Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Zapomniani chrześcijanie Nigerii ofiarami bestialstwa dżihadystów

Sytuacja chrześcijan w Nigerii jest coraz bardziej dramatyczna. Dżihadyści opublikowali właśnie film dokumentujący bestialskie poderżnięcia gardła dwudziestu wyznawcom Chrystusa. Dotarła też informacja o śmierci katolickiego księdza, który w marcu został uprowadzony przez islamistów. Wcześniej poinformowano o ukamienowaniu chrześcijańskiej studentki.

Według międzynarodowej organizacji Open Doors, która przygotowuje światowy indeks prześladowań, Nigeria znajduje się na siódmym miejscu listy państw, gdzie chrześcijanie są najbardziej dyskryminowani. Sytuacja drastycznie pogorsza się od 2009 r., kiedy powstało fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram, którego celem jest utworzenie w Afryce państwa islamskiego. To najprawdopodobniej fundamentaliści związani z tym ugrupowaniem podcięli w stanie Borno gardła dwudziestu chrześcijanom, którym w czasie egzekucji kazali klęczeć ze związanymi z tyłu rękami. Jak poinformowali, był to gest zemsty za zabicie jednego z ich przywódców działających w Syrii. Oprawcy zapowiedzieli dalszy odwet na chrześcijanach Bliskiego Wschodu i całego świata. Służby bezpieczeństwa potwierdziły autentyczność nagrania dokumentującego egzekucję w stanie Borno.

Dramatyczna sytuacja panuje też w stanie Kaduna, gdzie w marcu brutalnie zamordowano 50 chrześcijan, a dużą grupę uprowadzono bez wieści. Jak informują źródła kościelne napady, porwania i gwałty są tam na porządku dziennym. Lokalne władze poinformowały właśnie o śmierci ks. Josepha Aketeha Bako, który został uprowadzony na początku marca. Serce schorowanego kapłana nie wytrzymało tego, jak na jego oczach islamiści zabili jego rodzonego brata, który wraz z nim został porwany. Opierając się na zeznaniach świadków, rzecznik archidiecezji Kaduna potwierdził śmierć obu mężczyzn, poinformował zarazem, że islamiści do tej pory nie oddali ciał zabitych, nie pozwalając tym samym na ich godnych pochówek.

za:pch24.pl

***

Polski europoseł interweniuje w KE w sprawie ataków na chrześcijan w Nigerii: sytuacja jest dramatyczna

Europoseł Tomasz Poręba skierował interpelację do Komisji Europejskiej w związku z eskalacją ataków ekstremistów religijnych w Nigerii na chrześcijan. Niedawno studentka i chrześcijanka Deborah Samuel została w tym kraju ukamieniowana przez grupę młodych ludzi za rzekome obelgi wobec Mahometa. Europarlamentarzysta PiS zwraca w niej uwagę, że Nigeria jest jednym z państw, gdzie sytuacja chrześcijan jest dramatyczna.

Jak dodaje, szczególnie trudna jest w północnej części kraju, w której w dwunastu stanach obowiązuje w kodeksie karnym prawo muzułmańskie, chrześcijanie są prześladowani, świątynie dewastowane, a duchowni i wierni mordowani.

„Od 2009 roku, kiedy to powstało fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram, ich położenie stale się pogarsza. Dążenia do stworzenia w Afryce państwa islamskiego przybiera na sile, a co za tym idzie dążenie do całkowitego wyeliminowania chrześcijaństwa” – wskazuje Poręba zauważając, że ostatnie wydarzenia w Sokoto oddają nastroje panujące wśród muzułmańskiej społeczności Nigerii.

„Doszło tam do linczu na studentce, chrześcijance, Deborze Samuel, która została ukamieniowana przez grupę młodych ludzi, a jej ciało spalone za rzekome obelgi wobec Mahometa, które miała rozpowszechniać na czacie swojej grupy, a które przez muzułmanów uznane zostały za bluźnierstwo. Ujęcie przez służby dwóch podejrzanych społeczność islamska odebrała jako wystąpienie przeciwko ich religii i zapoczątkowało falę zamieszek, których ofiarami byli chrześcijanie i ich symbole kultu” – wyjaśnia poseł do PE.

W związku z powyższym polityk PiS pyta KE, jakie działania Unia zamierza podjąć w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania w tym kraju i co zamierza zrobić, by tego typu tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.

Ataki na chrześcijan w Sokoto nie ustają. 25 maja 2022 roku, o północy bandyci włamali się na plebanię kościoła Św. Patryka, skąd uprowadzili dwóch księży, Stephena Ojapa oraz Olivera Okpara. Ich los jest nieznany, a w świat wysyłane są komunikaty z prośbą o modlitwę o ich szczęśliwy powrót.

„Nie możemy dłużej być głusi na dramat chrześcijan, którzy obecnie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową na świecie. Pamiętajmy, że Unia Europejska została ufundowana na wartościach chrześcijańskich i jeśli nie będzie upominać się o prawa prześladowanych chrześcijan, straci swoją tożsamość i wiarygodność” – podkreśla Tomasz Poręba.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.