Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Trwa wojna chińskich władz z Kościołem katolickim

Trwa wojna chińskich władz lokalnych z Kościołem katolickim. W prowincji Henan od księży wymagane będzie zbieranie informacji o finansach wiernych, a w trakcie nabożeństw śpiewany ma być chiński hymn.

Obecnie teren prowincji Henan zamieszkuje około miliona katolików. Lokalne władze starają się maksymalnie kontrolować wiernych, a ułatwić to ma szereg nowych przepisów, m.in. zbieranie informacji o majątkach wiernych.

To całkowicie nieodpowiedzialne. Ten manewr skrywa intencję oebrania osobom o niskich dochodach, praktykującym katolicyzm dostępu do rządowych dotacji" - ocenia jeden z anonimowych księży. Kolejny kontrowersyjny przepis dotyczy zbierania informacji o osobach, które uczestniczą w życiu Kościoła, a nie skończyły jeszcze 18 roku życia.

Obecnie prowadzenie lekcji religii dla osób niepełnoletnich jest surowo zakazane. Oprócz tego, od lipca w każdym miejscu, gdzie odbywają się praktyki religijne wywieszona musi być chińska flaga, a podczas uroczystości odśpiewany musi być hymn narodowy. Według katolickiego poralu UCA News na fali tegorocznej kampanii przeciwko Kościołowi katolickiemu zamknięto w regionie Henan kościoły, a także szkoły i przedszkola do których uczęszczali katolicy.

Do represji dochodziło już wielokrotnie. W roku 2017 w jednym z powiatów na południu Chin urzędnicy przyznający zapomogi socjalne odwiedzali chrześcijan w ich domostwach nakłaniając do zdjęcia krzyży i powieszenia w ich miejsc porterów prezydenta Xi Jinpinga. Sprawę komentowano wówczas jako "przekształcenie wyznawców religii w wyznawców partii".

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.