Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Wybrano nowego przewodniczącego KEP i jego zastępcę

Ksiądz abp Tadeusz Wojda został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Ks. abp Józef Kupny, 68-letni metropolita wrocławski, został zastępcą przewodniczącego Episkopatu. Ksiądz abp Tadeusz Wojda, 67-letni metropolita gdański, pallotyn, został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił na tym stanowisku ks. abp. Stanisława Gądeckiego, który pełnił tę funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje.

Wyboru dokonali biskupi podczas trwającego w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie w rodzinie wielodzietnej, jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Jego młodszy brat również jest księdzem w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), zaś starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich. W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC).

W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 – studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. – święcenia prezbiteratu.

Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia z misjologii do Rzymu, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem w 1989 r. Obronił pracę doktorską „Nurty teologii misji z Münster i Louvain”. Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 r. 2 stycznia 1990 r. ks. Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez Papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Ponadto od 1991 r. ks. Wojda jest kapelanem wspólnoty sióstr boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. – kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. Jest też autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii. 12 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r. Udzielił mu ich prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary ks. kard. Fernando Filoni. Wspókonsekratorami byli ks. abp Edward Ozorowski oraz ks. abp Henryk Hoser.

Podczas tej uroczystości odbył się ingres nowego arcybiskupa metropolity do archikatedry białostockiej. Mottem posługi biskupiej ks. abp. Wojdy są słowa z Ewangelii według św. Marka (13,10): „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia). Ksiądz abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. 2 marca 2021 r. ks. abp Wojda został mianowany przez Papieża Franciszka metropolitą gdańskim.

Ksiądz abp Józef Kupny, 68-letni metropolita wrocławski, został zastępcą przewodniczącego Episkopatu. Zastąpił na tym stanowisku ks. abp. Marka Jędraszewskiego, który pełnił tę funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje. Wyboru dokonali biskupi podczas trwającego w Warszawie zebrania plenarnego KEP. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej KEP oraz Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jest także delegatem KEP ds. duszpasterstwa ludzi pracy oraz delegatem KEP ds. duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców.

Józef Kupny urodził się 23 lutego 1956 w Piekarach Śl. – Dąbrówce Wielkiej, święcenia kapłańskie przyjął 31 marca 1983 w Katowicach z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Sakrę biskupią przyjął 4 lutego 2006 r. 18 maja 2013 r. ogłoszony został Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do Katedry Wrocławskiej 16 czerwca 2013 r. Jest Wielkim Kanclerzem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii.

za:naszdziennik.pl

***

Zebranie plenarne KEP: wybory Prezydium, sprzeciw wobec prób spychania religii do sfery prywatnej

Wybory nowego Prezydium KEP, kwestia zapowiadanej przez rządzącą koalicję liberalizacji przepisów aborcyjnych, rola katechezy szkolnej, problemy rolników, ochrona małoletnich przed nadużyciami i problemy społeczny to główne tematy obrad kończącego się zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

W dniach 13 i 14 marca 2024 roku odbyło się w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 397. Zebranie Plenarne KEP. Podczas zebrania wybrano nowego Przewodniczącego KEP – abp. Tadeusza Wojdę SAC oraz Wiceprzewodniczącego – abp. Józefa Kupnego.

Ważnym tematem obrad, biorąc pod uwagę coraz silniejsze naciski polityków na legalizację aborcji, była kwestia poszanowania godności każdego życia ludzkiego. Biskupi wezwali wszystkich do budowania kultury życia, odważne wspieranie małżeństwa i rodziny, które budują swoje życie na miłości, wierze w Boga i odpowiedzialności.

Kolejną istotną kwestią są zapowiedzi zmian w organizacji lekcji religii w szkole płynące z Ministertwa Edukacji Narodowej. Redukcja tygodniowego zajęć czy też zepchnięcie katechezy do rangi drugorzędnego przedmiotu szkolnego nie odpowiada rzeczywistej wartości wychowawczej, religijnej i kulturowej katechezy.

Innymi kwestiami omawianymi podczas obrad była ochrona małoletnich przed nadużyciami, problemy rolników oraz zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego.

