Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Kard. Nycz o pladze rozwodów: Za mało mówiliśmy o powołaniu do małżeństwa

Kard. Kazimierz Nycz w kontekście fali rozwodów, które rozbijają polskie rodziny zwrócił uwagę, że w Kościele zbyt mało mówiło się dotąd o powołaniu do życia w małżeństwie i rodzinie.

„Trzeba przyznać, że w nauczaniu Kościoła dotyczącym powołania chrześcijańskiego, za mało mówiliśmy o powołaniu do życia małżeńskiego i rodziny” – powiedział kard. Nycz w wywiadzie udzielonym diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego Beacie Chojnackiej oraz ks. Marcinowi Szczerbińskiemu, dyrektorowi wydziału duszpasterstwa rodzin w warszawskiej kurii.

Kard. Nycz zauważył, że „rozeznawanie powołania do małżeństwa jest dziś także utrudnione tym, że współczesna kultura w dużej mierze, jest kulturą tymczasowości, ciągłego wybierania”. I dodał: „Widać to także na przykładzie seminariów duchownych. Owszem, wahanie młodego człowieka przed podjęciem zobowiązania na całe życie jest zjawiskiem znanym, jednak wydaje się, że w ostatnim czasie bardzo się nasiliło”.

Analizując sytuację związaną z istną plagą rozwodów, jaka dotknęła w ostatnich latach polskie rodziny metropolita warszawski przyznał: „skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie”.

Zdaniem arcybiskupa zarówno rodzina, jak i Kościół mają dziś „duże trudności” w „przekazie wiary”.

Podkreślił też w tym zakresie rolę rodziny, której nawet Kościół nie jest w stanie zastąpić. „Dziecko przebywa z rodzicami kilkadziesiąt godzin w tygodniu i tylko oni mogą w pełni spełnić zadanie wychowania w wierze” – przekonywał hierarcha.

„Trzeba także wzmacniać rodziny, najpierw podnosząc jakość przygotowania do sakramentu małżeństwa, a później towarzysząc młodym małżonkom, chociażby dając im możliwość spotkań z doświadczonymi małżonkami, organizując warsztaty czy konferencje. Jednak to wszystko nie zwalnia nas z poszukiwania nowych dróg i metod duszpasterskich” – skonkludował kard. Kazimierz Nycz.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.