Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Dzisiaj Światowy Dzień Misyjny

Dzisiaj w Kościele pod hasłem „Oto ja, poślij mnie” obchodzony (był-kn) Światowy Dzień Misyjny. Zbierane (były-kn) fundusze, które będą przekazane na cele misyjne. Światowy Dzień Misyjny, zwany też Niedzielą Misyjną, w Polsce rozpoczyna obchody Tygodnia Misyjnego. Tradycyjnie ofiary złożone tego dnia na tacę przeznaczone zostaną na cele misyjne.

Ksiądz Tomasz Atłas ma świadomość, że w związku z obostrzeniami sanitarnymi, a także z powodu choroby, kwarantanny czy obaw, w polskich kościołach pojawi się w tę niedzielę zdecydowanie mniej wiernych.

„Mogłoby się wydawać, że ta taca jest mocno zagrożona, ale na hasło »misje« my, Polacy, reagujemy bardzo ofiarnie, czemu wielokrotnie już dawaliśmy wyraz” – stwierdził dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Z tego powodu, zdaniem duchownego, ofiar pieniężnych nie powinno być drastycznie czy dramatycznie mniej. Ponadto, w dobie elektronicznego transferowania pieniędzy nie ma problemu, by przekazać swoją ofiarę na misje w dowolnym dniu roku, nie tylko w tzw. Niedzielę Misyjną – mówi ks. Atłas. Wpłat można dokonać na konto PDM: PKO BP SA I/0 Warszawa, 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169. Dyrektor PDM zaznacza, że jakkolwiek pomoc materialna na cele misyjne jest ważna, to nic jednak nie zastąpi wsparcia duchowego. „A może właśnie w tym roku Boża Opatrzność oczekuje od nas więcej tych darów duchowych: modlitwy, umartwienia, pokuty w intencji misji” – powiedział ks. Atłas. Zaznaczył, że dla wielu spośród tych, którzy nie przyjdą do kościoła w najbliższym czasie, stanowi to ogromne wyrzeczenie i zachęcił, by takie osoby ofiarowały je właśnie w intencji dzieła misyjnego.

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez Papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 94.

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się one regularnie od pontyfikatu Pawła VI, a ogłaszane są w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ojciec Święty Franciszek zauważa, że Pan Bóg prosi nas, jako uczniów Chrystusa, o gotowość do wyruszenia i posyła nas na misję do świata i do narodów, aby „przez nasze świadectwo wiary i głoszenie Ewangelii Bóg mógł ponownie ukazać swoją miłość oraz dotknąć i przemienić serca, umysły, ciała, społeczeństwa i kultury w każdym miejscu i czasie”. Papież podkreśla też znaczenie modlitwy, refleksji i pomocy materialnej, które są bardzo istotne w misji Jezusa w Jego Kościele. „Miłość wyrażona w zbiórkach podczas celebracji liturgicznych trzeciej niedzieli października ma na celu wsparcie pracy misyjnej, prowadzonej w moim imieniu przez Papieskie Dzieła Misyjne, aby wyjść naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom narodów i Kościołów na całym świecie, dla zbawienia wszystkich” – przypomina Papież.

W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 1 134 489,43 USD – na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej. Jak podają Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce, 5 miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa. Na świecie pracuje 400 tys. kapłanów, w tym 150 tysięcy misjonarzy. Każdego roku Polacy przekazują kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej. Diecezjami, które przekazują największe kwoty, są: tarnowska, łódzka, warszawsko-praska, katowicka, kielecka. Polska zajmuje 8. miejsce w Europie pod względem finansowego wspierania placówek misyjnych. Papieskie Dzieła Misyjne z Polski w roku 2020 finansują: 58 projektów w 7 krajach (Ghana, Liberia, Nigeria, Rwanda, Sierra Leone, Tadżykistan, Tajwan). Są to m.in.: budowa i remont świątyń, kaplic, domów parafialnych i pomieszczeń służących duszpasterstwu; kształcenie koordynatorów katechez; dofinansowanie szkoleń dla młodzieży. Pomoc z Papieskich Dzieł Misyjnych dociera do około 600 mln katolików na terenach misyjnych w kwocie 90 mln euro. Co roku do Kongregacji Ewangelizacji Narodów spływa z całego świata ponad 3 tys. projektów.

