Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Serce Matki

Koncertem patriotycznym „Modlitwa serca silniejsza od słów” zespołu Ex Nihilo z Tokarni, zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” im. prof. Teresy Żylis – Gara. Pieśni patriotyczne, które

wykonał zespół działający przy Kliszczackim Centrum Kultury, oparte były na tekstach ks. Jana Macha, długoletniego proboszcza parafii Matki Bożej Śnieżnej.
   – Wiersze patriotyczno – religijne pisał ks. Jan na różne inscenizacje i uroczystości, które odbywały się w naszym małym kościele. Zdecydowałem się połączyć je z nietypowym rodzajem muzyki. Zazwyczaj pieśni patriotyczne kojarzą się ze spokojem i zadumą, a my tutaj połączyliśmy elementy rocka, żeby bardziej dotrzeć również do młodzieży – podkreślił Bartłomiej Bart Dyrcz. Pan Bartłomiej jest autorem biografii ks. Jana - „Urywki życia” ks. Jan Mach architekt duszy - i członkiem zespołu (wokal, gitara elektroakustyczna, instrumenty pasterskie). W skład zespołu wchodzą także Maikell Bednarz – gitara basowa, Tomasz Makusek – perkusja i wokal oraz Wojciech Pęcek – akustyka i efekty specjalne.
        

Zespół Ex Nihilo, który powstał pięć lat temu, zaśpiewał takie pieśni jak: „Śpij żołnierzu”, „Serce Matki”, „Szumią brzozy nad mogiłą”, „Dziecko z czerwoną cegłą”, „Modlitwa” zaśpiewana po hiszpańsku i po polsku. Występ nagrodzono gromkimi brawami na stojąco. Koncert przypominał i kultywował wartości patriotyczne, wartości chrześcijańskie, które w tej świątyni pojawiały się bardzo często na przestrzeni wielu dziesiątków lat. Wszyscy, którzy przyszli by posłuchać dobrej muzyki, wczuli się w atmosferę, a wybrzmiewała ona poprzez nuty, poprzez słowa piosenek, które artyści nam przedstawili.
   

- Dzisiaj mamy szczególny czas. Myślę, że nikomu nie trzeba przypominać co się dzieje na wschodniej granicy, jak ważne jest poczucie wspólnoty narodowej, chrześcijańskiej. Musimy duchowo wspierać naszych żołnierzy, policjantów, straż graniczną. To jest bardzo ważne, by z różnych miejsc naszego kraju poszły sygnały, jak bardzo wspieramy obrońców naszych granic. Jest w narodzie siła, co było widać po dzisiejszym zgromadzeniu na koncercie – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
 

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem ks. abp Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego i Grzegorza Schreibera marszałka Województwa Łódzkiego.                                                                      
                                                                              

Foto: Marek Kamiński

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.