Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „Warszyc” - Żołnierz Wyklęty

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi odbyła się prezentacja komiksu „Warszyc”, poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu w 77 rocznicę jego śmierci. Autorem scenariusza i rysunków jest Tomasz Kleszcz, a konsultantem historycznym Paweł Kowalski. Bezpłatną publikację przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Zaproszonym uczniom łódzkich szkół życie i działalność „Warszyca” w panelu dyskusyjnym przybliżyli dr Tomasz Toborek, dr Krzysztof Latocha oraz prowadzący Artur Ossowski.

Stanisław Sojczyński był nauczycielem języka polskiego w szkole powszechnej w Borze Zajacińskim. Aktywnie działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego i w Związku Strzeleckim.

W czasie II wojny światowej jako podporucznik Wojska Polskiego brał udział w bitwach w okolicach Hrubieszowa i Janowa Lubelskiego.

14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza i premiera RP na uchodźctwie gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa. W nowych realiach Sojczyński został zastępcą komendanta Obwodu Radomskiego i szefem tamtejszego kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, odpowiedzialnego za akcje zbrojne i dywersyjne. Sojczyńskiego cechowała dbałość o porządek i dyscyplinę w oddziałach. Była ona wynikiem jego dążenia, by podległych mu żołnierzy postrzegano jako siłę sprawiedliwą, karną, mającą poczucie własnej wartości i wagi wykonywanej misji.
Koniec wojny nie przyniósł takich rezultatów, jakich spodziewali się żołnierze AK. Na terenach wyzwolonych spod władzy niemieckiej, NKWD i polskie siły bezpieczeństwa masowo aresztowały ludzi niewygodnych dla nowego reżimu.

Organizacja „Warszyca” pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie prowadziła walkę z aparatem bezpieki. 27 czerwca 1946 r. komunistyczne władze aresztowały kpt Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi został skazany na karę śmierci wraz z pięcioma jego towarzyszami. Sześciu skazanych stracono 19 lutego 1947 roku. Egzekucja odbyła się prawdopodobnie na strzelnicy na Brusie w Łodzi.  Do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić miejsca pochówku. W dniu 5 listopada 2009 r. postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został pośmiertnie mianowany generałem brygady.       

- Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za tę publikację i za to, że w murach naszej biblioteki mamy możliwość łączenia się w tym wielkim dziele edukacyjnym i że Państwo wspólnie z nami chcecie tę wiedzę historyczną szerzyć – powiedziała dyrektor biblioteki Joanna Mędrzak. A zwracając się do młodzieży dodała – Droga młodzieży, być może ten czas w waszym życiu w tym momencie jest czasem beztroskim, pełnym radości, czego z całego serca wam życzę. Ale jeśli nie będziemy uczestniczyć w takich lekcjach, jeśli nie będziemy pamiętać o bohaterach z przeszłości, to nie ma mowy o budowaniu naszej lepszej przyszłości. Nie ma przyszłości bez pamięci o ważnych bohaterach historycznych, patriotycznych dla nas i dla naszej Ojczyzny.    

W tym roku w czerwcu na terenie poligonu na Brusie będą wznowione prace poszukiwawcze zamordowanych bohaterów.          

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz młodzież łódzkich szkół. Wszyscy zostali obdarowani egzemplarzem komiksu „Warszyc”. Elektroniczną wersję publikacji można pobrać ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.


                                                                   
 Foto: Marek Kamiński

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.