Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Biskup o sytuacji w Nigerii: bierność Zachodu może umożliwić ludobójstwo chrześcijan

Nigeryjski biskup William Avenya przestrzegł przed czystkami etnicznymi w Nigerii. W dramatycznym apelu wezwał społeczność międzynarodową do działania. Podkreślił, że bierność może doprowadzić do powtórzenia się sytuacji z Rwandy – gdy doszło do ludobójstwa pod okiem biernie przyglądającej się społeczności międzynarodowej.

Biskup w rozmowie z organizacją „Pomoc Kościołowi w potrzebie” stwierdził, że chrześcijanie w Nigerii są mordowani lub zmuszani do życia na  uchodźstwie, a Zachód wciąż postrzega sprawę jako wewnętrzny problem afrykańskiego kraju – podał w piątek „Catholic Herald”. Duchowny podkreślił, że od początku 2018 roku w prowincji Benue zginęły już 492 osoby.

Z kolei 23 czerwca doszło do jednego z najkrwawszych ataków w Nigerii w ostatnich latach. Pasterze Fulani dokonali rzezi w 10 złożonych głównie z chrześcijan wspólnotach w pobliżu miasta Jos. Lokalne źródła mówiły o ponad 200 ofiarach, a policja o 86.

Jak stwierdził biskup Avenya, pasterze Fulani świadomie wybierają swoje cele. Nie dopuszczają się bowiem podobnych bestialstw na terenach zamieszkanych przez muzułmanów. Dlatego też można jego zdaniem mówić o czystkach etnicznych wymierzonych w chrześcijan.

Wcześniej głos w sprawie zabierali także inni duchowni, przestrzegając między innymi przed dążeniami do islamizacji środkowej Nigerii.

Według zajmującej się prześladowaniem chrześcijan organizacji Open Doors, w nigeryjskim Kaduna w ciągu ostatnich 16 miesięcy zginęło 725 osób. Aż 98 procent z nich stanowili wyznawcy Chrystusa.

Chrześcijanie stanowią połowę ze 180 milionów mieszkańców kraju. Co dziesiąty z nich to katolik.

„W Nigerii krwawe konflikty na tle religijnym są na porządku dziennym. Cierpią głównie Kościoły chrześcijańskie na północy kraju, gdzie w wielu miejscach islamiści narzucili prawo szariatu. Tysiące osób stało się ofiarami pogromów”. Ich sprawcy nie oszczędzają ani ludzi, ani kościołów – zauważają autorzy opracowania „Prześladowani i zapomniani – Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017”.

Źródła: catholicherald.co.uk/Prześladowani i zapomniani Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017; red. ks. prof. UKSW dra hab. Waldemara Cisło, ks. dr Andrzej Pasia i ks. dr Mariusza Boguszewskiego.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.