Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Spektakl powstaje zdalnie

W łódzkiej szkole trwają przygotowania do realizacji kolejnego widowiska patriotycznego
Na razie spektakl powstaje zdalnie…
Miejsce akcji: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętych Dzieci z Fatimy w Łodzi (działająca w ramach Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich). Czas: pierwsze dni w szkole, po prawie półrocznej przerwie spowodowanej epidemią i wakacjami.

Starsza młodzież i młodsze dzieci – wszyscy stęsknieni za lekcjami, za nauczycielami i przyjaciółmi. To, co słyszymy z ich ust w mediach, to prawda. Wszyscy mają po dziurki w nosie długiej izolacji od środowiska, które jest ich żywiołem, które ich kształtowało. W naszej szkole SPSK rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się na boisku. Moi wychowankowie z dwóch Kół Teatralnych rzucali się do mnie z pytaniami: „Co będziemy robić? Kiedy zaczynamy?” Oprócz radości daje się odczuć pewną rezerwę, wyczekiwanie. Sam czuję pewien niepokój. Tłumaczę, ale wieści nie są zbyt dobre...

W planach na jesień mamy spektakl poetycko-muzyczny „Rodzina Niepodległa” – widowisko podejmujące temat roli i znaczenia polskich rodzin dla odzyskania, utrzymania i pielęgnowania wartości patriotycznych, moralnych, religijnych – jako rękojmi suwerenności Ojczyzny. Dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Merytorycznie projekt dotyczy wielkich Rocznic, obchodzonych w roku 2020: Stulecia Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa nad Sowietami; Rocznicy urodzin Karola Wojtyły; czterdziestej Rocznicy powstania „Solidarności” i dziesiątej Rocznicą Katastrofy Smoleńskiej. Nawiążemy w nim także do postaci ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Młodzież szkolna, nauczyciele i artyści zawodowi podejmą na scenie temat ofiary, poświęcenia, odwagi, lojalności… przypomną konieczność odpowiedzialności za wspólny los – rodzin, narodu, Kościoła i całego Państwa. Będzie to spojrzenie agregacyjne – łączące doświadczenia czasów minionych z obecnymi – poprzez wydarzenia historyczne i kulturę. A więc – Ojczyzna jako następstwo pokoleń i rodzin…

Niestety, zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań, w łódzkim zespole Szkół Katolickich, zostały we wrześniu wstrzymane. Szkoła musi wypróbować nowy tryb pracy narzucony przez epidemię. Są różne obostrzenia – dobrze znane z przekazów medialnych. Uruchomiono dwa dodatkowe wejścia do szkoły. Modlitwa poranna przeniesiona do klas (przed epidemią wszyscy zbierali się w sali gimnastycznej).

Brak zajęć teatralnych we wrześniu wydatnie skomplikuje nam pracę nad widowiskiem i nad działaniami warsztatowymi. Od razu w pierwszych dniach  września postanowiłem, że będę prowadził próby w trybie „zdalnym”; będę rozmawiał z wykonawcami przez Skype’a i przez komórkę. Wyślę uczestnikom teksty mailem. Sekretarka będzie wieszała komunikaty na tablicy ogłoszeń. A więc: prawdziwy teatr „zdalny”, „teatr w czasach zarazy” – przerabiany w nieskończonych wariantach, w placówkach kultury przed wakacjami. Słyszałem, że przed laty jeden z wybitnych i wybitnie rozchwytywanych warszawskich reżyserów zrealizował w łódzkim Teatrze Muzycznym musical „przez telefon”, bo w tym samym czasie reżyserował w Gdańsku operę. W Łodzi nie był ani razu, na próbach miał tylko asystenta. Wszystko udało się znakomicie: i w Gdańsku i w Łodzi. Wagę sukcesu należy podkreślić tym bardziej, że nie znano wtedy komórek.

Ja postaram się wstępnie przygotować młodzież aktorsko. Z dorosłymi będę pracował osobno, po domach. Szkolny chór nauczy się pieśni i piosenek w trakcie normalnych zajęć. Jest też mnóstwo spraw technicznych do załatwienia we wrześniu (prawa autorskie, patronaty medialne, zdobycie rekwizytów, projekty oprawy multimedialnej)...
Kiedy piszę te słowa – jest połowa września. Co będzie dalej… Ufam, że Opatrzność nie zostawi nas samych. Ufajcie a znajdziecie.  

Tomasz Bieszczad – szef artystyczny, reżyser

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2020"

Copyright © 2017. All Rights Reserved.