Pełny tekst komunikatu:

    Głównym punktem Zebrania była Eucharystia sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie w 11. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Franciszka. Mszy Świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Uczestniczył w niej również abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Biskupi przesłali Ojcu Świętemu okolicznościowe życzenia, w których przekazali wyrazy duchowej łączności i synowskiego oddania.
    Zebranie Plenarne dokonało wyboru, na pięcioletnią kadencję, nowego Przewodniczącego KEP, którym został abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego KEP, którym został abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wraz z Sekretarzem Generalnym KEP stanowią oni Prezydium KEP. Przewodniczący zwołuje i prowadzi obrady Zebrania Plenarnego, Rady Biskupów Diecezjalnych i Rady Stałej KEP. Reprezentuje także polski Episkopat m.in. w kontaktach ze Stolicą Apostolską i instytucjami państwowymi. Biskupi proszą wszystkich wiernych Kościoła w Polsce o modlitewne wsparcie nowych władz Konferencji Episkopatu Polski, by powierzona im misja przyniosła jak najlepsze owoce. Dziękują również ustępującemu Przewodniczącemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu oraz jego zastępcy abp. Markowi Jędraszewskiemu, za 10-letnią służbę w KEP.
    Wobec głosów w debacie publicznej, które relatywizują wartość życia ludzkiego i uderzają w rodzinę, biskupi przypominają, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka. Jednocześnie podkreślają, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są otoczone szczególną troską Kościoła oraz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej, co jest zapisane w art. 18 Konstytucji. Biskupi wzywają wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby odważnie wspierali małżeństwa i rodziny, które budują swoje życie na miłości, wierze w Boga i odpowiedzialności.
    Biskupi wyrażają zaniepokojenie informacjami płynącymi ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Ufają jednak, że wszystkie te sprawy staną się tematami merytorycznego dialogu między rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski, także o Kościoły mniejszościowe. W tym celu został powołany Zespół roboczy do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Biskupi podkreślają znaczenie wychowawcze, kulturowe i społeczne lekcji religii. Wskazują, że przekazywane treści religijne wchodzą w twórczy dialog z wiedzą poznawaną w czasie innych szkolnych zajęć. Zauważają również, że na lekcjach religii dokonuje się wychowanie do podstawowych wartości, na których powinno być budowane życie każdego człowieka i społeczeństwa. Biskupi, doceniając pracę nauczycieli religii, podzielają ich niepokoje związane z zapowiedzią redukcji tygodniowego wymiaru zajęć. Stoją też po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole.
    W lutym br. weszła w życie tzw. Ustawa Kamilka wprowadzająca we wszystkich instytucjach i środowiskach społecznych standardy ochrony małoletnich. Zgodnie z tą ustawą i uwzględniając nowe wskazania dotyczące wytycznych przygotowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, biskupi zostali poinformowani o działaniach związanych z przygotowywaniem standardów ochrony małoletnich w Kościele. Stanowią one zbiór podstawowych zasad, które bezpieczeństwo dzieci stawiają w centrum wszelkich podejmowanych działań. W ten sposób, Kościół zgodnie ze swoją naturą, pragnie kształtować środowisko bezpieczne i wolne od wszelkich form przemocy. Od pewnego czasu, pod kierunkiem Centrum Ochrony Dziecka, pracuje około 70 osób przygotowujących szczegółowe  wskazania dotyczące prewencji w różnych obszarach duszpasterskiej działalności Kościoła. Są planowane odpowiednie szkolenia dla duszpasterstwa parafialnego i dla wszystkich placówek prowadzonych przez diecezje i zakony.
    Biskupi wyrażają wdzięczność polskim rolnikom za ich ciężką pracę. Nie pozostają obojętni na dramaty rolników, którzy często stoją na granicy bankructwa i utraty dorobku własnej pracy. Rozumieją, że ich protesty dotyczą nie tylko walki o byt rolników i ich rodzin, ale także o dobro naszej Ojczyzny. Jednocześnie biskupi apelują, by przyjęte rozwiązania aktualnych konfliktów nie dzieliły narodów. Modlitwą otaczają wszystkich rolników i tych, którzy uczciwie chcą szukać rozwiązań trudnych problemów dotykających polską wieś.
    W związku z zapowiedziami strony rządowej dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym, biskupi wybrali kandydatów do zespołu, który zajmie się tą kwestią. Kandydatury zostaną przekazane Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, który w imieniu Stolicy Apostolskiej będzie mógł powołać ww. zespół, mający działać przy Kościelnej Komisji Konkordatowej. Zadaniem Zespołu będzie prowadzenie rozmów z odpowiednim zespołem rządowym, w celu wypracowania, w oparciu o artykuły 22 i 27 Konkordatu, wymaganych umów i uzgodnień.
    Biskupi zachęcają wszystkich wiernych do włączenia się w ogłoszoną przez Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego Nowennę „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna, która odbędzie się w dniach od 16 do 24 marca, zanoszona za wstawiennictwem polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki, poprzedza Dzień Świętości Życia.

