Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Kasta basta! Sąd poszedł jeszcze dalej… Zakaz pisania o Bońku dla całej gazety

Jeżeli ktoś myślał, że wyrok, jaki pod koniec sierpnia wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, zakazując przez rok dziennikarzowi „Gazety Polskiej” Piotrowi Nisztorowi pisania o Zbigniewie Bońsku jest już szczytem cenzury, jaką sędziowie próbują wprowadzać w Polsce, to niestety nie ma racji. Sędzia Rafał Wagner poszedł dalej

i zakazał pisania o prezesie PZPN wgl. w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

27 sierpnia przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie Rafał Wagner wydał skandaliczne postanowienie, zakazując dziennikarzowi Piotrowi Nisztorowi publikacji jakichkolwiek treści związany ze Zbigniewem Bońkiem. To niebywały skandal i atak na wolność słowa, kiedy sędzia w ten sposób próbuje kneblować usta dziennikarzowi.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Jak czytamy na portalu niezależna.pl:

- „Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń Zbigniewa Bońka o ochronę dóbr osobistych. Spółka FORUM S.A., czyli wydawca Gazety Polskiej Codziennie, przez rok nie może pisać o prezesie PZPN artykułów, w których zawarte będą zarzuty i twierdzenia dotyczące: powiązania (w przeszłości lub obecnie) z władzami komunistycznej Polski, Służbą Bezpieczeństwa; pełnienia w PZPN roli gwaranta i rzecznika systemu komunistycznego; sprawowania funkcji prezesa PZPN w sposób nieetyczny, naruszający prawo i nietransparentny; popełnienia przestępstwa karnoskarbowego poprzez nieujawnienie przed urzędem skarbowym 1 100 000 euro dochodu i nieodprowadzenie podatku od tej kwoty”.

Za każdy przypadek złamania któregoś z tych punktów „Gazeta Polska Codziennie” będzie miała wypłacić Bońkowi 10 tys. zł odszkodowania.

W odpowiedzi na ten wyrok red. nacz. „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz zapewnia, że przed wyrokiem redakcja się nie ugnie i codziennie kierowane przez niego media będą pisać o prezesie PZPN.

Portal niezależna.pl zwraca uwagę, że postanowienie w sprawie Piotra Nisztara i „Gazety Polskiej Codziennie” wydał ten sam sędzia, Rafał Wagner. Natomiast sprawa wydawcy „Gazety Polskiej” przypadła innemu sędziemu, a ten wniosek oddalił.

za:www.fronda.pl

***

"Cenzura prewencyjna jest niedopuszczalna" CMWP SDP sprzeciwia się sądowemu zakazowi publikacji dot. prezesa PZPN

Centrum Monitoringu Wolności Pracy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko drugiej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie z 27 sierpnia 2020 r. zakazującej spółce FORUM S.A., wydawcy Gazety Polskiej Codziennie, publikować artykuły o prezesie PZPN Zbigniewie Bońku, w których zawarte będą zarzuty i twierdzenia dotyczące jego powiązać ze Służbą Bezpieczeństwa.

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie Gazecie Polskiej Codziennie zakazuje się publikowania artykułów na temat Zbigniewa Bońka, w których zawarte będą następujące zarzuty i twierdzenia dotyczące: powiązania (w przeszłości lub obecnie) z władzami komunistycznej Polski, Służbą Bezpieczeństwa, pełnienia w PZPN roli gwaranta i rzecznika systemu komunistycznego, sprawowania funkcji prezesa PZPN w sposób nieetyczny, naruszający prawo i nietransparentny, popełnienia przestępstwa karnoskarbowego poprzez nieujawnienie przed urzędem skarbowym 1 100 000 euro dochodu i nieodprowadzenie podatku od tej kwoty.

CMWP SDP podkreśla, iż decyzja Sądu Okręgowego I Wydział Cywilny w Warszawie to cenzura prewencyjna, ponieważ Sąd zakazuje publikacji materiałów dziennikarskich na konkretny temat przed ich powstaniem, przed ich redakcją i przed ich oddaniem do druku. W ten sposób Sąd Okręgowy w Warszawie łamie art. 54. Konstytucji RP, który w pkt. 2 mówi jednoznacznie: „Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. W skandaliczny sposób narusza to zasadę wolności słowa demokratycznego państwa.

Zdumienie budzi to, iż powyższy zakaz publikacji dotyczy wszystkich pracowników i przedstawicieli wydawcy GPC spółki FORUM S.A., jest to bowiem szczególne złamanie zasady wolności słowa i pogwałcenie niezależności dziennikarskiej Redakcji – sąd nakłada bowiem na wydawcę gazety obowiązek zabezpieczenia publikacji wszystkich dziennikarzy, pracowników i przedstawicieli wydawnictwa i to nie tylko w w/w gazecie, lecz nawet w mediach społecznościowych, a w każdym przypadku złamania tego postanowienia Sądu grozi wydawcy dotkliwa kara pieniężna (10 tys. zł).

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że to druga decyzja tego samego sędziego Rafała Wagnera w tej sprawie, w pierwszym przypadku sędzia zakazał publikacji na temat prezesa PZPN Zbigniewa Bońka personalnie red. Piotrowi Nisztorowi, przeciwko czemu CMWP SDP protestowało 2 września b.r. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż ten sam w treści wniosek dotyczący z kolei zakazu publikacji dla tygodnika „Gazeta Polska”, który wylosował inny sędzia z Sądu Okręgowego w Warszawie, został po prostu oddalony.

CMWP SDP przypomina także, iż cenzura prewencyjna jest niedopuszczalna w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, co wielokrotnie potwierdzał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. CMWP SDP informuje, iż obejmuje tę sprawę monitoringiem i zapewnia, iż nieodpłatnie udzieli Redakcji GPC i jej Wydawcy wszelkiego wsparcia i pomocy.

za:telewizjarepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.