Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wygrana bitwa dyrektora Nawrockiego

Opiniotwórcze grono historyków z całego świata usłyszało historię niemieckiej i sowieckiej okupacji, opowiedzianą z polskiego punktu widzenia.

„»Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem« – to słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane w sierpniu 1939 roku podczas narady kadry oficerskiej Wehrmachtu. (…) I choć bardzo ciężko liczbami opisać historię II wojny światowej, to gdy uzmysłowimy sobie, że podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów polskich obywateli, a to oznacza 23 procent wszystkich mieszkańców II Rzeczypospolitej, to zobaczymy, że jest to zbrodnia nieporównywalna z żadną inną – życie stracił co piąty Polak”.

Tak 4 września przywitał zebranych dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, inaugurując międzynarodową konferencję „World Battlefield Museums Forum” w Gdańsku. Grono uczestników to najznamienitsi historycy – muzealnicy, dyrektorzy słynnych placówek upamiętniających wielkie bitwy historii, od greckiego Maratonu, chińskiego Muzeum Wojny i Oporu Narodu Przeciwko Japońskiej Agresji, Pearl Harbour Pacific Historic Parks, Memorial 1815 Waterloo, do Verdun.

Wydarzenie o tej skali grupujące takie osobistości nie miało precedensu ani w Polsce, ani gdzie indziej na świecie. Ale waga konferencji nie polega tylko na prestiżu jej uczestników. Karol Nawrocki z zespołem zrealizował ten element misji muzeum, który miał być głęboko ukryty lub wręcz nieobecny w zamysłach jego poprzednika Pawła Machcewicza.

Opiniotwórcze grono historyków z całego świata usłyszało historię niemieckiej i sowieckiej okupacji, opowiedzianą z polskiego punktu widzenia. Wielu z nich pewnie nigdy nie słyszało o Westerplatte, a tu mieli okazję zwiedzić miejsce bohaterskiej obrony.  W ich krajach większość obywateli kojarzy II wojnę tylko z Holocaustem, a jej wybuch – z zajęciem Francji w 1940 r. A tu zwiedzają pole walki z września 1939 r. Mamy do przekazania światu wyjątkową opowieść, a sposób, jaki wybrała obecna dyrekcja muzeum, niewątpliwie będzie owocować. Skuteczna międzynarodowa ofensywa dyrektora Nawrockiego, prezentująca polską rację, polskie ofiary i bohaterów, to najlepsza odpowiedź na lamenty oderwanych od stołków i oderwanych od prawdy historycznej jego poprzedników.

Jan Pospieszalski

za:niezalezna.pl/236008-wygrana-bitwa-dyrektora-nawrockiego

Copyright © 2017. All Rights Reserved.