Biskupi modlą się o pokój w Ukrainie, Ziemi Świętej i innych miejscach w świecie. Polecają też Bogu wszystkie ważne sprawy Kościoła i Ojczyzny oraz udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 14 marca 2024 roku

za:opoka.org.pl


***

Wybory 397. Zebrania Plenarnego KEP

Publikujemy wyniki wyborów 397. Zebrania Plenarnego KEP:

 1. Przewodniczący KEP

abp Stanisław Gądecki - koniec 2. pięcioletniej kadencji

abp Tadeusz WOJDA - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

2. Zastępca Przewodniczącego KEP

abp Marek Jędraszewski - koniec 2. pięcioletniej kadencji

abp Józef KUPNY - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję



3. Zespół roboczy ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole

bp Wojciech T. OSIAL - Przewodniczący

bp Andrzej CZAJA

bp Marek MENDYK

bp Damian MUSKUS

bp Arkadiusz TROCHANOWSKI

Aneta RAYZACHER-MAJEWSKA

Anna ZELLMA



4. Członkowie Komisji Charytatywnej

W miejsce bp. Edwarda Dajczaka i bp. Edwarda Frankowskiego:

bp Tadeusz LITYŃSKI

bp Zbigniew ZIELIŃSKI



5. Członkowie Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży

W miejsce abp. Adama Szala i bp. Edwarda Dajczaka powołanie na 1. pięcioletnią kadencję:

bp Adam BAB

bp Robert CHRZĄSZCZ



6. Członek Komisji Rewizyjnej KEP

W miejsce abp. Andrzeja Dzięgi:

bp Krzysztof WĘTKOWSKI - wybór



7. Członkowie Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji

W miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Andrzeja F. Dziuby:

bp Janusz OSTROWSKI

bp Piotr PRZYBOREK

8. Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

abp Wojciech Polak - koniec 1. pięcioletniej kadencji

abp Wojciech POLAK - powołanie na 2. pięcioletnią kadencję



9. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej

W miejsce abp. Andrzeja Dzięgi:

bp Wiesław LECHOWICZ - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję



10. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Osób Starszych

bp Wiesław SZLACHETKA - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję



11. Komisja ds. Misji

Zatwierdzenie na pięcioletnią kadencję:

Członkowie:

abp Adam SZAL

abp Tadeusz WOJDA

bp Andrzej JEŻ

bp Andrzej KALETA

bp Leszek LESZKIEWICZ

bp Janusz OSTROWSKI

bp Szymon STUŁKOWSKI

bp Józef SZAMOCKI

Konsultorzy:

o. Kazimierz SZYMCZYCHA SVD - Sekretarz

ks. Maciej BĘDZIŃSKI - konsultor z urzędu

o. Andrzej DANILEWICZ SVD

ks. Franciszek JABŁOŃSKI

s. Irena KARCZEWSKA FMM

ks. Jerzy KRAŚNICKI

ks. Zbigniew SOBOLEWSKI

s. Elżbieta SOŁTYSIK SSPC

ks. Tomasz SZYSZKA SVD

Barbara USZKO-DUDZIŃSKA

o. Marcin WRZOS OMI



12. Członek Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W miejsce ks. Stefana Wylężka:

ks. Bogdan KOŁODZIEJ - zatwierdzenie

13. Konsultorzy Komisji Maryjnej

W miejsce ks. Zdzisława Jańca i ks. Marcina Chodorowskiego CRL:

