Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN -Uroczystości w 75. rocznicę powstania Zrzeszenia „WiN” – Łódź, 2 września 2020

Szanowni Państwo,  Łódzki oddział IPN zaprasza na okolicznościową uroczystość poświęconą działaczom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która odbędzie się 2 września 2020 r. o godz. 11.00 przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Karola Anstadta w Łodzi. Pomnik usytuowany jest naprzeciwko budynku, w którym w okresie okupacji niemieckiej mieściła się siedziba gestapo, a po wojnie Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi.

2 września 2020 r. przypada 75. rocznica powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji, organizacji kontynuującej tradycje Armii Krajowej, przeciwstawiającej się sowietyzacji Polski.
W pierwszej części spotkania przewidziano briefing dla dziennikarzy, w trakcie którego zaprezentowane zostaną publikacje Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone WiN, a także okolicznościowa moneta, ?wybita w związku z rocznicą przez Narodowy Bank Polski.

Uroczystość zakończy złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Uwaga. Uczestników uroczystości prosimy o przestrzeganie przepisów wprowadzonych
w związku z epidemią koronawirusa, w szczególności obowiązku założenia maseczki zakrywającej usta i nos oraz zachowywania dystansu.

Tego samego dnia o godz. 10.00 przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej zapalą znicz przed tablicą poświęconą WiN znajdującą się w kościele pw. Św. Jerzego w Łodzi, a po południu przy mogile Józefa Domańskiego w Siedlcu gm. Łęczyca.

W dniach 2-4 września 2020 r. Oddział IPN w Łodzi wspólnie z NBP organizuje facebookowy konkurs wiedzy o WiN. Zapraszamy do udziału.



2 września 1945 r. w Warszawie powołano Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Ścisłe kierownictwo organizacji tworzyli Jan Rzepecki „Ślusarczyk” (prezes), Janusz Bokszczanin (wiceprezes), Tadeusz Jachimek „Ninka” (sekretarz generalny), Antoni Sanojca „Skaleń”, Franciszek Niepokólczycki „Halny”, Jan Szczurek-Cergowski „Sławbor” i Józef Rybicki „Maciej”. W konspiracyjnej prasie opublikowano wkrótce, zredagowaną przez Rzepeckiego, „Deklarację Ideową WiN”. Organizacja przejęła dużą część dotychczasowych struktur podziemnych i szybko rozrosła się do około 20 tys. członków. Była formalnie niezależna od rządu londyńskiego, ale przekazywała na Zachód uzyskane materiały i analizy, dotyczące sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej w kraju opanowanym przez Związek Sowiecki
i polskich komunistów. Głównym celem politycznym Zrzeszenia było doprowadzenie do wolnych wyborów (zagwarantowanych przez Wielką Trójkę w Jałcie) i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom RP na uchodźstwie.

WiN z założenia miał być organizacją polityczną, a nie wojskową. Trudno jednak było
w krótkim czasie zdemobilizować leśne oddziały. Ich masowe ujawnienie nie wchodziło w grę, ponieważ oznaczałoby dekonspirację większości lokalnych struktur konspiracyjnych, sieci łączności i kolportażu. Akcję demobilizacji niepodległościowych oddziałów partyzanckich prowadzono systematycznie od chwili powstania WiN-u. Najbardziej zagrożonych aresztowaniami przerzucono na inne tereny.

Po początkowych i krótkotrwałych sukcesach niepodległoścowej konspiracji, NKWD – wspierana przez polskich komunistów z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – rozpoczęła skuteczne zwalczanie WiN-u. Informacje uzyskane dzięki akcji ujawnieniowej pozwoliły na szybką infiltrację powstających struktur polskiego podziemia. Już w listopadzie 1945 r. dokonano w Łodzi aresztowań wśród członków Zarządu Głównego Zrzeszenia. Podobny los podzielił nastepne składy ZG WiN.


28.08.2020








Copyright © 2017. All Rights Reserved.