Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Makulatura na Misje

CIECHANÓW

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje


„MAKULATURA NA MISJE" - Ciechanów buduje studnie w Sudanie Południowym

Akcja Katolicka rozpoczęła w dniach 8 i 9 listopada br. akcję zbierania makulatury z przeznaczeniem na studnie dla Sudanu Południowego. Na rozpoczęcie przedsięwzięcia przyjechał do Ciechanowa o. Guillermo - misjonasz ze Zgromadzenia Kombonianów. Przebywał on ok. 10 lat na południu Sudanu. Zna on więc doskonale tamtejsze uwarunkowania, którymi podzielił się z mieszkańcami Ciechanowie najpierw w DP Katolik, a później na falach KRC Ciechanów.

Dwa lata temu dokonał się secesja Sudanu Południowego. Dokonała się gigantyczna wędrówka ludności. Muzułmanie z południa wędrują na północ, a chrześcijanie przemieszczają się na południe. Powoduje to wielu konfliktów, utarczek zbrojnych, podpaleń i pozostawiania z sobą spalonaj ziemi. Dopiero w tym roku dokonano wyznaczenia granicy między dwoma nowymi państwami.

Ojciec Guillermo przyjechał do Polski na kilka lat by prowadzić akcję pomocy dla tego kraju. Dla nowego organizmu państwowego - jednego najbiedniejszych na świecie. Powstała inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział Łódzki /www.katolickie.media.pl/ zachęcająca do zbierania makulatury na misje z przeznaczeniem na budowie stu, dni głębinowych w Sudanie Południowym. Studnia taka zabezpiecza potrzeby 10-15 tysięcy ludzi. Budowane są drogi i powstają osiedla. Według misjonarza obecność wspólnot zakonnych zakonnych /Kombonianie, Salezjanie, Jezuici/ powoduje stabilizację takich osad bowiem prowadzą oni szkoły i szpitale, gdyż ludność miejscowa to przeważnie wędrowni nomadzi.

W Ciechanowie akcję zbiórki makulatury na misje przez najbliższe miesiące koordynować będzie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Fary. Kontener będzie ustawiany przy ulicy ks. Ściegiennego 18 obok Domu Parafialnego „Katolik” w pierwszą sobotę miesiąca i piątek poprzedzający. Terminy następnych zbiórek: 6-7 grudnia 2013, 3-4 stycznia 2014 r. 31 stycznia -1 luty 2014 r , 28 luty - 1 marca 2014 r, 4-5 kwietnia 2014 r w godz. 10.00 – 18.00. Od mają 2014 roku zbiórkę makulatury prowadzić będzie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy par. św. Tekli w Ciechanowie.

Makulatura to: gazety, ulotki, opakowania , torebki, książki, czasopisma, foldery, kartony, kartoniki po sokach , mleku, makulatura z niszczarek. W ten sposób daje się pozyskać do kilku ton makulatury, co przynosi od kilkuset do jednego-dwóch tysięcy złotych pożytku. Koszt budowy jednej studni wynosi ok. 45 tys. zł. Tak więc nasze przedsięwzięcie należy liczyć na miesiące i lata. Formuła zbiórki jest taka: w każdym domu, firmie, gospodarstwie, urzędzie zbieramy makulaturę cały miesiąc, by w wyznaczonym terminie dostarczyć i wrzucić do kontenera.

W ten sposób pomagamy umęczonej wojną i epidemiami ludności Sudanu Południowego.

Organizatorzy gorąco zapraszają do włączenia się do naszej akcji.

Zarząd Akcji Katolickiej par. farnej w CiechanowieCopyright © 2017. All Rights Reserved.