o. Ryszard SZMYDKI OMI - zatwierdzenie

ks. Kamil ZADROŻNY - zatwierdzenie

14. Konsultorzy Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży

W miejsce ks. Marcina Barana, p. Martyny Gielety i o. Wojciecha Surówki OP:

o. Tomasz NOWAK OP - zatwierdzenie

ks. Michał PABIAŃCZYK - zatwierdzenie

Aleksandra SAMULA - zatwierdzenie

15. Duszpasterz Krajowy Niepełnosprawnych Sportowców

ks. Witold Janocha - koniec 2. pięcioletniej kadencji

ks. Włodzimierz GAŁĄZKA - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

16. Duszpasterz Krajowy Muzyków Kościelnych

o. Nikodem Kilnar OSPPE - koniec 3. pięcioletniej kadencji

o. Nikodem KILNAR OSPPE - powołanie na 4. pięcioletnią kadencję

17. Duszpasterz Krajowy Powołań

ks. Marek Tatar - koniec 2. pięcioletniej kadencji

ks. Marek TATAR - powołanie na 3. pięcioletnią kadencję

18. Narodowy Dyrektor Duszpasterstwa Migrantów

o. Wiesław DAWIDOWSKI OSA - mianowanie na 1. pięcioletnią kadencję

19. Asystent Kościelny Federacji Caecilianum

W miejsce ks. Kazimierza Szymonika:

ks. Andrzej FILABER - zatwierdzenie na 1. pięcioletnią kadencję

20. Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru

ks. Zdzisław Lec - koniec 2. trzyletniej kadencji

ks. Zdzisław LEC - potwierdzenie wyboru na 3. trzyletnią kadencję

21. Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce

W miejsce p. Urszuli Furtak:

Andrzej KAMIŃSKI - mianowanie

22. Asystent Kościelny Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologiczno-Położniczej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

ks. Piotr KIENIEWICZ MIC - powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

23. Kandydat na Zastępcę Dyrektora Caritas Polska

W miejsce ks. Tomasza Rody:

Maciej KALICIŃSKI - nihil obstat

24. Rada Fundacji Świętego Józefa KEP

Powołanie na czteroletnią kadencję:

abp Wojciech POLAK - Przewodniczący

bp Artur G. MIZIŃSKI - Wiceprzewodniczący

Marcin ERENC

ks. Piotr MAJER

s. Joanna MOŚ RSCJ

Małgorzata SKÓRZEWSKA-AMBERG

o. Adam ŻAK SJ



25. Członkowie Rady Stałej (z wyboru spośród biskupów diecezjalnych)

W miejsce abp. Andrzeja Dzięgi i abp. Tadeusza Wojdy (który jest członkiem z urzędu jako Przewodniczący KEP):

abp Adrian GALBAS

bp Sławomir ODER

 26. Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i KEP

abp Józef KUPNY - Współprzewodniczący (jako Zastępca Przewodniczącego KEP)

bp Artur G. MIZIŃSKI - Członek (jako Sekretarz Generalny KEP)

abp Adrian GALBAS - Członek

abp Wojciech POLAK - Członek

bp Piotr TURZYŃSKI - Członek

bp Krzysztof WĘTKOWSKI - Członek

za:www.niedziela.pl

***

P. Chmielewski: Abp Wojda czyli kontynuacja. Rewolucji nie będzie

Publicysta Paweł Chmielewski ocenił wybór na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Tadeusza Wojdy, jako wybór linii kontynuacji w polskim Kościele.

„Abp Tadeusz Wojda, czyli: kontynuacja. Przynajmniej w kluczowych sporach doktrynalnych i moralnych nie będzie zmian” – skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych redaktor portalu pch24.pl.
www.fronda.pl
Jednocześnie zdaniem Pawła Chmielewskiego pod przewodnictwem arcybiskupa Wojdy nie należy się spodziewać w polskim Kościele jakiejś "duszpasterskiej rewolucji synodalistyczno-charyzmatycznej”.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.