Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nie żyje Barbara Wachowicz

Z prawdziwą pasją, wielką kulturą, barwnie – tak Barbara Wachowicz opowiadała zarówno o „Zośce”, „Rudym” jak i o Tadeuszu Kościuszce, czy Henryku Sienkiewiczu. Barbara Wachowicz pisarka, historyk literatury, przyjaciel harcerzy zmarła dziś rano w Warszawie.

Miała 81 lat.

Barbara Wachowicz, choć urodziła się w Warszawie, podkreślała swoje związki z Podlasiem. Często przedstawiała się: Basia z Podlasia. Bo to na Podlasiu we dworze w Suchej było gniazdo jej rodu, którego przedstawiciele zawsze gotowi byli do służby Ojczyźnie.

Ona sama także podjęła tę służbę, poświęcając się literaturze i historii. W swoich książkach pielęgnowała pamięć o bohaterach z „Szarych Szeregów”. Niestrudzenie przypominała nam „Rudego” „Alka” Zośkę, Kamila Baczyńskiego, czy braci Romockich.  Barwnym, pięknym językiem, opowiadała w swoich książkach o wielkich Polakach: Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu, Henryku Sienkiewiczu, czy Cyprianie Kamilu Norwidzie. Poprzez swoje wystawy, spektakle jak chociażby „Wigilie Polskie” przybliżała kolejnym pokoleniom młodych Polaków czym jest miłość do Ojczyzny, czym jest praca dla niej.

Kochała młodzież, która z zapartym tchem słuchała jej gawęd. Wbrew obiegowym opiniom Barbara Wachowicz zawsze powtarzała „młodzież jest wspaniała zdolna do wspaniałych czynów i do kochania Polski”. Barbara Wachowicz była wielkim przyjacielem harcerzy.  Przez wiele lat prowadziła słynne kominki w czasie Rajdu Arsenał. Zawsze można było spotkać ją w sierpnia na Powązkach w kwaterze powstańczej. Swoją bardzo bogatą wiedzą dzieliła się z czytelnikami „Naszego Dziennika” a także widzami TV Trwam, goszcząc w „Polskim punkcie widzenia”. To ziarno patriotyzmu siane przez Barbarę Wachowicz przez długie lata będzie przynosiło bogaty plon.

za:www.radiomaryja.pl

                                                                                ***

                                        Barbara Wachowicz nie żyje. Pisarka losu polskiego miała 81 lat

Barbara Wachowicz nie żyje. Wybitna pisarka, autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka, publicystka miała 81 lat.

 Pisarka zmarła dziś rano. Na sesji rady Warszawy pożegnano ją minutą ciszy. – To jest jak grom z jasnego nieba, jeszcze niedawno się z nią widziałam – mówiła poruszona Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady Warszawy.

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie. Była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. W swojej twórczości pochylała się nad losami wielkich Polaków. W jej dorobku znalazły się biografie Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki. Wiele jej ostatnich powieści dotyczyło najwybitniejszych postaci polskiego harcerstwa: Olgi i Andrzeja Małkowskich, Aleksandra Kamińskiego czy bohaterów "Kamieni na szaniec" i Powstania Warszawskiego.

Barbara Wachowicz w sposób szczególny pielęgnowała takie wartości, jak patriotyzm, honor, braterstwo i z łatwością docierała ze swoim przekazem do kolejnych pokoleń Polaków. O jej talencie tak pisała przed laty Agnieszka Osiecka: "Jest wybitną i kto wie czy nie najwybitniejszą popularyzatorką polskości w Polsce. Bo w Polsce mało kto umie pisać o polskości tak, żeby to było zrozumiałe, pełne wdzięku i żeby nie ocierało się o kicz".

Jej wyjątkowe podejście do historii w sposób niezwykle trafny oddają słowa ks. prof. Janusza St. Pasierba. "Pod jej piórem, przed jej obiektywem przeszłość nie jest "cokolwiek dalej", lecz zupełnie blisko. Mickiewicz wyjechał przed chwilą, Kościuszko zaraz powróci, Chopin jeszcze gra. To jest ciągle ta sama Polska. Bezgraniczna. Zaścianek i Europa, ojczyzna i przyswojona sztuką obczyzna tworzą jedno wielkie uniwersum, oświecone rozumem, ogrzane sercem" – pisał.

W rocznicę jej 80. urodzin ze specjalnym listem zwrócił się do pisarki prezydent Andrzej Duda. "Dziękuję za to, że swoim pisarskim kunsztem wiernie służy Pani naszej Ojczyźnie, przybliżając rodakom fundamentalne wartości polskiej wspólnoty narodowej, którymi kierowały się najznakomitsze postacie naszej kultury i historii" – pisał Andrzeja Dudy.

Wśród odznaczeń przyznanych pisarce, znalazły się m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności naukowo-edukacyjnej, za osiągnięcia w pracy twórczej”, Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”, Odznaka Honorowa Batalionu Harcerskiego AK „Zośka”. Była laureatką m.in. Srebrnego Asa, Złotego Mikrofonu, tytułu Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.