Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Złoty krzyż od Matyldy?

Przedziwny tekst ukazał się w Dzienniku Łódzkim. Piórem Matyldy Witkowskiej w weekendowym wydaniu DŁ z dni 8-9 lutego 2014 r opublikowano artykuł  zatytułowany  „Złoty Krzyż w prezencie dla łódzkiego arcybiskupa”. To kompilacja niesprawdzonych informacji, własnych sugestii i uprzedzeń,  braku wiedzy o problematyce, w której zabiera się głos. Wiedza autorki, że krzyż metropolitalny będzie ze złota  lub pokryty tym szlachetnym kruszcem  jest wyssana z palca. Być może nie jest to jej wizja, lecz „robota” sekretariatu redakcji, by tytuł „uatrakcyjnić”. Gdybać można o wszystkim, ale wstyd pozostaje…


Podpieranie się głosami anonimowych duchownych jest działaniem nieetycznym. Przypomina stare czasy, w których nieznany informator uważa, że to „jawna kpina z nauczania papieża Franciszka i skandal wobec łódzkich wiernych, którzy borykają się z problemami materialnymi”. Jaki to ma związek z dobrowolnymi datkami księży na krzyż doprawdy trudno dociec.


Niedługo redakcja DŁ zechce zajrzeć w wydatki na sprzęt liturgiczny typu kielichy, pateny, obrusy, że o ornatach nie wspomnę. Ale to przecież zakupy poszczególnych parafii i sprawa katolików w nich skupionych i łożących na te cele. Czy DŁ tłumaczy się dlaczego zwalnia znakomitych publicystów (red. Joanna Leszczyńska, Agnieszka Grzelak) by zaoszczędzić pieniądze i wykazać się większy zyskiem wobec niemieckiego właściciela? A to przecież to łodzianie kupują tę gazetę i łożą na jej utrzymanie...


Każdy, kto zna arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wie o jego osobistej skromności, pokorze i braku skłonności do blichtru i bizantyjskiego stylu bycia. Jednak liturgia, dająca oprawę uroczystości ku czci Chrystusa wymaga szacunku i dostojności. Dlatego też krzyże ołtarzowe są pokrywane często powłoką srebrną,  kielichy pozłacane, a  tabernakula błyszczą…


Podobnie jest z krzyżem metropolitalnym. To On jest na czele procesji i innych ceremonii. Podkreśla rangę prowincji kościelnej, którą uosabia metropolita. Krzyż będzie symbolem  metropolii , a nie tego czy następnego arcybiskupa.


Kierownik Biura Prasowego Kurii Metropolitalnej stwierdził, że zebrane pieniądze będą również przekazane na cele charytatywne. Nie przeszkadza to autorce sugerować sprzeczności z zakupem krzyża z praktyką papieża Franciszka. Tyle tylko, że papież nigdy nie protestował przeciw bogactwie ceremonii. Te bowiem służą Bogu. I uwznioślają ducha uczestników celebry.


Były redaktor naczelny DŁ –Henryk Walenda mawiał – dziennikarz świeci światłem odbitym. By jednak tak było , lustro musi być czyste, co oznacza, że dziennikarz musi cokolwiek wiedzieć o poruszanej problematyce, co dedykujemy i autorce i obecnemu redaktorowi naczelnemu.


Zarząd Oddziału Łódzkiego

Katolickiego Stowarzyszenia DziennikarzyZygmunt Chabowski

Małgorzata Warzecha

Tomasz Bieszczad

Krzysztof Nagrodzki

ks. dr Roman Piwowarczyk

Copyright © 2017. All Rights Reserved.