Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane książki naszych autorów

Naiwny Narrator – T. Bieszczad

Janusz Janyst - Publicystyka Bieszczada

Tomasz Bieszczad – łódzki dziennikarz, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz (do listopada 2010 r). Rady Etyki Mediów. Z członkostwa w Radzie zrezygnował w proteście przeciw jej jednostronnym, politycznie poprawnym oświadczeniom. Działa jako animator kultury, publicysta, aktor, satyryk.
Z powodzeniem pełnił funkcję dyrektora Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, ale ze stanowiska został – mimo protestów środowisk artystycznych – zwolniony.  na fali powyborczych „porządków” (łódzka PO zapragnęła mieć również i tam „swojego człowieka”).

Nakładem KSD i autora wydana została właśnie – niedługo po antologii poezji satyrycznej pt. „Naiwny narrator” – kolejna książka Bieszczada pt. „Schronisko dla Bezdomnych Ptaków (śmiech i płacz)”. Jest to wybór artykułów, felietonów i recenzji publikowanych w latach 1995-2010 w „Dzienniku Łódzkim”, „Expressie Ilustrowanym” (przypomnijmy, że w tych gazetach Bieszczad współredagował przez prawie 20 lat kolumnę satyryczną „Lepszy wszechświat”), „Aspekcie Polskim”, „Kalejdoskopie”, „Naszym Dzienniku”, „Niedzieli”, „Piotrkowskiej 104”, „Życiu” i ostatnio (wobec kurczenia się możliwości dla dziennikarzy niezależnych) na portalach internetowych. Teksty dotyczą różnych aspektów otaczającej nas rzeczywistości, w tym przejawów zbiorowej świadomości, autor bierze pod lupę anomalie, tworzy diagnozy, które, powiedzmy to od razu, z reguły nie są optymistyczne. Wyraźnie zaznaczona jest w książce problematyka medialna.
Całość podzielona została na dwie części. Pierwsza, „weselsza”, nie zawiera tylko satyry, choć Czytelnika zapewnić trzeba, że okazji do uśmiechu nie zabraknie. Satyryczny sposób patrzenia, posługiwanie się ironią, żartem, pojawia się i wtedy, gdy autor pisze np. recenzję serialu „Quo vadis”, gdy dotyka takich spraw, jak: niechęć do przypominania o czyjejś współpracy z SB, czy tworzenie kiczowatej wręcz w swej nieprawdziwości wizji opozycji politycznej. Są także spostrzeżenia dotyczące zagranicy: problemu eutanazji, czy też antykatolickiego wydźwięku niektórych znanych filmów amerykańskich.

W części drugiej satyryczny ton schodzi na plan dalszy, choć całkowicie nie znika. Pojawia się wątek poezji, ale też promocji okultyzmu, temat ekonomii, jak również etycznej „inwersji” (odwrócenia) przejawiającej się w medialnych bluźnierstwach i znieważaniu katolików. Bieszczad zwraca uwagę, że czytelnicy prasy, odbiorcy programów telewizyjnych są dziś silniej, niż kiedykolwiek w historii, uzależnieni od medialnej papki, zaimpregnowani na przejawy zdrowego rozsądku. Narasta zarazem zdziczenie obyczajów, nieustępliwe prześladowanie upatrzonego wroga. Internetowe fora stają się poligonem degrengolady moralnej. Nie ma złudzeń co do tego, że obecna cywilizacja coraz mocniej przesiąknięta jest „duchem Ciemnego”.

Ta publicystyka nawet, gdy piętnuje, to zachowuje klasę. Choć mocna w treści, jest nie nachalna w sposobie argumentacji. Autor nigdy „nie wali cepem”, zawsze pozostaje gentlemanem posługującym się jedynie ostrzem swej inteligencji.
Warto sięgnąć po ten zbiór – myślowo bogaty, inspirujący do refleksji.
JANUSZ JANYST
***
Książkę można zamówić bezpośrednio u autora. Tel. 608 383 090

Copyright © 2017. All Rights Reserved.