– Misjonarze z Polski zostali na placówkach misyjnych świadomi zagrożenia swego zdrowia i życia. Pomagają najuboższym, dzieląc się z nimi żywnością i lekarstwami. Szyją maseczki ochronne i przekazują środki czystości, pozwalające na minimum ochrony przed wirusem – podkreśla bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” razem z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji przekazały już po 2 tys. euro na działalność pomocową i charytatywną. Do tej pory skorzystały z niej 292 placówki misyjne, co daje łączną kwotę 584 tys. euro na pomoc w krajach misyjnych. To jednak wciąż dużo za mało.

za:naszdziennik.pl

***

Zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

„Od samego początku wyboru swej drogi życiowej podjęła współpracę z Bożą łaską. Będąc studentką, angażowała się w różne dzieła misyjne i była wdzięczna Panu Bogu za łaskę wiary” – zauważył bp Bryl.

Uroczysta sesja Trybunału pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego, zainaugurowała proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, nazywanej „matką trędowatych”.
 
Posiedzenie Trybunału i uroczysta Msza św. odbyły się w poznańskiej bazylice archikatedralnej, w przypadającą dziś Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy. Z powodu zarażenia koronawirusem w uroczystości nie mogli uczestniczyć abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski, który co miesiąc, od dnia śmierci dr Błeńskiej, gromadzi młodzież przy grobie misjonarki na wspólnej modlitwie różańcowej.Metropolita poznański skierował pismo na ręce bp. Bryla, w którym przekazał swoje pozdrowienia i pasterskie błogosławieństwo.

„Kościół wynosi na ołtarze sługi i służebnice Boże, aby się z nas modlili i aby pokazać nam wzór do naśladowania” – powiedział ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji. Zaznaczył, że proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej będzie toczył się drogą heroiczności cnót poznańskiej lekarki i misjonarki.

W homilii poznański biskup pomocniczy podkreślił, że dr Błeńska była człowiekiem wiary, która przejawiała się w modlitwie i towarzyszyła jej w każdym momencie życia. „Od samego początku wyboru swej drogi życiowej podjęła współpracę z Bożą łaską. Będąc studentką, angażowała się w różne dzieła misyjne i była wdzięczna Panu Bogu za łaskę wiary” – zauważył bp Bryl.

Zwrócił uwagę na postawę pokory, którą charakteryzowała się dr Błeńska, i świadomość potrzeby łaski Bożej w trudnych warunkach pracy wśród trędowatych w Ugandzie. Dr Błeńska powtarzała, że trzeba pokochać swoich pacjentów i że nie należy się ich bać. „Lekarz musi być przyjacielem chorego. Najskuteczniejszym lekarstwem jest miłość” – cytował kaznodzieja. Zaznaczył, że poznańska lekarka była świadoma, że jej sposób bycia promieniował na innych.

Bp Bryl przypomniał słowa „matki trędowatych”, która była przekonana, że „pokochanie lub odrzucenie chrześcijaństwa zależy od tego, co Afrykańczycy dojrzeli w naszym postępowaniu”. Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że służebnica Boża była przeniknięta wiarą, z miłością pochylała się nad każdym człowiekiem, głosiła Ewangelię o godności osób chorych. Chciała nieść Dobrą Nowinę na krańce ziemi i pomagać innym. „Wspominamy dziś piękne życie dr Wandy, dziękujemy za nie i prosimy, aby doświadczenie spotkania z jej osobą poruszyło nasze serca. Oby piękne pragnienia, którymi żyła, obudziły się i w nas” – powiedział bp Bryl.

Uroczystość była transmitowana w radiu i internecie.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego uzyskała dyplom lekarski. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie leczyła chorych, zwłaszcza trędowatych. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

W 2003 r. jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestniczyła w misyjnych sympozjach, odwiedzała szkoły i duszpasterstwa.

W stolicy Wielkopolski istnieje Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano też Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu, reaktywowanemu w 2002 r.

W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców stolicy Wielkopolski na „Poznaniankę stulecia”. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r.

Od ub. roku działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Każdego 27. dnia miesiąca w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina w Poznaniu odprawiana jest Msza św. w intencji śp. Wandy Błeńskiej. Następnie przy grobie misjonarki, znajdującym się na cmentarzu przy tamtejszym kościele, odmawiany jest różaniec w intencji misji.

Modlitwa ta, zainicjowana 27 grudnia 2014 r. przez bp. Szymona Stułkowskiego, trwa nieprzerwanie co miesiąc i jest wypełnieniem słów abp. Henryka Hosera z homilii pogrzebowej misjonarki. Gromadzi w dużym stopniu osoby młode, zaangażowane misyjnie.

za:kosciol.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.