprawnienie/]


„Rusyfikacja Polski współczesnej” Adolfa Bocheńskiego


„W chwili powstania państwa polskiego ugodowy polityczny kierunek w stosunku do Rosji, kierunek rusofilstwa zewnętrznego przestał być tak groźny. Natomiast z całą grozą wysunął się naprzód rusofilizm wewnętrzny, tym niebezpieczniejszy, iż ta forma ducha rosyjskiego, której hołdował — forma rewolucyjna — w międzyczasie doszła w Rosji do władzy. Ludzie, którzy całe życie walczyli o oddzielenie Polski i Rosji, po dokonaniu tego dzieła, nie bardzo wiedzą czy nie powinno ono być zużytym teraz na zupełniejszą asymilację Polski do wzorów rosyjskich. Misją regimu pomajowego jest zamienienie Polski na państwo zachodnioeuropejskie. Misji tej regime pomajowy nie spełni, jeśli nie potrafi zapanować nad podświadomym ciążeniem b. rewolucjonistów oraz ich młodocianych epigonów do rosyjskiej myśli politycznej” – przypominamy esej Adolfa Bocheńskiego o sanacji z 1934 r.

 
[Przeczytaj opinię  2020/04/23/o-rusyfikacji-polski-wspolczesnej-adolfa-bochenskiego/
 
 
Zdrowia, spokoju i pogody ducha w trudnych czasach, w imieniu zespołu Klubu Jagiellońskiego, życzy


Bartosz Brzyski

redaktor portalu Klubu Jagiellońskiego
 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.